Je to horší, než se zdálo. Cyklon srovnal se zemí celý stát

Petr Jemelka Petr Jemelka
16. 3. 2015 12:15
Tropická bouře v obydlených oblastech ještě nikdy nenapáchala takové škody jako cyklon Pam na tichomořském souostroví Vanuatu.
Video:

Port Vila - Tropická bouře v obydlených oblastech ještě nikdy nenapáchala takové škody jako bouře Pam na tichomořském souostroví Vanuatu.

Cyklon páté, tedy nejvyšší, kategorie souostroví pustošil prakticky celý víkend a zanechal ho totálně zdevastované.

Ten, kdo tu zkázu neviděl, si ji nedovede představit, shodují se humanitární pracovníci, kteří už stihli přispěchat na pomoc.

To nejhorší, co jsme kdy viděli

Vichr, jenž v nárazech dosahoval rychlosti až 270 kilometrů v hodině, zničil v malém státě - rozléhajícím se mezi Novou Kaledonií a Fidži - jedním slovem vše.

Veškerá infrastruktura je pryč, nefunguje internet, telefony ani síť pokrytí mobilním signálem. Jen obnovení dodávek elektřiny potrvá týdny.

Úřady neznají osud desítek tisíc obyvatel. Jejich situace je ale nepochybně kritická.

Je to, jako by tu vybuchla bomba. Opravdu apokalyptický pohled.

"Je čím dál tím jasnější, že čelíme tomu nejhoršímu, co jsme kdy viděli. Půjde o jednu z nejhorších pohrom, k níž kdy v Pacifiku došlo," řekla CNN Helen Szoková z britské humanitární organizace Oxfam.

Stejně chmurné zprávy o situaci přinášejí i Červený kříž a UNICEF, podle něhož potřebuje urgentně pomoc nejméně 60 000 dětí.

Jako by tu vybuchla bomba

"Je to, jako by tu vybuchla bomba. Opravdu apokalyptický pohled," popsal situaci přímo na místě novinář Michael McLennan, který v Port Vila žije.

Počet obětí není znám, úřady zatím evidují deset mrtvých, ale vzhledem k tomu, že mezi více než osmdesáti ostrovy nefunguje spojení, bude obětí pravděpodobně mnohem víc.

"Bohužel, čím víc zpráv přichází, tím horší se to zdá," řekl novinářům místní koordinátor pomoci OSN Sune Gudnitz.

150 tisíc lidí bez střechy nad hlavou

"Poslali jsme letadla k přeletům nad dalšími ostrovy a posádky potvrdily, co jsme tušili: Všechno je zničené, ale zatím nevíme, co se stalo s lidmi. Jsem si naprosto jistý, že tu bude nejméně 150 000 lidí podstatně postižených, s největší pravděpodobností bez střechy nad hlavou, a 75 000 z nich budou děti," konstatoval mluvčí humanitární organizace CARE International Tom Perry.

To nejhorší má navíc teprve přijít. Vanuatu hrozí hladomor. Desítkám tisíc lidí chybí krom střechy nad hlavou také základní potraviny, léky a pitná voda. Nefunkční je rovněž kanalizace, a hrozí tak epidemie infekčních nemocí.

"Potom, co jsme dosáhli takového rozvoje, je to všechno pryč," cituje ČTK prezidenta Vanuatu Baldwina Lonsdala.

Podle ředitele skupiny Save the Children na Vanuatu Toma Skirrowa jsou logistické podmínky ještě horší než po tajfunu Haiyan, který v listopadu 2013 zasáhl Filipíny. Tehdy zahynulo víc než 7350 lidí a tajfun zasáhl oblast o rozloze Portugalska. Může trvat několik dnů, než se podaří dostat pomoc do odlehlejších vesnic.

"Můžu vám říct, že tohle bude logisticky horší. Počty jsou sice nižší, ale procentuálně je populace zasažená mnohem hůř," řekl Skirrow agentuře AFP.

Příliv mezinárodní pomoci komplikuje také odlehlost souostroví. Vanuatu se nachází 1770 kilometrů severovýchodně od Brisbane a 2700 kilometrů od Aucklandu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy