Taxi bez taxikáře: Již za měsíc bude Google v USA vozit zákazníky robotickými auty

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 11. 2018 15:20
Automobilky jako největší průkopníci autonomního řízení? Chyba lávky. Všechny je strčí do kapsy společnost Waymo, která patří internetovému gigantu Google. Její speciálně upravené vozy dokážou ujet bez zásahu řidiče nějakých 9000 kilometrů a v autonomním režimu již při testech natočily šestnáct milionů kilometrů. Zkoušky teď dospěly tak daleko, že si Waymo dovolí posadit do svých autonomních aut platící pasažéry. 
Phoenix se příští měsíc dočká prvních autonomních taxíků společnosti Waymo.
Phoenix se příští měsíc dočká prvních autonomních taxíků společnosti Waymo. | Foto: Waymo

Provoz autonomních taxíků Waymo zahájí podle informací americké agentury Bloomberg zatím v omezené míře na předměstích města Phoenix. Služba bude mít zcela nové jméno, o němž Google zatím mlčí, a bude dostupná jen vybraným "testerům". Mělo by se jednat o maximálně několik stovek uživatelů, kteří budou moci novinku využít na ploše o rozloze asi 260 kilometrů čtverečních.

"Waymo pracuje na vývoji autonomního řízení více než deset let. Naší hlavní prioritou je bezpečnost," píše se ve vyjádření společnosti. Aplikace k přivolání robotického taxíku proto zprvu ani nebude veřejně dostupná v rámci obchodu Google Play. Dá se ale předpokládat, že počet uživatelů a flotila taxíků se budou postupně rozšiřovat. 

"Google se díky tomu stane jasným leaderem v oblasti autonomního řízení," komentuje krok technologické firmy analytik Bloombergu Nick Albanese. Další společností, která by podobnou službu mohla spustit, je podle něj automobilka General Motors. Bude k tomu ale potřebovat pravděpodobně další rok.

Podle statistik dokážou autonomní vozidla značky Waymo ujet na veřejně přístupných silnicích nějakých 9000 kilometrů bez toho, aniž by musel zakročit člověk. Prototypy GM zvládnou jen dva tisíce.

I tak ale bude v prvních "robotaxících" (jedná se o upravená MPV Chrysler Pacifica) přítomen záložní řidič, který v případě potřeby převezme kontrolu nad vozem, aby se zákazníci cítili bezpečněji. Google ale slibuje, že sama se auta budou řídit 99,9 procenta času. Minulý týden navíc dostal od kalifornských úřadů povolení k tomu, aby mohl začít v Silicon Valley testovat autonomní vozy zcela bez řidiče. 

Celý proces rozšiřování služby by měl být relativně rozvážný. Waymo, respektive Google, nechtějí nic uspěchat. Případné nehody by rozvoj novinky výrazně zbrzdily. První testeři tak postupně dostanou možnost objednat si auta bez záložního šoféra, časem bude možné autonomní taxíky využívat i v jiných městech než ve Phoenixu.

Ptáte se na cenu? Zpočátku se bude pohybovat na úrovni konkurenčního Uberu a Lyftu, následně se bude ladit podle nasbíraných dat. Jakmile ale bude možné nasadit auta zcela bez řidičů, očekávají analytici Bloombergu, že kilometrové sazby výrazně poklesnou.

Společnost Google testuje samořiditelná auta v běžném provozu | Video: Waymo
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nejméně 18 obětí si vyžádalo důlní neštěstí v Číně, po dalších obětech záchranáři pátrají

Nejméně 18 horníků se udusilo oxidem uhelnatým v dole na jihozápadě Číny, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na čínskou státní televizi. Záchranáři pátrají po dalších pěti pohřešovaných havířích. Podle serveru Global Times se jednoho horníka podařilo zachránit. Příčiny neštěstí úřady vyšetřují.

Podobná neštěstí jsou v Číně poměrně častá. Před rokem v uhelném dole v provincii Kuej-čou na jihozápadě Číny přišlo při výbuchu o život 14 lidí.

Častou příčinou nehod často bývá nedodržování bezpečnostních pravidel a zpravidla po neštěstích úřady slibují jejich přísnější vymáhání. Nicméně počet obětí mezi horníky v posledních letech podle dostupných údajů klesal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy