Taxi bez taxikáře: Již za měsíc bude Google v USA vozit zákazníky robotickými auty

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 11. 2018 15:20
Automobilky jako největší průkopníci autonomního řízení? Chyba lávky. Všechny je strčí do kapsy společnost Waymo, která patří internetovému gigantu Google. Její speciálně upravené vozy dokážou ujet bez zásahu řidiče nějakých 9000 kilometrů a v autonomním režimu již při testech natočily šestnáct milionů kilometrů. Zkoušky teď dospěly tak daleko, že si Waymo dovolí posadit do svých autonomních aut platící pasažéry. 
Phoenix se příští měsíc dočká prvních autonomních taxíků společnosti Waymo.
Phoenix se příští měsíc dočká prvních autonomních taxíků společnosti Waymo. | Foto: Waymo

Provoz autonomních taxíků Waymo zahájí podle informací americké agentury Bloomberg zatím v omezené míře na předměstích města Phoenix. Služba bude mít zcela nové jméno, o němž Google zatím mlčí, a bude dostupná jen vybraným "testerům". Mělo by se jednat o maximálně několik stovek uživatelů, kteří budou moci novinku využít na ploše o rozloze asi 260 kilometrů čtverečních.

"Waymo pracuje na vývoji autonomního řízení více než deset let. Naší hlavní prioritou je bezpečnost," píše se ve vyjádření společnosti. Aplikace k přivolání robotického taxíku proto zprvu ani nebude veřejně dostupná v rámci obchodu Google Play. Dá se ale předpokládat, že počet uživatelů a flotila taxíků se budou postupně rozšiřovat. 

"Google se díky tomu stane jasným leaderem v oblasti autonomního řízení," komentuje krok technologické firmy analytik Bloombergu Nick Albanese. Další společností, která by podobnou službu mohla spustit, je podle něj automobilka General Motors. Bude k tomu ale potřebovat pravděpodobně další rok.

Podle statistik dokážou autonomní vozidla značky Waymo ujet na veřejně přístupných silnicích nějakých 9000 kilometrů bez toho, aniž by musel zakročit člověk. Prototypy GM zvládnou jen dva tisíce.

I tak ale bude v prvních "robotaxících" (jedná se o upravená MPV Chrysler Pacifica) přítomen záložní řidič, který v případě potřeby převezme kontrolu nad vozem, aby se zákazníci cítili bezpečněji. Google ale slibuje, že sama se auta budou řídit 99,9 procenta času. Minulý týden navíc dostal od kalifornských úřadů povolení k tomu, aby mohl začít v Silicon Valley testovat autonomní vozy zcela bez řidiče. 

Celý proces rozšiřování služby by měl být relativně rozvážný. Waymo, respektive Google, nechtějí nic uspěchat. Případné nehody by rozvoj novinky výrazně zbrzdily. První testeři tak postupně dostanou možnost objednat si auta bez záložního šoféra, časem bude možné autonomní taxíky využívat i v jiných městech než ve Phoenixu.

Ptáte se na cenu? Zpočátku se bude pohybovat na úrovni konkurenčního Uberu a Lyftu, následně se bude ladit podle nasbíraných dat. Jakmile ale bude možné nasadit auta zcela bez řidičů, očekávají analytici Bloombergu, že kilometrové sazby výrazně poklesnou.

Společnost Google testuje samořiditelná auta v běžném provozu | Video: Waymo
 

Právě se děje

před 3 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 5 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy