Churchill žádal Hitlerovu smrt

Red Zah, Reuters, ČTK
2. 1. 2006 9:22
Londýn - Někdejší britský premiér Winston Churchill se za druhé světové války vyslovil pro popravu Adolfa Hitlera. UVNITŘ VIDEO

Vyplývá to z archivních dokumentů vlády, který byly v Británii zveřejněny po uplynutí šedesátileté lhůty.

PŘEČTĚTE SI: Britové po válce dva roky mučili Němce

"Uvažte, že pokud Hitler padne do našich rukou, určitě jej pošleme na smrt," poznamenal Churchill na schůzi kabinetu v prosinci 1942 podle záznamů, které zapsal tehdejší zástupce tajemníka kabinetu Norman Brook.

V neděli poprvé zveřejněné vládní záznamy kabinetních jednání z let 1942-45 se týkají úvah, jak naložit s prominentními členy Hitlerovy nacionálně-socialistické strany (NSDAP) v případě jejich dopadení.

Slováci získají informace o odsunu židů ČTĚTE ZDE

V dubnu 1945 vyjádřil tehdejší ministr vnitra Herbert Morrison názor, že "předstíraný proces" s nacistickými lídry by nebyl vyhovující. "Lepší bude deklarovat, že je usmrtíme," řekl Morrison.

Soud z Hitlerem? Fraška

Churchil souhlasil, že soudní proces s Hitlerem by byl pouhou "fraškou", ale během několika týdnů daly Spojené státy a Sovětský svaz najevo, že dávají přednost soudnímu procesu s nacistickými pohlaváry. Soudy se pak konaly v německém Norimberku.

Churchill navrhoval, aby Británie jednala o vypořádání s nacistickými lídry, například se šéfem gestapa Heinrichem Himmlerem, který chtěl tajně uzavřít mír s Británií a spojenci už před koncem druhé světové války.

Když ministr války James Grigg namítl, že činnost gestapa v koncentračních táborech, jakým byl například Buchenwald, nebyla vyhodnocena jako válečné zločiny, premiér odvětil: "Nechte slovíčkaření. Celkem vzato by mohl být (Himmler) zastřelen."

 

Právě se děje

před 25 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy