S odvoláním na zdroje ze CIA o tom informoval německý deník Handelsblatt.
"Letadla CIA uskutečňují mezipřistání v různých evropských zemích, mezi nimi i v Německu. Na tom se nic nezměnilo," cituje list vysoce postaveného pracovníka tajné služby. Pokud jde o Německo, je podle tohoto zdroje nejčastějším místem těchto přistání americká letecká základna v Ramsteinu ve spolkové zemi Porýní-Falc.
Více o spolupráci CIA s cizími zpravodajskými službami, ČTĚTE ZDE.
CIA využívá krycí firmy
Americká strana vlády příslušných evropských zemí o účelech letů neinformuje, uvádí dále zdroj listu. Podle něho jsou pracovníci CIA velmi rozladěni tím, že se lety nepodařilo dostatečně utajit.
CIA podle tohoto zdroje využívá ke svým protiteroristickým operacím řadu krycích firem, které jsou registrovány u amerického Federálního úřadu pro letectví. Tyto firmy buď přímo patří CIA nebo jsou tajnou službou kontrolovány. Jako příklady uvedl zdroj podniky Aero Contractors se sídlem ve Smithfieldu v Severní Karolíně nebo floridské firmy Pegasus Technologies a Tepper Aviation.
Španělsko: mezipřistání jsou legální
Španělské ministerstvo zahraničí, které přistávání letadel prošetřovalo, včera uvedlo, že CIA zřejmě neporušuje žádný španělský zákon. Šéf diplomacie Miguel Angel Moratinos přesto poslancům parlamentu slíbil, že vláda zpřísní kontrolu leteckého provozu.
Španělská média v posledních dvou týdnech informovala o tom, že Američané využívali k mezipřistání letadel přepravujících teroristy Mallorcu. Takových mezipřistání se mělo uskutečnit minimálně deset. Stejná podezření se objevila také ve Švédsku.
Více o reakci španělské vlády ČTĚTE ZDE.
CIA přepravuje lidi podezřelé z terorismu do třetích zemí kvůli výslechům. Vyhýbá se tak právním omezením, která by musela respektovat ve Spojených státech. Deník Washington Post před časem informoval o tom, že CIA kvůli výslechům zřídila ve východní Evropě zadržovací centra.
Podrobnější informace o tom, jak na tuto informaci reagovali čeští politici, NAJDETE ZDE.
Vyšetřování Rady Evropy už běží
Rada Evropy zahájila ve středu formální vyšetřování informací o údajné existenci tajných věznic americké zpravodajské služby CIA ve střední a východní Evropě a tajných letech s údajnými zajatými teroristy. O vysvětlení požádala i Spojené státy.
Švýcarský senátor Dick Marty, kterého Rada Evropy před dvěma týdny pověřila předběžným šetřením, v úterý v první zprávě konstatoval, že bylo zjištěno celkem 31 podezřelých letadel USA, která přistála v Evropě v posledních letech a která mohla přepravovat vězně z Afghánistánu či Iráku.