Santiago de Chile - Chile přiznala pochybení při zemětřesení, které si zatím vyžádalo přes 700 obětí na životech. Námořnictvo po něm totiž nespustilo varování před tsunami. Přestože tak učinilo přes 50 jiných zemí, některé z nich i na druhé straně Tichého oceánu.
"Pravdou je, i když to bolí, že divize námořnictva udělala chybu," řekl novinářům ministr obrany Francisco Vidal. "Co jsme viděli mezi šestým a devátým regionem (O´Higgins a Araucanía - pozn. red.), bylo tsunami."
Místo centrálního velení námořnictva tak poplach spustili nakonec kapitáni v přístavech. Mají k tomu oprávnění, pokud mají dojem, že hladina moře nebezpečně stoupá.
Omezení práv občanů. Poprvé od Pinocheta
Možnost tsunami si vláda prezidentky Michelle Bacheletové uvědomila pozdě, naštěstí však vojáci v přístavech zareagovali a pomohli tak zabránit dalším ztrátám na životech.
K mnoha lidem se však varování nedostalo. Rozsah katastrofy v odříznutých pobřežních komunitách není zatím jasný, jen ve městě Constitución však kvůli tsunami zemřelo odhadem 350 lidí.
Další čtyři zahynuli na souostroví Juan Fernández, které je známé především tím, že zde po čtyři roky pobýval námořník Alexander Selkirk, který pravděpodobně inspiroval vznik postavy Robinsona Crusoe.
"Došlo k chybě. Naštěstí byl systém aktivován," komentoval Vidal jednání kapitánů v přístavech. Podle něj svým jednáním zachránily stovky nebo tisíce životů.
Poprvé od zemětřesení roku 1985 vyhlásila prezidentská kancelář v zemi katastrofický stav (v ČR by šlo o stav nouze), jímž se omezují práva občanů. Kontrolu nad dvěma nejvíce postiženými regiony - Maule a Biobío - převzala armáda, která má zabránit rabování. Jedná se o první regionální omezení práv občanů od návratu Chile k demokracii (rok 1989).
Moc v rukou armády
Předání moci armádě - v čele provincií nyní stojí generálové a pomoc v postižených oblastech koordinuje ministerstvo vnitra a obrany - je považováno za velmi problematický krok a ve vládě se o něm podle deníku El Mercurio velmi debatovalo. Armáda vládla v zemi za mohutného porušování lidských práv v letech 1973 až 1990.
V praxi vyhlášení stavu katastrofy znamená, že je občanům odebráno právo se svobodně shromažďovat a pohybovat. Úřady mohou zabavovat zboží a vlastnická práva jsou omezena. V hlavním městě Biobío a v Maule byl vyhlášen noční zákaz vycházení platný od 21:00.
Počet mrtvých stojí nyní oficiálně na cifře 723. Jde o potvrzené oběti, vláda sama přiznává, že počet pohřešovaných nezná.
Vedle Bacheletové a armády se situaci snaží řídit také opoziční senátor Sebastián Piňera, který se stane 11. března novým prezidentem země. "Můj vládní tým už začal pracovat," oznámil při své návštěvě postižených regionů.
Právě Piňera byl jedním z těch, kteří vládě doporučovali předat v Biobío a Maule armádě. V Concepciónu tak vyrazilo do ulic 2000 vojáků.
Kolaps práva
Ve druhém největším chilském městě, v jehož metropolitní zóně žije téměř 900 tisíc lidí, totiž prosazování zákona a pořádku zcela zkolabovalo.
"Nejdřív jsme měli trochu strach, ale potom jsme si uvědomili, že důležité je se postarat o naše lidi. V mojem domě potřebujeme potraviny pro dvacet obyvatel," řekla El Mercurio María Machucová, která si vyšla potraviny obstarat do místního supermarketu Líder.
Mnoho rabujících však zajímají kromě potravin i další věci, přijíždějí k obchodům v dodávkách a berou si televize, sterea i ledničky. Úřady v Concepciónu hlásí i zraněné policisty, kteří se jim vtom pokoušeli zabránit.
Okolo 160 lidí bylo zatčeno a jeden muž byl zastřelen. Na cestě do Concepciónu se rovněž zřítilo malé letadlo přivážející pomoc a šest lidí zahynulo.