V Číně vznikl utajovaný obří vysílač. Je na ploše sedmkrát větší než Praha

Jana Václavíková Jana Václavíková
5. 1. 2019 14:39
Více než třináct let trvalo, než Číňané vybudovali nový vysílač obřích rozměrů - Projekt WEM. Všechny jeho kabely a součásti se rozkládají na území několikanásobně větším než třeba Praha.
Most v provincii Chu-nan. (ilustrační foto).
Most v provincii Chu-nan. (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Anténa má být už nyní schopná vysílat a přijímat rádiové vlny o extrémně nízké frekvenci a varovat například před blížícím se zemětřesením nebo najít pod povrchem nerostné bohatství. Má také větší dosah než její předchůdkyně, a to jak na vzdálenost, tak do hloubky. Údajně bude také těžší přerušit její vysílání.

Odborníci se ale domnívají, že zařízení může mít i vojenské využití. Naznačují to tajnosti, které výstavbu provázely. Anténa označovaná jako Projekt WEM (v překladu "Bezdrátová elektromagnetická metoda") vznikla v oficiálně nezveřejněné lokalitě. Tu neznali dokonce ani někteří vědci, kteří se na projektu podíleli.

"Ačkoliv jsem do projektu zapojený, nemám ponětí, kde se zařízení nachází," řekl čínský výzkumník Čchen Siao-pin hongkongskému deníku South China Morning Post, který zprávu tento týden přinesl.

Lokalitu se podařilo utajit i přes obří rozměry zařízení, které se údajně rozkládá na 3700 kilometrech čtverečních. To je jen o něco méně než rozloha celého Zlínského kraje a přibližně sedmapůlkrát tolik, kolik činí rozloha Prahy.

Přesto se čínské vědecké magazíny shodují, že anténa byla vybudována ve vnitrozemí. Přibližně tisíc kilometrů západně od Šanghaje, na území provincií Chu-bej, Chu-nan či Che-nan.

Podle odborníků ale nelze místo ověřit, a to ani prostřednictvím satelitních snímků, protože vysílač vypadá jako běžná elektrická síť. Odhalit by ho mohlo pouze to, kdyby zachytili přímo vysílání, které by ze zařízení vycházelo.

Pokud začne válka

Kromě schopnosti nalézt nerostné suroviny a odhalit zemětřesení se extrémně nízké frekvence vysílané obří anténou používají také ke komunikaci s ponorkami hluboko pod hladinou. Pro tento účel využívají rádiové vlny Rusko a Indie, dříve i Spojené státy.

Čínská ponorková flotila je však jednou z největších na světě, podle aktuálních dat vlastní více plavidel údajně jen Severní Korea.

Podle Čchena je nejen proto nová anténa vojenským strategickým zařízením. "Toto zařízení bude mít důležité využití v armádě, pokud začne válka," uvedl.  

Nicméně podle on-line magazínu The Drive nejsou rádiové vlny o extrémně nízké frekvenci pro komunikaci příliš výhodné. Díky nim lze přenést jen krátké textové zprávy.

Ponorka je navíc sice dokáže přijmout, ale odpovědět už nezvládne. Velikost plavidla neumožňuje, aby v sobě mělo vlastní výkonný vysílač. Pokud tedy ponorka dostane zprávu, musí se přiblížit k hladině, aby mohla odpovědět.

Má vliv na rakovinu?

Podle analýzy hongkongského listu je ale projekt kontroverzní také kvůli nejasnému financování a zdravotním rizikům, která mohou rádiové vlny doprovázet. Vlivem extrémně nízké frekvence na zdraví se už v minulosti zabývala Světová zdravotnická organizace (WHO). Z výsledků její studie vyplývá, že dlouhodobé vystavení frekvenci zvyšuje pravděpodobnost vzniku rakoviny. 

Ohrožené jsou především děti. U nich se například kvůli vystavení extrémně nízké frekvenci až dvojnásobně zvyšuje riziko leukemie. Lidem dále hrozí i srdeční poruchy, imunitní a reprodukční poruchy, deprese a s nimi spojené větší riziko sebevražd.

V oblasti, kde je podle odborníků obří vysílač umístěn, žije až 230 milionů lidí.

Video: Čínský prezident chce upevnit moc. Hodlá posílit armádu

Čínský prezident Si Ťin-pching chce upevnit svou moc. Hodlá posílit armádu | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy