Britové po válce dva roky mučili Němce

Reuters
17. 12. 2005 19:31
Londýn -  Ještě dva roky po skončení druhé světové války fungovalo v Německu tajné vězení, kde britští vyšetřovatelé mučili německé zajatce.
Foto: Aktuálně.cz

S odvoláním na čerstvě odtajněné dokumenty britského ministerstva zahraničí to napsal deník Guardian. Z materiálů, citovaných novinami, vyplývá, že minimálně dva vězni tam umřeli hlady a další byl ubit k smrti.

Ve věznici, která se nacházela v Bad Nenndorfu a fungovala až do poloviny roku 1947, byli drženi muži i ženy. Původně šlo většinou o bývalé členy Hitlerovy NSDAP a jednotek SS. Podstatnou část osazenstva věznice však tvořili i němečtí podnikatelé, kteří se podle Guardianu neprovinili ničím jiným než tím, že za Hitlerova režimu prosperovali.

V noci se ozýval zoufalý křik

Z archivních materiálů, uvolněných na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, vyplývá, že umírali hlady a byli britskými dozorci brutálně biti. Lidé žijící v okolí věznice vypovídali o zoufalém křiku ozývajícím se v průběhu noci.

Vězňové, kteří tábor opouštěli, vypadali jako živoucí mrtvoly. "Ministerstvo zahraničí ještě dnes odmítá uvolnit jejich fotografie," zdůraznil deník.

Svědecké výpovědi zadržovaných lidí zaznamenal inspektor Scotland Yardu Tom Hayward, který byl pověřen vyšetřováním incidentů v Bad Nenndorfu. Podle jeho poznatků byli všichni vězni, kteří z pohledu britských vyšetřovatelů dostatečně nespolupracovali, zavíráni do trestaneckých cel, kde byli bičováni.

"Vyhrožování popravou, mučením či zabitím manželky a dětí bylo považováno za naprosto přijatelnou metodu," citoval Guardian z Haywardových závěrů.

Premiér o táboře věděl

Tehdejší britský premiér Clement Attlee byl podle Guardianu o existenci tajného vězení informován. Zpráva předaná labouristickému ministerskému předsedovi obsahovala i informaci o tom, že dozorci používají v případě některých vězněných fyzické tresty, aby je tak přinutili vypovídat.

Tehdejší premiér Clement Attlee o existenci tábora věděl.
Tehdejší premiér Clement Attlee o existenci tábora věděl. | Foto: Aktuálně.cz

 

Deník uvádí konkrétní příklad Waltera Bergmanna, který ve věznici zemřel hlady. Bergmann se Britům nabídl, že pro ně bude pracovat jako špion. Britským vyšetřovatelům však byl podezřelý právě proto, že hovořil rusky.

 

"Je nepochybné, že Bergmann, proti němuž nebylo nikdy vzneseno obvinění z jakéhokoli trestného činu a který naopak nabídl Británii velmi užitečnou pomoc, zahynul kvůli podvýživě a špatné lékařské péči," napsal inspektor Hayward ve své vyšetřovací zprávě.

 

Na jejím základě byli podle Guardianu postaveni tři muži před vojenský soud. Dva byli zproštěni viny a pouze jeden shledán vinným a potrestán propuštěním ze služby.

 

Právě se děje

Další zprávy