Čína a lidská práva? Nic nového

lem, Reuters
17. 3. 2006 12:52
Peking - Čína se před dubnovou cestou prezidenta Chu Ťin-tchaa do Spojených států snaží ukázat svoji lepší tvář a pokroky v dodržování lidských práv.

Tamní prokuratura dnes zastavila stíhání čínského vědce Čao Jena, který měl v americkém deníku The New York Times "očernit" právě "hlavu" milardové Číny a nařídila jeho propuštění.

Propuštění Čaa - symbolický krok

Čao byl stíhán za vyzrazení státního tajemství, když noviny upozornil na vzájemnou rivalitu mezi bývalým čínským prezidentem Ťiang Ce-minem a jeho současným následovníkem Chu Ťin-tchaem.

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Zatčen byl již v září roku 2004 a hrozil mu až desetiletý trest.

S rozhodnutím prokuratury vyjádřil souhlas také pekingský soud a podle slov advokáta Mo Šao-pchinga bude Čao z pekingského vězení propuštěn v nejbližších dnech.

Plánovaná cesta do Washingtonu

Cesta čínského prezidenta do Spojených států by se měla uskutečnit letos v dubnu. Po loňské návštěvě sídla OSN v New Yorku  se tentokrát má sejít také s americkým prezidentem Georgem Bushem.

Ochránci lidských práv však upozorňují na to, že propuštění Čaa není žádným krokem vpřed v dodržování lidských práv, ale tradiční čínskou taktikou.

Propouštění disidentů a aktivistů před cestou čínského státníka do zahraničí nebo naopak příjezdem zahraniční delegace do Číny není totiž ničím výjimečným.

Napsal esej, jde do vězení

Čínský učitel Žen Č'-jüan však takové štěstí jako Čao neměl. Za internetové publikování eseje "Cesta k demokracii" byl v těchto dnech odsouzen k desetiletému trestu odnětí svobody.

To vše navzdory tvrzení čínské vlády, že autory internetových článků nezadržuje a nesoudí. Cestou ze slepé uličky se stalo fiktivní obvinění Žena ze snahy založit opoziční Stranu demokracie.

 

Právě se děje

Další zprávy