Španělsko vyšetřuje tajné lety CIA

Red Zah
15. 11. 2005 18:12
Madrid - Španělská vláda začala vyšetřovat, zda letadla americké tajné služby CIA zastavovala při přepravě podezřelých teroristů na španělském území.
Španělský předseda vlády José Zapatero.
Španělský předseda vlády José Zapatero. | Foto: Reuters

Podle španělského tisku letadla přistávala na Mallorce. Letů bylo celkem deset. První letadlo přistálo na ostrově 22. ledna loňského roku a lety pokračovaly až do 17. ledna roku letošního.

Letadla měla podle španělských novin údajně z Mallorky zamířit do Libyje, Alžírska, Rumunska, Srbska a Černé Hory, Makedonie a Švédska.

Podle BBC španělský ministr vnitra José Antonio Alonso prohlásil, že jestli se zprávy potvrdí, může to poškodit vztahy Španělska a USA. "Pokud se tyto zprávy ukážou jako pravdivé, budeme se tím samozřejmě vážně zabývat," uvedl Alonso.

Další člen vlády Josého Zapatera, ministr obrany José Bono, reagoval opatrněji. "Nemáme žádné důkazy ani svědectví," prohlásil ministr. Odmítl zároveň, že španělská tajná služba požádala CIA o ukončení využívání letiště v Palma de Mallorca.

Jak na zprávy o tajných věznicích CIA ve střední Evropě reagovali čeští politici, ČTĚTE ZDE.

Členové Evropského parlamentu mezitím požádali Evropskou komisi, aby vyšetřila, zda CIA opravdu využívá východní Evropu k vyšetřování podezřelých teroristů. Komisař pro spravedlnost a bezpečnost Franco Frattini v Evropském parlamentu dokonce pohrozil, že pokud by se informace o údajné existenci takových věznic na území členských zemí unie potvrdily, mohlo by to pro daný stát znamenat až pozastavení členství. Zároveň zdůraznil možnost uvalit na dotyčné členské státy EU sankce: "Šlo by totiž o závažné porušení evropských i národních zákonů."

(Podrobněji o reakci Evropské unie, ČTĚTE ZDE.)

 

Právě se děje

před 47 minutami

Dálnici D8 zavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda

Dálnici D8 na Ústecku uzavřela ve směru na Prahu hromadná nehoda na 87. kilometru. Policie bude zřejmě žádat německé kolegy, aby odkláněli dopravu na své území. Informovala o tom krajská mluvčí policie Jana Slámová. K nehodě, která se stala poblíž sjezdu na Petrovice, se zatím nic bližšího neví.

Další zprávy