Samo předjede auto a vyhne se i nehodě. Čína chystá obří testování taxi bez řidiče

Jana Václavíková Jana Václavíková
4. 10. 2019 18:37
V Číně chystají největší testování samořiditelných aut na světě. Od minulého čtvrtka se mohou obyvatelé města Čchang-ša projet speciálními taxíky bez řidiče. Těch je nyní v sedmimilionové metropoli provincie Chu-nan necelých padesát, od nového roku se ale jejich počet ještě zvýší.
Apollo Robotaxi.
Apollo Robotaxi. | Foto: Baidu USA, LLC

Inteligentní auta s názvem Apollo Robotaxi jezdí po Čchang-ša ve zkušebním provozu už od března. Nyní se jejich výrobci - největší čínský internetový vyhledávač Baidu, který se specializuje na vývoj umělé inteligence, a státní automobilka FAW Group - rozhodli, že je na čase, aby si jízdu vyzkoušeli i sami obyvatelé města.

Ti se do konce roku mohou projet v celkem 45 automobilech, které si objednají prostřednictvím speciálních webových stránek. Jako první si jízdu v taxících zkusili zkušení řidiči a vybraní obyvatelé města, uvádí technologický server KrASIA.

Viceprezident společnosti Baidu Li Čen-jü si od celopodzimního testování slibuje zpětnou vazbu a myslí si, že tento krok zajistí samořiditelným automobilům i případné lepší prodeje. 

"Inteligentní auta jsou skvělou cestou a dnešek je k tomu významným krokem vpřed," cituje ho hongkongský deník South China Morning Post.

Vyhnou se i nehodám

Čínský státní list Global Times popsal, jak cesta taxíkem vypadá. Dotyčný se usadí na zadní sedadlo, kde před sebou najde obrazovku a tlačítko s nápisem "start". Po jeho zmáčknutí se auto samo zkontroluje a následně se rozjede.

Cestující pak na obrazovce mohou sledovat trasu a také auta, která jejich vůz předjíždí nebo která stojí podél silnice. Apollo Robotaxi údajně dokáže komunikovat i s bezpečnostními kamerami a světelnými křižovatkami, aby nedošlo k nehodám.

Bezpečnost jízdy však bude zaručovat i lidský faktor. Ačkoliv jsou auta samořiditelná, za volantem bude zatím sedět člověk, který v případě potřeby zasáhne. Auta by nicméně měla zvládnout přejíždění z pruhu do pruhu, vyhýbání se nebezpečným situacím i hodnocení chování okolních aut, píše výrobce v tiskové zprávě.

Pokud se současná zkouška osvědčí, 1. ledna vyrazí do ulic více samořiditelných automobilů a rozšíří se i oblast, do které mohou vjet. S plochou o velikosti 70 kilometrů čtverečních půjde o největší testovací oblast autonomních aut na světě.

Testují i v Americe

Vývoj samořiditelných automobilů je podle listu South China Morning Post jedním z klíčových směrů, kterými se nyní vývoj umělé inteligence posouvá. Tomuto odvětví podle deníku v současnosti vévodí Čína a Spojené státy.

Představení Apollo Robotaxi přichází jen pár týdnů poté, co jiné dvě čínské společnosti ohlásily testování vlastních samořiditelných taxi v Šanghaji. Tam by si je cestující měli vyzkoušet koncem letošního roku a na počátku roku 2020. Podobně se lidé mohou projet i ve vývojovém centru v jihočínském městě Kanton.

Ve Spojených státech probíhají testy samořiditelných taxi ve 24 městech, píše server Quartz. Jedním z nich je arizonský Phoenix, kam auta s názvem Waymo dodal internetový vyhledávač Google, nebo třeba Las Vegas, kde taxi od firem Aptiv a Lyft přepravila od loňského května více než 50 tisíc cestujících.

Jízda právě v těchto vozech získala 4,9 hvězdičky z pěti možných a až 92 procent cestujících ve svém hodnocení jízdy zaškrtlo, že se cítili "velmi" nebo "extrémně bezpečně", uvádí Aptiv na svých stránkách.

VIDEO: Češi zkouší samořídící inteligentní auto. Do provozu může až po změně zákonů

V Plzni ukázali auto bez řidiče. Aby mohlo na silnice, musí se změnit zákony | Video:
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boleslav má zdravotní potíže, Liberec vyzve Spartu

Hokejisté Mladé Boleslavi nenastoupí k úternímu utkání 5. kola extraligy v Liberci. Řada hráčů středočeského celku se potýká se zdravotními problémy, proto byl duel prozatím odložen na neurčito. Bílí Tygři si jako náhradu vyjednali narychlo utkání se Spartou, jež bude předehrávkou 19. kola.

Mladoboleslavští i Severočeši potvrdili změny na svých webových stránkách. "Děje se tak na popud mladoboleslavského klubu. Řada Bruslařů má zdravotní problémy, které v současné době nelze vyloučit jako nákazu covidem-19," uvedli v krátké zprávě Středočeši.

Ještě v neděli přitom Mladá Boleslav hrála a porazila v předehrávce 26. kola shodou okolností právě Spartu (4:2). Vítězný tým k úspěchu dovedlo trio Petr Haken, Radim Vrbata a Václav Nedorost, kteří nahradili Radima Rulíka a Pavla Pateru. Stabilní trenérská dvojice scházela kvůli nemoci.

Souboj se Spartou odehraje Liberec se stejným začátkem, jaký měl mít jeho duel s Bruslařským klubem. Úvodní buly bude vhozeno v 18 hodin.

Další zprávy