Washington – Barack Obama první hodiny po kongresových volbách počítá ztráty. Jeho Demokratická strana utrpěla debakl ve Sněmovně reprezentantů a přišla o většinu v Senátu. Obama se tak dostal do stejné pozice – přesněji stejně nezáviděníhodné pozice – jako jeho předchůdce George W. Bush v roce 2006.
Musí poslední dva roky svého mandátu existovat s Kongresem, jehož obě komory ovládá opozice.
Američané prezidentovi za takového rozložení sil říkají "lame duck" – chromá kachna. Má svázané ruce a menší volnost v rozhodování, než když Senát nebo Sněmovnu reprezentantů ovládá jeho strana.
Agentura Reuters cituje nejmenovaného člena Obamovy administrativy, podle kterého prezident věří v dohodu s Kongresem v otázce změny systému firemních daní, ale patrně neprosadí svůj záměr rozšířit systém předškolních tříd, které připravují v USA na školní docházku děti mladší šesti let.
Velmi těžko se bude hledat shoda na reformě imigračního zákona, protože republikáni jsou proti vstřícnějšímu postupu vůči nelegálním přistěhovalcům. Patrně budou gradovat spory o ropovod Keystone XL z Kanady. Republikáni jsou pro tento projekt, Obama váhá.
V zahraniční politice budou republikáni prezidenta tlačit do razantnější politiky vůči Rusku a vůči Islámskému státu v Iráku a Sýrii, ačkoliv nejsou jednotní v názoru na to, zda by proti islamistům měly zasáhnout i americké pozemní síly.
Obamova zdravotnická reforma, která republikánům velmi vadí, však ohrožena není. Pokud ji Senát zruší, Obama může jeho rozhodnutí vetovat. Na přehlasování prezidenta je pak v Senátu potřebných šedesát hlasů. A tolik jich republikáni ani po úterním volebním úspěchu nemají.
Republikáni ovšem nejsou jednotní ani v tom, do jaké míry s prezidentem spolupracovat. Někteří hovoří o možnosti a ochotě domluvit se, jiní to odmítají. Hlavně konzervativci, spojovaní s hnutím Tea Party.
K prvním patří například dosavadní předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner, k těm druhým jeden z republikánských favoritů na prezidentské volby a texaský senátor Ted Cruz.
Nechybějí ani velmi radikální hlasy. Někteří republikáni dokonce nevylučují pokus o impeachment neboli odvolání prezidenta. Což Spojené státy nezažily od aféry Billa Clintona se stážistkou Monicou Lewinskou v roce 1998, kdy někteří republikáni chtěli Clintona odvolat kvůli lživé výpovědi.
O možnosti impeachmentu se zmínil například kongresman Joe Barton z Texasu nebo Tom Tancredo z Colorada. Nově zvolená republikánská senátorka za stát Iowa Joni Ernstová označila Obamu nejprve za diktátora a později svá slova zmírnila s tím, že se prezident "tak někdy chová".
Kongresman z Obamova domovského státu Illinois Adam Kinzinger hovoří smířlivě. "Musíme se pokusit najít nějaký fungující model spolupráce. Obama se cítí vyhořelý, ale to my také. Za čtyři roky je na obou stranách mnoho nedůvěry."
Nicméně republikáni budou muset přesvědčit veřejnost o tom, že jsou konstruktivní síla, a nikoliv jen bořiči toho, co chce postavit Obama.
"Američané jsou frustrování tím, co se děje ve Washingtonu, ale teď je zodpovědnost na nás,“ řekl Ted Cruz televizi CNN.