Austrálie podepsala klíčovou obchodní dohodu s Čínou, která umožní Pekingu dovážet australský uran. Podle smlouvy ho však může používat výhradně k výrobě elektřiny, ne jaderných zbraní.
Dohodu podepsali v australském hlavním městě Canbeřře v přítomnosti premiérů Wena a Howarda ministři zahraničí Alexander Downer a Li Čao-sing.
Opozice protestuje
Uzavření dohody odsoudily místní organizace pro lidská práva a nesouhlasí i část opozice. Podle nich smlouva podkopává mezinárodní snahy o nešíření jaderných zbraní, protože Čína může zneužít australský uran k vojenským účelům.
Infobox
Světové zásoby uranu:
- Austrálie - 30 %
- Kazachstán - 17 %
- Kanada - 12 %
- Jižní Afrika - 8 %
- Namíbie - 6 %
zdroj: www.world-nuclear.org
Christine Milneová z australské Strany zelených uvedla, že vláda dává přednost finanční stránce před dodržování lidských práv a mezinárodní bezpečností.
"Nenechme se zmýlit, prodej australského uranu do Číny rozhodně neudělá svět bezpečnějším," řekla.
Výhradně k mírovým účelům
Úřady však tyto argumenty odmítají.
"Dnes uzavřená dohoda stanovuje striktní záruky, ujednání a podmínky, které mají zajistit, aby dodávky australského uranu a návazná technologická spolupráce sloužily výlučně mírovým účelům," ujistil ministr Downer.
Podobně se vyjádřil i čínský premiér Wen.
"Spolupráce Austrálie a Číny v jaderné oblasti se orientuje pouze na mírový provoz. Dodržujeme zásady dané Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT)," řekl.
Austrálie disponuje nejméně třiceti procenty světových zásob uranu, ovšem vyváží ho pouze do zemí, které podepsaly tuto klíčovou mezinárodní úmluvu.
Z tohoto důvodu zatím neuspěla Indie, která má rovněž o australský uran zájem, ovšem NPT nepodepsala.
V této souvislosti australský ministerský předseda Howard řekl, že jeho země nebude politiku prodeje uranu měnit pouze proto, že Indie nedávno uzavřela dohodu o jaderné spolupráci se Spojenými státy.
Čína: padesát nových atomových elektráren
Čína plánuje vystavět v příštích dvaceti letech 40 až 50 jaderných elektráren a nutně potřebuje dodávky uranu.
"Vzhledem k očekávanému nárůstu spotřeby elektrické energie v Číně představuje přechod z fosilních paliv na jadernou energetiku jednoznačný přínos pro životní prostředí, uvedl ministr Downer.
Australské zásoby uranu jsou obrovské, ovšem v současné době jsou zde v provozu pouze tři uranové doly a i proto samotný vývoz uranu do Číny patrně nezačne dříve než v roce 2010. Čína navíc potřebuje dvakrát více uranu, než Austrálie v současnosti skutečně produkuje. Kapacitu dolů tedy bude nutné teprve rozšířit.
Australsko-čínské vztahy na vzestupu
John Howard dnes uvedl, že právě uzavřená smlouva jen potvrzuje zlepšování vztahů mezi Austrálií a Čínou.
"Australské vztahy s Čínou se v porovnání s našimi vztahy s jinými státy dočkaly za posledních deset let největšího rozmachu," dodal.