USA sponzorují cizí zpravodajské služby

Red Zah, mkr
18. 11. 2005 13:20
Washington - Americká CIA založila podle listu Washingtonu Post ve více než dvou desítkách zemí operační centra, aby mohla lépe chytat teroristy.
Policista
Policista | Foto: Reuters

Americký deník se za pomoci nejmenovaných úředníků tajných služeb pokusil sestavit kostru, jak vypadá protiteroristický boj CIA. Samotná agentura odmítla zveřejněné informace jakkoliv komentovat.

Američané spolu se svými spojenci spravují tajná Protiteroristická zpravodajská centra (CTIC), která používají jako zázemí pro denní operativu v různých oblastech světa. CTIC je spojeno s mezinárodním centrem v Paříži s kódovým označením "Alianční základna",  kde jsou přítomni zástupci Francie, Velké Británie, Německa, Kanady a Austrálie. V Paříži se určují priority jednotlivých center a zároveň se hodnotí výsledky.

Zpravodajská centra oddělená od vězení

CTIC je podle deníku financovaná především z peněz CIA. Informační zdroje získává od své mateřské organizace a od zpravodajských služeb zúčastněných zemí. Podle bývalých i současných amerických zpravodajských úředníků jsou centra rozmístněná v Evropě, na Blízkém Východě a v Asii.

Centra jsou oddělená od tajných vězení, která zpravodajská služba využívá v osmi zemích světa. Zmínky o protiteroristických vězeních se objevují v zahraničním tisku od počátku listopadu. Experti tvrdí, že držení podezřelých teroristů na území cizích států odporuje tamním zákonům.

Zpravodajství o tom, jak na informace o tajných vězeních reagovali čeští politici, ČTĚTE ZDE.

Naproti tomu zřízení zpravodajských center je politika, kterou se po teroristických útocích v roce 2001 sjednotila zpravodajská síť budovaná léta. Pilotní projekt CTIC začal již v devadesátých letech, kdy tajné služby sledovaly islámské bojovníky ze Saúdské Arábie, Jemenu, Egypta a Čečenska, při snaze dostat se do válkou postižené Bosny.

Vzorem se stal boj s narkomafií v 80. letech

Za vzor si CIA vzala systém, který uplatnila v osmdesátých letech v Latinské Americe a Asii při boji s narkobarony. Konkrétní policisty a agenty si vybírala, cvičila a platila CIA sama, aby zabránila korupčnímu jednání. Podle zpravodajských úředníků pracují agenti pod přímých velením šéfa ze CIA a mají viditelné výsledky. Mimo výběru pracovníků financují Spojené státy výcvik protiteroristických jednotek a zpravodajských služeb včetně jejich vybavení.

Pro USA je podle expertů mnohem výhodnější spolupracovat a finančně podporovat zpravodajské agentury než si v dané zemi zřizovat vlastní síť. Navíc k podpoře se pozitivně staví i americký Kongres. V prvních dvou letech po zářijových událostech v roce 2001 se rozpočet CIA zvedl podle odborníků téměř třikrát. CIA se tak letos v Kongresu mohla pochlubit, že od roku 2001 je v boji s terorismem stále účinnější. Podle zprávy předložené Komisi pro tajné služby je více než tři tisíce chycených nebo zabitých teroristů mimo Irák výsledkem práce zpravodajských center, nikoliv CIA.

Diplomatický rozkol není překážkou

Zajímavý je pohled na země, se kterými americká tajná služba spolupracuje, ale vláda Spojených států se od nich na veřejnosti distancuje nebo s nimi nesouhlasí. Uzbecký prezident Islam Karimov sice čelí kritice Bílého domu za autoritářský způsob vlády, ale s Taškentem na protiteroristických akcích spolupracuje.

Indonésie se ocitla téměř bez finanční a vojenské podpory, když vyšly najevo korupční skandály a porušování lidských práv. CIA však nepřestala budovat zpravodajský systém v největší muslimské zemi světa. Koneckonců i v Evropě vidí Spojené státy problémy. Ani francouzská kritika války v Iráku však nezabránila vzniku mezinárodního centra pro boj s terorismem se sídlem v Paříži.

 

Právě se děje

Další zprávy