Damašek - Rusko "kategoricky odmítá" obvinění, že v pondělí zaútočilo na syrskou nemocnici. "Ti, co činí taková prohlášení, je nemohou podložit důkazy," uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov odpoledne doplnil, že ruská flotila v Kaspickém moři nedisponuje lodí, z níž by mohla být vystřelena raketa na nemocnici v syrské provincii Idlib.
Podle některých ohlasů došlo v případě pondělních útoků na několik nemocnic v Sýrii k válečným zločinům. OSN uvedla, že během jediného dne čelila útoku nejméně čtyři zdravotnická zařízení v provinciích Idlib a Aleppo - některé zprávy mluví až o pěti - a také dvě místní školy.
Organizace Lékaři bez hranic (MSF), která se podílela na provozu idlibského zařízení u města Marát Numan, z útoku podezírá právě ruské či syrské letectvo.
Moskvu za viníka minimálně jednoho z raketových útoků - zařízení ve městě Azáz - označila i Ankara a zároveň ji obvinila z páchání válečných zločinů. Podle syrského velvyslance v Rusku jsou odpovědná americká letadla.
Do očí bijící porušení práva, tvrdí OSN
Mluvčí OSN v úterý reagoval slovy, že "pokud bylo cílení na tato zařízení záměrné a úmyslné, mohlo by se jednat o válečný zločin". "Je očividné, že syrská a ruská letadla jsou v této oblasti velice aktivní. Měli by vědět, kdo je zodpovědný,“ doplnil.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun útoky v pondělí nazval "do očí bijícím porušením mezinárodního práva".
Ke dvěma útokům došlo v Azázu v provincii Aleppo, další dva se staly v provincii Idlib. Idlibskou nemocnici u města Marát Numan provozovali Lékaři bez hranic (MSF), na provozu dalších dvou se podílel Dětský fond OSN (UNICEF).
Lékaři bez hranic tvrdí, že na jimi financovanou nemocnici byly během několika málo minut vypáleny čtyři rakety. Zapříčinily smrt nejméně sedmi lidí, další se pohřešují. Podle MSF bylo jen v okolí nemocnice zasaženo asi 15 budov.
Tyto oběti jsou děti, připomíná UNICEF
Nejméně 14 lidí zemřelo v severosyrském městě Azáz poblíž tureckých hranic, kde rakety zasáhly dětskou nemocnici a také školu, v níž se ukrývali uprchlíci.
Jedno ze dvou zasažených zdravotnických zařízení, které podporoval UNICEF, byla porodnice. "Kromě pádných úvah o diplomacii a o povinnostech vyplývajících z mezinárodního humanitárního práva mějme na paměti, že tyto oběti jsou děti. Děti," uvedl v pondělí šéf UNICEF Anthony Lake.
OSN uvedla, že nálety v severní Sýrii "vrhají stín" na možné vyhlídky ohledně příměří, na kterém se minulý týden dohodlo 17 světových mocností na setkání v Mnichově.
Syrský prezident Bašár Asad nicméně prohlásil, že klid zbraní neznamená, že zbraně složí všechny strany. V syrském Damašku nyní pobývá zvláštní velvyslanec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Kromě příměří se snaží dohodnout i okolnosti humanitárních dodávek do obklíčených oblastí.
Merkelová vyzývá k vytvoření bezletové zóny
Německá kancléřka Angela Merkelová mezitím vyzvala k vytvoření bezletových zón nad některými oblastmi v Sýrii. Podle ní by takové opatření mohlo zmírnit utrpení řady Syřanů, kteří museli uprchnout ze svých domovů.
"V současné situaci by pomohlo, kdyby tam byla oblast, v níž by žádná z válčících stran nemohla útočit ze vzduchu. Takový druh bezletové zóny," řekla Merkelová novinářům ze Stuttgarter Zeitung.