Volby živě: Demokratický propadák může pomoci Clintonové

Přenos skončil
Volební noc i dozvuky hlasování ve Spojených státech jsme pro vás sledovali v podrobné online reportáži.
Někdejší první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Někdejší první dáma a ministryně zahraničí Hillary Clintonová. | Foto: Reuters

Washington/Praha - Spojené státy zažívají politické zemětřesení.

Důležité volby uprostřed volebního období prezidenta Baracka Obamy přinesly těžkou porážku Obamovy Demokratické strany a naprostý triumf opozičních republikánů.

Republikánská strana znovu ovládla Sněmovnu reprezentantů, dolní komoru Kongresu, kde bude mít opět většinu. A ne ledajakou: republikáni povládnou sněmovně s nejpočetnější většinou od roku 1928, tedy za 86 let.

Republikáni získali navíc po osmi letech i většinu v Senátu, když dokázali vyhrát v sedmi soubojích, kde obhajovali mandát demokraté. K získání většiny jim postačovalo šest triumfů.

V horní komoře Kongresu jim tak bude po Novém roce patřit minimálně 52 křesel ze sta.

Volební noc jsme sledovali v podrobné online reportáži.

Americké volby 2014

Přenos skončil
13:00

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Online reportáž končí, další povolební dění ve Spojených státech budeme sledovat ve zpravodajství.

12:45

Jak to dopadlo v Senátu? Netradiční miniatura napoví.

12:29

Jsou tomu téměř na den přesně dva roky, co Barack Obama zaznamenal triumfální vítězství v prezidentských volbách. Na první povolební tiskové konferenci tehdy sebevědomě prohlásil, že získal silný mandát a hodlá ho využít k prosazení důležitých reforem.

Žádné reformy od té doby neprosadil a nazlobení voliči ho za to nyní "odměnili". Část z nich tím, že zůstala doma a část tím, že přeběhla k republikánům.

Přečtěte si osm důvodů, proč mu nyní voliči "vyprášili kožich".

12:10

Zatímco Baracka Obamu americká média bez výjimek označují za hlavního poraženého voleb, u Hillary Clintonové se nemohou shodnout. Ozývají se dokonce hlasy, že je vítězkou; že jí demokratický debakl může pomoci ke křeslu v Bílém domě.

Republikánům totiž letos nahrávalo rozložení mandátů, o něž se bojovalo, což přiznal i sám Obama. Za dva roky to ale tak snadno nepůjde.

Pokud bude chtít jejich kandidát v roce 2016 uspět a usednout v křesle prezidenta, bude muset získat 64 procent bílých voličů. Jen pro srovnání - pro Mitta Romneyho hlasovalo před dvěma roky 59 % bílých, čímž pokořil Ronalda Reagana v roce 1980 i George Bushe v roce 2004.

Proti ale hraje skutečnost, že s každými volbami přibývá voličů z minorit. A ti obvykle tíhnou k demokratům.

11:54

Cigaretu marihuany si budou moci dát i obyvatelé Washingtonu, D.C.

Každý občan starší 21 let u sebe bude moci mít dvě unce konopí, tedy přes 55 gramů.

11:27

Barack Obama se dostal do stejné pozice – přesněji stejně nezáviděníhodné pozice - jako jeho předchůdce George W. Bush v roce 2006. Musí poslední dva roky svého mandátu existovat s Kongresem, jehož obě komory ovládá opozice.

Američané prezidentovi za takového rozložení sil říkají "lame duck" - chromá kachna. Má svázané ruce a menší volnost v rozhodování, než když Senát nebo Sněmovnu reprezentantů ovládá jeho strana.

Foto: Reuters
11:20

Oregon a Aljaška se oficiálně staly třetím, respektive čtvrtým státem USA, které legalizují marihuanu pro rekreační užití.

11:18

Lidé v Coloradu a Severní Dakotě odmítli protipotratová opatření. Ta měla přiřknout občanská práva i plodu.

11:01

Podle aktuálních výsledků získali republikáni 24 guvernérských úřadů z možných 36, zatímco demokraté jen osm. O zbývajících čtyřech ještě jasno není.

Konzervativci hlásí guvernérské vítězství z Texasu, Floridy, Michiganu či Wisconsinu a slavili také ve státech považovaných za demokratické bašty jako Massachusetts, Maryland či Illinois.

10:49

Republikáni slaví, kterak porazili demokraty a ovládli Kongres. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ale jejich nadšení krotí.

"Není čas slavit," vzkázal jim. Podle něj je nyní potřeba co nejrychleji přijít s řešeními problémů, jimž Spojené státy čelí.

Odpor republikánů vůči reformě zdravotnictví byl větší, než hrozba "vládní odstávky". Na snímku šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner.
Odpor republikánů vůči reformě zdravotnictví byl větší, než hrozba "vládní odstávky". Na snímku šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. | Foto: Reuters
10:21

Co znamenají výsledky voleb pro ty další, jež USA čekají za dva roky? V rámci průzkumu před volebními místnostmi byli Američané dotazováni i na své preference, pokud jde o potenciální nástupce Baracka Obamy.

Ukázalo se, že 40 % lidí by dalo přednost republikánovi, ovšem necelá čtvrtina je nerozhodnutá. Ti, o nichž se hovoří nejvíce, nedopadli nejlépe.

Například demokratku Hillary Clintonovou by za dobrou prezidentku mělo 42 % lidí. A to je bezkonkurenčně nejvíc. Republikán Jeb Bush získal kladné body u 29 %, zatímco takový guvernér New Jersey Chris Christie jen u 24 %.

9:57

Americká herečka Angelina Jolie připustila, že by mohla vstoupit do politiky.

Z jejího rozhovoru pro americký časopis Vanity Fair ale vyplynulo, že nyní o tom neuvažuje. Prý pochybuje, že by zvolením či jmenováním do nějaké takové funkce byla užitečnější než nyní, kdy se angažuje v humanitárních projektech.

"Prezidentka Jolie. To zní dobře, ne?" glosoval to nicméně časopis People píšící o celebritách.

Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně
Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně | Foto: Reuters
9:43

"Těžká noc," hodnotí demokratickou povolební kocovinu Nancy Pelosiová, někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů a vůdkyně demokratické menšiny.

"Truchlíme, ale sjednotíme se jako rodina. Budeme opět bojovat a opět vyhrajeme," slibuje.

9:18

Mapy, které demokraty nemohou potěšit: jak vypadalo složení Sněmovny reprezentantů v roce 2008 při nástupu Baracka Obamy do Bílého domu a jak vypadá nyní, po šesti letech jeho prezidentování.

9:10

Jako by nebylo republikánských rekordů málo, Elise Stefaniková bude nejmladší ženou, která kdy byla zvolena do Kongresu.

Třicetiletá Stefaniková uspěla v New Yorku, kde pro republikány získala okrsek, jejž dosud ovládali demokraté.

9:01

Republikánka Joni Ernstová se stane vůbec první senátorkou v historii Iowy. Čtyřiačtyřicetiletá žena je rovněž první veteránkou v Senátu.

Její úspěch ale poukazuje i na jeden obrovský nešvar amerických voleb. Bitva s 57letým demokratem Brucem Braleym stála oba uchazeče o post senátora celkem 78 milionů dolarů. A to je bezkonkurenčně nejvíc v historii Iowy.

8:51

Jednaosmdesátiletý Don Young, jediný zástupce Aljašky ve Sněmovně reprezentantů, bude zřejmě dál pokračovat v kariéře. Podle exit pollu totiž svůj post obhájil.

Republikán přitom křeslo zákonodárce poprvé získal v roce 1973.

8:45

"Mohlo to být horší," zhodnotil volby podle agentury AP šéf demokratického volebního výboru Steve Israel.

Podle komentátorů, kteří hovoří o "demokratické pohromě", by se našlo málo těch, kteří by s ním souhlasili.

8:37

Dosavadní výsledky naznačují, že Aljaška zřejmě zlegalizuje marihuanu i pro rekreační užití. Prozatím je sečteno těsně nad 50 % okrsků.

8:33

Tři ze čtyř voličů, kteří přišli v úterý do volebních místností, byli bílí. Afroameričané tvořili 12 %, osm procent pak Hispánci.

8:14

Třetí generace politické dynastie Bushů míří na scénu. George P. Bush, syn bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe, který je možným prezidentským kandidátem republikánů, vyhrál své první volby. V Texasu se v nich ucházel o post šéfa pozemkového úřadu.

8:06

List New York Daily News si na titulní straně čtvrtečního vydání vystřelil z prezidenta Baracka Obamy. Upravil jeho volební plakát z roku 2012. Jen ze slovíčka Hope ("Naděje") udělal Nope ("Ani náhodou").

7:57

Neříká se, že nejlepší průzkum veřejného mínění je to, co momentálně "frčí" na Facebooku? Podívejme se tedy, kdo vyhrál americkou volební noc na něm.

Nejčastěji zmiňovaným jménem bylo to senátorky za Massachussetts Elizabeth Warrenové, a to přes to, že v těchto volbách ani nekandidovala (svůj senátorský mandát získala premiérově před dvěma lety). Jako varování by to mohlo znít především pro Hillary Clintonovou, neboť Warrenová bývá zmiňována jako její možná konkurentka v souboji o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu.

Další příčky už obsadili republikáni: kongresman a bývalý viceprezidentský kandidát Paul Ryan, senátor Marco Rubio a guvernér Scott Walker. Shodou okolností všichni tři uvažovaní prezidentští kandidáti republikánů.

7:44

"Volby jsou odmítnutím politiky demokratického prezidenta Baracka Obamy," prohlásil předseda Národního výboru Republikánské strany Reince Priebus. "Republikáni dostali příležitost, aby zemi vedli lepším směrem," uvedl s tím, že Američané "vyslovili republikánům důvěru". Republikáni před volbami slíbili, že podpoří tvorbu pracovních míst, zvýší energetické kapacity země a sníží státní výdaje.

Bílý dům naopak ještě před uzavřením volebních místností uvedl, že volby nejsou referendem o politických opatřeních jeho šéfa. "Velká většina voličů po celé zemi se v těchto volbách rozhoduje na základě samotných kandidátů, a nikoli prezidenta Obamy," sdělil v průběhu volebního dne Obamův mluvčí Josh Earnest.

7:33

I mistr tesař se utne či aspoň uřekne. Muž, který vymyslel a zrežíroval kampaň, která dvakrát dovedla Baracka Obamu do Bílého domu, opravuje svůj výrok hodnotící letošní volby...

7:15

Republikáni zvítězili, takže newyorský Empire State Building září jejich barvou.

7:08

Jeden důležitý triumf se týká i žen. Vůbec poprvé jich po dnešní noci usedne v Kongresu více než sto.

7:01

Republikánská vlna se netýká jen obou komor Kongresu. Republikáni suverénně ovládli také volby guvernérů. Dokázali uspět ve všech těsných soubojích. Nejnověji přišly zprávy o triumfu republikánského kandidáta ve státě Maryland, který jinak spolehlivě volí demokraty, a v Massachusetts, kde dosud vládl populární demokratický guvernér.

Výhry si republikáni připsali také ve státech Michigan, Wisconsin, Florida, Illinois, Maine či Kansas. V posledně jmenovaném to měl podle předvolebních průzkumů nahnuté ultrakonzervativní republikánský guvernér Sam Brownback, přesto dokázal vyhrát.

Našlápnuto na vítězství mají republikáni podle průběžně sčítaných výsledků i v Coloradu a Connecticutu.

6:39

Výhra republikánů ve Sněmovně reprezentantů zřejmě bude historická. Nejvyšší za více než osm desetiletí.

6:34

Nejen o složení Kongresu rozhodovali v noci voliči v USA. Na úrovni jednotlivých států se konala také řada referend. Ta nejzajímavější se týkala legalizace marihuany. Zatímco na Floridě tento návrh neprošel, jak už jsme informovali v online přenosu dříve, ve státě Oregon a hlavním městě Washingtonu dopadlo hlasování pro příznivce legalizace marihuany úspěchem.

6:24

Je radno si uvědomit, že nadvlády nad Kongresem se neujímá Republikánská strana, která by vynikala jednotou. Už vprostřed volební noci to dobře ilustrovalo vystoupení texaského guvernéra Teda Cruze v televizi CNN. Na opakovaný dotaz moderátora odmítl odpovědět, zda na lídra republikánského klubu a tím i šéfa celého Senátu podpoří Mitche McConnela, který už republikány vede po několik volebních období.

V celé té záplavě špatných zpráv mohou být tyto evidentní skuliny v řadách republikánů světýlkem naděje pro zbylé dva roky Baracka Obamy v Bílém domě.

6:05

Je velmi, velmi pravděpodobné, že republikánská většina v Senátu se nezastaví na 52 křeslech. Pokud ne dnes, tak nejpozději 6. prosince, kdy se koná druhé kolo volby v Louisianě.

Podle nejrenomovanějšího prognostika amerických voleb Nata Silvera je osmdesátiprocentní šance, že dosavadní senátorka Mary Landrieuová v rozstřelu prohraje s republikánským soupeřem.

6:01

Republikáni mají důvod k oslavě...

5:53

Jedna z mnoha nepříjemných zpráv pro Baracka Obamu. V jeho domovském státě Illinois podle všeho povládne republikánský guvernér. Po sečtení 84 procent hlasů vedl republikán Bruce Rauner nad demokratem Patem Quinnem o pět procent. Jde o překvapení, předvolební průzkumy ukazovaly na úspěch Quinna, kterého v závěru kampaně osobně podpořil právě prezident Obama.

5:49

Volby provázejí problémy v nejméně pěti státech. Na některých místech nastaly potíže s hlasovacími stroji, kvůli kterým vznikaly dlouhé fronty, nebo s celostátním systémem voličských registrací. Někde chyběly seznamy voličů. Zprávy o potenciálně závažných nedostatcích při hlasování přišly z Connecticutu, Severní Karolíny, Georgie, Texasu či Alabamy.

Mezi nejvíce zasažené státy zřejmě patřil Connecticut. Do třiadvaceti volebních místností nedorazily včas registrační dokumenty. Na jednom místě chyběli pozorovatelé. V nejméně čtyřech okrscích nemohli voliči kvůli sérii problémů řádně odvolit, takže guvernér státu požádal soudce o prodloužení hlasování.

V Texasu ráno nefungoval systém pro registrace voličů. Tato situace trvala podle zpráv do poledne místního času. Mnoho volebních komisařů se tak nemohlo dostat k údajům o stavu voličských registrací.

5:37

Republikánská vlna se nezastavuje. Po šestém křesle vyrvaném demokratům přichází sedmé, což znamená, že republikáni budou mít v Senátu většinu - minimálně 52 křesel ze sta.

Joni Enrstová (na snímku)  porazila demokratického soupeře Bruce Braleyho, a nahradí tak dosavadního demokratického senátora Toma Harkina.

Republikánská kandidátka Joni Ernstová se raduje po vítězství v senátních volbách v Iowě.
Republikánská kandidátka Joni Ernstová se raduje po vítězství v senátních volbách v Iowě. | Foto: Reuters
5:30

Republikáni dokázali po Sněmovně reprezentantů ovládnout i Senát, a budou tak zcela dominovat v Kongresu.

Rozhodující šestý triumf v souboji, kde šlo o dosavadní křeslo demokratického senátora, získali v Severní Karolíně. Jejich kandidát Thom Tillis tam porazil demokratku Kay Haganovou, která obhajovala svůj mandát.

Lídrem Senátu se stane republikán Mitch McConnell.

5:28

Nate Silver se před posledními prezidentskými volbami proslavil jako ten, kdo je dokázal nejlépe předpovědět. Dosavadní výsledky volební noci glosuje s tím, že předvolební průzkumy nebyly vůči demokratům zaujaté...

5:24

Jedna z mála dobrých zpráv pro demokraty. Andrew Cuomo (na snímku) obhájil guvernérské křeslo ve státě New York.

Jedna z mála dobrých zpráv pro demokraty. Andrew Cuomo obhájil guvernérské křeslo ve státě New York.
Jedna z mála dobrých zpráv pro demokraty. Andrew Cuomo obhájil guvernérské křeslo ve státě New York. | Foto: Reuters
5:18

Americký ministr obrany Chuck Hagel odložil návštěvu Barmy a Vietnamu plánovanou na polovinu listopadu. Podle agentury Reuters to sdělil nejmenovaný činitel Pentagonu. Důvodem jsou prý zvýšené požadavky na jeho pracovní rozvrh. Média spekulují, že Hagel a jiní vysoce postavení představitelé ozbrojených sil USA by po dnešních kongresových volbách mohli být vystřídáni.

 

Obama by se prý po dnešních volbách do Sněmovny reprezentantů a části Senátu mohl rozhodnout obměnit svůj tým pro otázky národní bezpečnosti. Změny by se prý mohly týkat i Hagela a jiných vysoce postavených představitelů armády.

Foto: Reuters
4:59

Jason Carter, vnuk bývalého amerického prezidenta Jamese Cartera, neuspěl v guvernérských volbách ve státě Georgia. Republikánský kandidát Nathan Deal nad ním vede o šest procent a podle projekcí televizí CNN a CBS zvítězí. Vnuk tak zřejmě dědečka nenapodobí. James Carter byl zvolen guvernérem Georgie v roce 1971 a o pět let později pak vyhrál prezidentské volby.

4:56

Jedna z nejnadějnějších nezávislých kandidatur letošních voleb nevyšla. Republikánský senátor za Kansas Pat Roberts obhájil svůj mandát, když dokázal porazit v těsném souboji nezávislého kandidáta Grega Ormana. Na snímku zklamaní příznivci Ormana.

Příznivci nezávislého kandidáta Grega Ormana smutne sledují výsledky v Kansasu
Příznivci nezávislého kandidáta Grega Ormana smutne sledují výsledky v Kansasu | Foto: Reuters
4:50

Začíná se hovořit a psát o katastrofě Demokratické strany...

4:49

New York Times informují o rozdílech v názorech na globální oteplování mezi voliči demokratů a republikánů. Podle průzkumu uskutečněného před volebními místnostmi je pro demokraty problém mnohem naléhavější než pro republikány. Klimatické změny za velký problém považuje 71 procent oslovených stoupenců Demokratické strany, ale jen 27 procent příznivců Republikánské strany. Odpovídá to tomu, že legislativu týkající se boje proti globálnímu oteplování prosazují v USA hlavně demokratičtí kongresmani.

4:43

Spojené státy se vyhnou po Louisianě dalšímu rozstřelu ve druhém kole. Souboj o senátorské křeslo ve státě Georgia dokázal republikánský kandidát David Perdue rozhodnout pro sebe hned napoprvé, když v souboji s demokratkou Michelle Nunnovou získal přes 50 procent hlasů.

V Senátu tak nahradí dosavadního senátora Saxby Chamblisse, který se rozhodl nekandidovat. Jelikož Chambliss je republikán, nejde o potřebný šestý přímý zisk na úkor demokratů.

4:40

Scott Walker (na snímku), dosavadní guvernér Wisconsinu, který zvažuje prezidentskou kandidaturu za republikány, může ve svých úvahách o souboji o Bílý dům pokračovat. Podařilo se mu totiž obhájit guvernérské křeslo. V ostře sledovaném souboji porazil demokratku Mary Burkeovou.

Scott Walker zdraví příznivce.
Scott Walker zdraví příznivce. | Foto: Reuters
4:36

Další podstatný úspěch republikánů. V guvernérských volbách na Floridě zvítězil jejich kandidát Rick Scott nad demokratem Charlie Cristem. Předvolební průzkumy ukazovaly velmi vyrovnaný souboj a nebylo možné z nich vyčíst jednoznačného favorita.  Scott své křeslo obhajoval. Zajímavostí je fakt, že Crist kdysi patřil k Republikánské straně.

4:29

Senátorské křeslo v Jižní Dakotě ztrácí Demokratická strana po mnoha letech. Třikrát za sebou zde zvítězil demokrat Tim Johnson (poprvé v roce 1996), ale letos se rozhodl už nekandidovat.  Zvítězil republikán Mike Rounds, který byl v letech 2003 až 2011 guvernérem Jižní Dakoty.  Jde o jeden z nejméně obydlených států USA, má jen necelých 900 tisíc obyvatel.

4:24

Republikáni si připisují pátý triumf ze šesti, které potřebují pro ovládnutí Senátu. V Coloradu porazil republikán Cory Gardner v přímém souboji úřadujícího senátora, demokrata Marka Udalla.

Republikáni už potřebují jen jediný triumf nad dosavadním demokratickým senátorem, aby získali po Sněmovně reprezentantů většinu i v Senátu.

4:07

Odkud mohou přijít pro republikány klíčová dvě zbývající vítězství? Například z Virginii, kde jejich kandidát Ed Gillespie svádí zcela vyrovnaný souboj s demokratickým senátorem Markem Warnerem. Podle průběžně sčítaných výsledků je dělí pár tisíc hlasů. Další možností je triumf v Iowě, kde podle prvních výsledků svádí těsný boj republikánská kandidátka Joni Ernstová s demokratem Bruce Braleyem.

4:02

Republikánům už k ovládnutí Senátu chybí pouze dva triumfy v soubojích o demokraty držená křesla. Nyní si připsali čtvrtý takový zisk: volby v Montaně podle očekávání vyhrál republikánský kandidát Steve Danies. V Senátu tak nahradí demokrata Maxa Baucuse, který už o znovuzvolení neusiloval a nedávno se svého mandátu vzdal.

3:54

Texas zůstává pro demokraty zakletý. Neuspěli tam v žádných volbách prezidenta, senátora či guvernéra už od roku 1994 a nejinak je tomu dnes. Ve volbách guvernéra prohrála demokratka Wendy Davisová s republikánem Gregem Abbottem.

3:52

Voliči na Floridě neschválili v referendu, konaném souběžně s volbami, návrh zákona legalizujícího marihuanu pro lékařské účely. Pro jich hlasovalo 57 procent, pro schválení byla ale předepsaná podpora 60 procent hlasujících. Podle dřívějších průzkumů se očekávalo, že zákon projde.

Foto: Reuters
3:48

Senátní volby v Louisianě bude muset rozhodnout druhé kolo. Podle předpovědi televize CNN tam žádný z kandidátů nezíská k vítězství potřebných 50 procent. V druhém kole se utkají dosavadní demokratická senátorka Mary Landrieuová a její republikánský vyzyvatel Bill Cassidy.

O tom, kdo bude zastupovat tento stát v Senátu, se tak rozhodne až v prosinci (druhé kolo se koná 6. prosince). Z dalšího průběhu volební noci uvidíme, zda to o měsíc odloží také odpověď na otázku, kdo celkově ovládne horní komoru Kongresu.

3:40

Už na podzim 2012 ji často zmiňoval prezidentský kandidát Mitt Romney. Reforma zdravotní péče, známá spíše jako Obamacare, je tématem voleb i letos. Byť jen na oko. Republikáni se stále snaží o to, aby kritizovaný zrušili. Jejich pokusy byly odmítnuty už více než padesátkrát.

Podle serveru Huffington Post jde o hru, protože zrušení zákona by postihlo i miliony jejich voličů.

Hlasovat se někde může také v obchodech, jak ukazuje tento snímek.

Někde se hlasuje také v obchodech.
Někde se hlasuje také v obchodech. | Foto: Reuters

Toto z českých voleb neznámé. Ve Spojených státech lze hlasovat například i v restauraci. Na snímku je jedna taková v Chicagu.

Lidé hlasují v restauraci v Chigacu, upravené pro dnešek jako volební místnost.
Lidé hlasují v restauraci v Chigacu, upravené pro dnešek jako volební místnost. | Foto: Reuters
3:06

Republikáni si připisují třetí zisk senátního křesla na úkor demokratů. V Jižní Dakotě vyhrál jejich kandidát Mike Rounds. Dosavadní demokratický senátor Tim Johnson znovu nekandidoval.

Vítězství republikána není překvapivé, ale pro senátní matematiku je důležité - republikánům tak zbývá k ovládnutí Senátu už jen "překlopení" tří senátních soubojů na svou stranu.

3:03

Tak podle novinářku Molly Ballové z The Atlantic bude souboj o senátorské křeslo v Kansasu opravdu vyrovnaný...

2:55

Zavírají se volební místnosti ve třech státech, klíčových pro ovládnutí Senátu. V Coloradu, Kansasu a Louisianě. Podle webové stránky deníku Wall Street Journal se všude očekávají těsné výsledky. V Kansasu má šanci zvítězit nezávislý kandidát Greg Orman.

2:51

Dobrá zpráva pro demokraty a jasný důkaz, že souboj o ovládnutí Senátu bude dlouhý a těsný. Podle televize ABC vyhrála senátní volby v New Hampshire demokratická kandidátka a dosavadní senátorka Jeanne Shaheenová, která tak porazila republikánského vyzyvatele Scotta Browna.

2.43

Zajímavý pohled reportéra serveru politico.com na Floridu. Jak známo, hlasování tam v posledních letech bývá vzácně vyrovnané. V roce 2000 dokonce pozdrželo oznámení výsledků prezidentských voleb (George W. Bush versus Al Gore) a velmi vyrovnaný souboj tam naposledy svedli i Barack Obama a Mitt Romney v roce 2012.

2:33

Republikáni si připisují druhý přímý zisk na úkor demokratů v souboji o Senát (jen připomínáme, že pro získání většiny jich potřebují celkem šest).

Ve volbách v Arkansasu, domovském státě Billa Clintona, vyhrál republikán Tom Cotton a zbavil tak v přímém souboji senátorského křesla demokrata Marka Pryora.

2:28

Republikánský senátor Lamar Alexander podle očekávání obhájil své křeslo v Tennessee. Jasně porazil demokratického soupeře Gordona Balla. Tennessee je stát, kde republikáni tradičně vítězí. Demokraté zde naposledy uspěli v první polovině padesátých let. Tennessee je domovským státem bývalého demokratického kandidáta na prezidenta Alberta Gorea.

2:10

Televize NBC odvysílala předpověď, že republikáni budou i po volbách většinově ovládat Sněmovnu reprezentantů, dolní komoru Kongresu. Jde o potvrzení předvolebních předpovědí, které dávaly republikánům jednoznačnou šanci na udržení kontroly sněmovny.

2:06

Dobrá zpráva pro demokraty z guvernérských voleb. Novým šéfem exekutivy v Pensylvánii se stane jejich kandidát Tom Wolf. Dokázal sesadit dosavadního republikánského guvernéra Toma Corbetta.

1:57

Barack Obama podotkl, že mapa voleb do Senátu silně napomáhá republikánům.

O novém senátorovi se tentokrát rozhoduje ve státech, kde se voliči přiklání k této opoziční straně. Pro demokraty prý jde o nejhorší skupinku států od roku 1958, kdy utrpěl těžkou porážku republikánský prezident Dwight Eisenhower.

1:50

Veliké drama se odehrává na Floridě v souboji o guvernérský úřad. Po sečtení tří milionů hlasů vede demokratický kandidát Charlie Crist o jednu desetinu procenta nad dosavadním republikánským guvernérem Rickem Scottem (47,5 : 47,4 %). Kdo ví, zda zase Floridu nečeká dlouhé přepočítávání...

01:49

V Senátu se bojuje o 36 křesel.

1:41

Volební komise v Severní Karolíně prodloužila hlasování v 1. okrsku o 45 minut. Důvod? Údajně došly volební lístky, což by napovídalo překvapivě vysoké účasti.

01:34

Guvernérem Ohia zůstává podle propočtů agentury AP republikán John Kasich.

01:31

V Západní Virginii vyhrála senátní volby republikánská kandidátka Shelley Moore Capitová. Jde o první čistý zisk republikánů na úkor demokratů v senátní matematice, podle níž potřebují k získání většiny překlopit na svou stranu celkem šest států. Dosavadní republikánský kandidát Jay Rockefeller již ve volbách nekandidoval.

01:26

V našem předvolebním onlinu jsme upozorňovali, že pro výsledky volební noci bude klíčové socio-demografické složení těch, kteří přijdou skutečně hlasovat. Jak upozorňuje reportér NBC Chuck Todd, průzkumy před volebními místnostmi zatím v tomto přináší dobrou zprávu pro republikány.

Senioři "přečíslili" u volebních uren mladé do 29 let dvojnásobně. Podíl prvních mezi voliči byl 26 procent, druhých pouze 12%.

Zatímco senioři budou většinově volit republikány, mladí jsou oporou demokratů prezidenta Obamy.

01:19

"Vím, že je to na poslední chvíli, ale pokud jste nehlasovali, dneska tak učiňte," nabádá rapper Kanye West. A svým fanouškům se vyznal, že volil demokraty.

01:11

Republikáni obhájili další dvě křesla v Senátu. Lindsey Graham i Tim Scott uspěli v Jižní Karolině. Druhý jmenovaný je navíc prvním úspěšným afroameričanem ze státu na jihu.

01:06

V Georgii a Virginii, kde už se též zavřely volební místnosti, jsou senátní souboje podle průzkumů před volebními místnostmi příliš těsné na to, aby bylo možné říct, kdo vyhrál.

Podle těchto exit polls vede v Georgii republikán Perdue o jedno procento s 49 procenty. Ve Virginii naopak demokrat Mark Warner s 50 procenty.

01:02

Mitch McConnell, dosavadní lídr republikánské menšiny v Senátu, vyhrál volby v Kentucky. Dlouho byl v překvapivě těsném souboji s demokratickou protikandidátkou Alison Grimesovou.

01:00

Volební místnosti se uzavřely v dalších státech. Dovolily zbytky Indiany a Kentucky, sčítání začlo i v Georgii, Jižní Karolině, Vermontu a Virginii.

00:54

Jakým problémům čelí současné Spojené státy? Podle průzkumu stanice FOX News jde o ekonomiku (43 %), přistěhovalectví (17 %), zdravotní péči (16 %) a zahraniční politiku (15 %).

00:47

Pokud by republikáni uspěli a Mitch McConnell by se stal vůdcem republikánské většiny v Senátu, šlo by o vrchol jeho politické kariéry. Jak připomíná server BBC, nejdéle sloužící senátor z Kentucky neměl nikdy ambice stát se prezidentem.

00:43

V Connecticutu se objevily problémy s hlasováním. Soudce proto v některých částech Hartfordu prodloužil volby o půl hodiny. Skončí tam o půl deváté večer místního času (01:30 SEČ).

00:38

Strany sice v kampani utrácejí stále více peněz, ovšem více než polovina voličů přepíná televizi pokaždé, když se v ní objeví politická reklama.

00:14

První čísla z Kentucky naznačují, že vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell nebude mít s uhájením křesla problém. Demokratku Alison Lundergan Grimesovou zatím poráží poměrem 66 ku 32 %.

00:06

Právě probíhající volby jsou vůbec nejdražšími "midterms" v historii. Přišly na bezmála čtyři miliardy dolarů a více v nich utráceli republikáni.

00:01

V části Kentucky a Indiany začalo sčítání hlasů. Postupně se budou přidávat další státy. Teprve v šest ráno SELČ se uzavřou volební místnosti na Havaji.

Úterý 4. listopadu:

23:58

Podle průzkumu televize ABC se 65 % voličů domnívá, že země se vydává špatným směrem. Proto je podle nich nezbytné, aby došlo ke změně ve vedení USA.

23:55

Co by se stalo, kdyby republikáni nenaplnili předpoklady a v Senátu by došlo k "remíze", tedy rozdělení křesel 50 ku 50? Pomyslným jazýčkem na vahách by byl viceprezident Joe Biden. Demokratům by tak zůstala většina.

Joe Biden během jednání v Bílém domě.
Joe Biden během jednání v Bílém domě. | Foto: Reuters
23:49

Za pár minut se zavřou volební místnosti v Kentucky. A podle dosavadních zpráv bude účast poměrně vysoká.

23:30

Jednou z nejstarších voliček byla bezesporu 105letá Donella Wilsonová. Nevynechala údajně žádné volby od roku 1947.

23:25

Podívejte se, jak se od roku 1992 měnilo složení amerického Senátu.

22:56

Jedna zajímavost: jen 43 % Američanů ví, které strany nyní ovládají Sněmovnu reprezentantů a Senát. Vyplynulo to z průzkumu Pew Research Center.

22:22

Jedním z těch, o jejichž povolebním konci se spekuluje, je šéf Pentagonu Chuck Hagel. Ministr obrany totiž odložil návštěvu Barmy a Vietnamu, původně plánovanou na polovinu listopadu.

Hagel se měl v Barmě zúčastnit zasedání ministrů obrany desetičlenného Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN). Ve Vietnamu pak mělo jít o bilaterální návštěvu poté, co se Spojené státy rozhodly zmírnit zbrojní embargo vůči Hanoji.

Foto: Reuters
21:55

Republikán Tim Scott může podle amerických médií vstoupit do historie. Může se totiž stát prvním afroamerickým senátorem z jihu Spojených států.

Devětačtyřicetiletý Scott již v Senátu působí od loňska, ale jen coby náhradník svého předchůdce Jima DeMinta.

21:39

Kdy se uzavřou volební místnosti v jednotlivých státech USA? Nejméně času - jen něco málo přes tři hodiny - mají voliči v Kentucky a Indianě. Hlas mohou odevzdat do půlnoci SEČ.

21:23

Podívejte se, jak americké volby zaznamenali fotografové agentury Reuters.

20:50

"Bylo mi ctí odevzdat svůj hlas a doufám, že uděláte to samé," vzkázala svým followerům na Twitteru někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

20:43

Vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell očividně nemá v Kentucky jen fanoušky. Jeden z voličů mu dal přímo ve volební místnosti najevo, co si o něm myslí. Postaral se tak bezesporu o jeden ze snímků voleb.

20:27

David Axelrod, někdejší poradce prezidenta Obamy, očekává, že šéf Bílého domu obmění svůj tým. "Washington vždy po špatných volbách chce, abyste někoho vyhodil," prohlásil v rozhovoru pro MSNBC.

"Mnoho lidí je v jeho týmu od začátku. Je přirozeně čas na vyhodnocení, zda máte všechny dílky na místě, kde je potřebujete. A on (Obama) by to měl udělat... A myslím, že udělá."

20:21

Odvoleno. Tuto nálepku dostávají nejen lidé ve volebních místnostech, ale mohou kliknout i na tlačítko na Facebooku. Podle The Washington Post se jedná o populární záležitost, kterou využije v průměru 358 000 lidí za hodinu. Převážně na východním pobřeží USA.

Foto: Reuters
19:19

Mnozí Američané tvrdí, že jsou unaveni kampaní k současným volbám, píše server BBC.

Ne nadarmo se říká, že předvolební kampaň ve Spojených státech vlastně nikdy nekončí.

18:48

Zabírají práci? Menšiny v Los Angeles mají celé čtvrti. Podívejte se na fotografie agentury Reuters.

18:30

O marihuaně se souběžně s volbami hlasuje i v dalších státech - na Floridě rozhodují o jejím použití k lékařským účelům, v Oregonu a na Aljašce se hlasuje o tom, aby si mohl jointa dát každý.

Foto: Reuters
18:27

Zdá se, že prvními vítězi voleb jsou obyvatelé Guamu, ostrova ležícího v Tichém oceánu a spadajícího pod USA. Jeho obyvatelé totiž legalizovali marihuanu pro lékařské účely.

18:01

Podle prognózy listu The Washington Post mají republikáni 98procentní šanci, že získají většinu v Senátu. Demokratům by mělo připadnout 47 křesel, zatímco republikánům 53.

17:50

Republikáni na to jdou jednodušeji. "Nejsi-li volič, nemůžeš zastavit Obamu," vzkazují.

17:41

Kampaň jede i na - momentálně demokraty ovládaném - Twitteru Bílého domu. Ten, mimo jiné, poukazuje na fakt, že republikáni blokují zvýšení minimální mzdy. Porážce tím ale zabrání jen stěží.

17:22

Prezident Barack Obama zamíří příští týden na návštěvu Číny, Barmy a Austrálie. Informoval o tom Bílý dům.

17:16

Kdo z Republikánské strany by mohl za dva roky vyzvat Hillary Clintonovou? Jako jeden z možných vyzyvatelů je zmiňován nositel dalšího známého jména americké politiky Jeb Bush.

Bývalý guvernér Floridy by mohl například přitáhnout na svoji stranu hispánskou komunitu, která je dosud více nakloněná demokratům.

17:05

New York City je kosmopolitní...

16:44

Nejen američtí novináři považují kongresové volby za něco jako přípravu na volby prezidentské v roce 2016. V nich bude takřka jistě kandidovat bývalá ministryně zahraničí, senátorka a první dáma Hillary Clintonová.

A ve Spojených státech už naplno běží spekulace, že Kongres, obsazený v obou komorách většinově republikány, je přesně to, co by si přála jako kulisy pro start svého druhého souboje o Bílý dům.

Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters
16:38

Dobrá zpráva pro stranu prezidenta Baracka Obamy přišla také z Georgie. Afroameričané, kteří až z 90 procent volí demokraty, tvořili třetinu dosavadního voličstva, což je daleko víc než v předchozích volbách.

16:37

Obě strany, republikáni i demokraté, hlásí, že jsou s účastí svých voličů v tomto "hlasování dopředu" spokojeny. Některé statistiky však nesou přece jen lepší zprávy pro demokraty.

Například v Severní Karolíně bylo mezi dosavadními voliči o 16 procent víc registrovaných demokratů než republikánů, což odpovídá stavu z prezidentských voleb před dvěma lety. V Iowě přišlo naopak dopředu volit jen o procento víc demokratů.

16:35

Své hlasovací právo ještě před otevřením volebních místností uplatnilo na 17 milionů Američanů. Je to dáno tím, že velká část států, konkrétně jednatřicet z padesáti, umožňuje odevzdat hlas na dálku, respektive předčasně.

Oproti stavu před čtyřmi lety při posledních kongresových volbách uprostřed funkčního období prezidenta jde v některých státech o až trojnásobný nárůst počtu voličů, kteří odevzdali svůj hlas před oficiálním dnem voleb.

Foto: Reuters
16:32

Klíčovou otázkou těchto voleb je, zda republikáni ovládnou po Sněmovně reprezentantů i Senát jako druhou komoru Kongresu. Odpověď ovšem může přijít klidně až za dva měsíce.

Ve dvou státech - konkrétně v Louisianě a v Georgii - jsou volební pravidla nastavena tak, že v případě, pokud žádný z kandidátů nezíská 50 procent hlasů, koná se druhé kolo mezi dvěma nejúspěšnějšími (fakticky obdoba pravidel z českých senátních voleb).

16:30

Dobré odpoledne, volební místnosti napříč Spojenými státy se otvírají, aby se ty první po půlnoci středoevropského času zavřely. Výsledky by měly být známy během noci, dění sledujeme v online reportáži.

Pavel Tomášek Michal Žák Martin Novák Pavel Tomášek, Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 5. 11. 2014 13:00
 

Právě se děje

Další zprávy