Slídil ve vašem bytě? Barbíny budou vyslýchat děti

Petr Jemelka Petr Jemelka
14. 3. 2015 8:39
Podle bojovníků za ochranu soukromí budou s dětmi rozmlouvat proto, aby mohl jejich výrobce odpovědi prodávat třetím stranám, pravděpodobně za účelem vývoje účinnější cílené reklamy.
Video:

Londýn - Spolky bojující za ochranu soukromí se bouří.

Společnost Mattel podle nich hodlá nasadit do domácností malé agentky. Korporace totiž uvede na britský trh chytré panenky Hello Barbie, které na základě takzvané cloud-based technologie dokážou konverzovat.

Technologie spočívá v tom, že chytrá barbie například prostřednictvím WiFi komunikuje se vzdáleným serverem, který analyzuje řeč a vybírá odpovědi. To vzbuzuje zdání dialogu s člověkem.

Háček je v tom, že není možné kontrolovat, kam panenky obsah rozhovoru vlastně posílají. A ochránci soukromí se bojí, že Mattel barbíny do dětských pokojíčků vysílá za účelem zisku.

Budou prý s dětmi rozmlouvat proto, aby pak mohly jejich odpovědi prodávat třetím stranám, pravděpodobně za účelem vývoje účinnější cílené reklamy.

Kdybych měla dítě, krajně by mě znepokojovalo, že konverzaci mé dcery někdo nahrává a analyzuje.

"Kdybych měla dítě, krajně by mě znepokojovalo, že konverzaci mé dcery někdo nahrává a analyzuje," řekla deníku The Guardian aktivistka a profesorka Angela Campbellová z právnické fakulty Georgetownské univerzity.

Naučíme vaše děti pořádně mluvit, brání se Mattel

"Při předváděcí akci se barbína ptala na řadu otázek, z nichž vytěží mnoho informací o dítěti, jeho zájmech a rodině. Takové informace mohou být pro autory reklamních kampaní velmi cenné. Jejich využití na trhu by ale bylo v rozporu s dobrými mravy," dodala Campbellová.

Mattel a jeho technologický dodavatel ToyTalk se brání tím, že budou odpovědi dívek zaznamenávat jen za účelem dalšího zlepšování svých služeb.

Použijeme záznamy ke zlepšení porozumění lidské řeči a proto, aby naše produkty mohly pomáhat s přirozeným rozvojem dětské řeči.

"Použijeme záznamy ke zlepšení porozumění lidské řeči a pro to, aby naše produkty mohly pomáhat s přirozeným rozvojem dětské řeči," brání svého zaměstnavatele mluvčí ToyTalku.

Jak ale upozorňují odborníci, chytré barbíny se dovedou učit a odpovídat na otázky, a není tedy vyloučeno, že mohou začít dětskou psychiku ovlivňovat přímo.

Než rodiče panenku dceři dají, musejí jí vytvořit on-line účet. Součástí tohoto procesu je souhlas s obchodními podmínkami, jejichž součástí je souhlas s poskytováním osobních údajů třetím stranám. Opět údajně za účelem zlepšování služeb.

"Děti, které si budou hrát s Hello Barbie, nebudou mluvit s panenkou, ale s konglomerátem, jehož zájmy jsou výhradně ekonomické," prohlásila před novináři výkonná ředitelka Kampaně za nekomerční děti Susan Linnová.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy