Churchill žádal Hitlerovu smrt

Red Zah, Reuters, ČTK
2. 1. 2006 9:22
Londýn - Někdejší britský premiér Winston Churchill se za druhé světové války vyslovil pro popravu Adolfa Hitlera. UVNITŘ VIDEO

Vyplývá to z archivních dokumentů vlády, který byly v Británii zveřejněny po uplynutí šedesátileté lhůty.

PŘEČTĚTE SI: Britové po válce dva roky mučili Němce

"Uvažte, že pokud Hitler padne do našich rukou, určitě jej pošleme na smrt," poznamenal Churchill na schůzi kabinetu v prosinci 1942 podle záznamů, které zapsal tehdejší zástupce tajemníka kabinetu Norman Brook.

V neděli poprvé zveřejněné vládní záznamy kabinetních jednání z let 1942-45 se týkají úvah, jak naložit s prominentními členy Hitlerovy nacionálně-socialistické strany (NSDAP) v případě jejich dopadení.

Slováci získají informace o odsunu židů ČTĚTE ZDE

V dubnu 1945 vyjádřil tehdejší ministr vnitra Herbert Morrison názor, že "předstíraný proces" s nacistickými lídry by nebyl vyhovující. "Lepší bude deklarovat, že je usmrtíme," řekl Morrison.

Soud z Hitlerem? Fraška

Churchil souhlasil, že soudní proces s Hitlerem by byl pouhou "fraškou", ale během několika týdnů daly Spojené státy a Sovětský svaz najevo, že dávají přednost soudnímu procesu s nacistickými pohlaváry. Soudy se pak konaly v německém Norimberku.

Churchill navrhoval, aby Británie jednala o vypořádání s nacistickými lídry, například se šéfem gestapa Heinrichem Himmlerem, který chtěl tajně uzavřít mír s Británií a spojenci už před koncem druhé světové války.

Když ministr války James Grigg namítl, že činnost gestapa v koncentračních táborech, jakým byl například Buchenwald, nebyla vyhodnocena jako válečné zločiny, premiér odvětil: "Nechte slovíčkaření. Celkem vzato by mohl být (Himmler) zastřelen."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy