Videa, které zveřejnila na sociální síti státem vlastněná společnost CASIC, si všimlo několik zahraničních médií, například australský server news.com.au nebo anglicky psaný list vycházející v Číně Global Times.
Informace o tom, že Čína vyvíjí novou výkonnější verzi Dongfengu, se navíc objevily už v minulosti. V roce 2017 měla například zbraň Dongfeng-17 otestovat hned dvakrát.
Autoritativní Čína se ale ke spekulacím nevyjádřila. Je také otázka, do jaké míry se dá spoléhat na informace z videa, které má především sloužit jako propaganda, poznamenává australský server.
Raketa by měla být schopna dosáhnout rychlosti až 12 360 kilometrů za hodinu. To je téměř desetkrát více, než jakou rychlostí se šíří zvuk.
Zbraň by navíc dokázala nést takzvaný hypersonický kluzák, někdy označovaný také jako HGV. Ten oproti běžným balistickým střelám nedokážou zachytit radary používané pro lokalizaci těchto raket. Nebo jen velmi stěží.
"Kluzák přeletí přes horní hranici atmosféry a opakovaně změní směr, takže bude pro protiraketové systémy těžší střelu zachytit," uvedl pro Global Times čínský vojenský analytik Wej Tung-Cu.
Čínská národní vesmírná agentura představuje pro stát hlavního dodavatele vojenských raket. Zbraně Dongfeng používá Čínská lidově-osvobozenecká armáda.
Nadzvukové střely vyvíjí kromě Číny také Rusko, Spojené státy i další světové velmoci. V minulosti už byly úspěšně testovány jak supersonické letouny, tak rakety.