reklama
 
 

Volby živě: Demokratický propadák může pomoci Clintonové

Aktualizováno 5. 11. 2014 13:00
reklama
Volební noc i dozvuky hlasování ve Spojených státech jsme pro vás sledovali v podrobné online reportáži.

Americké volby 2014

reklama
13:00
Aktuálně.cz

Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost. Online reportáž končí, další povolební dění ve Spojených státech budeme sledovat ve zpravodajství.

12:45
Senát

Jak to dopadlo v Senátu? Netradiční miniatura napoví.

12:29
Aktuálně.cz

Jsou tomu téměř na den přesně dva roky, co Barack Obama zaznamenal triumfální vítězství v prezidentských volbách. Na první povolební tiskové konferenci tehdy sebevědomě prohlásil, že získal silný mandát a hodlá ho využít k prosazení důležitých reforem.

Žádné reformy od té doby neprosadil a nazlobení voliči ho za to nyní "odměnili". Část z nich tím, že zůstala doma a část tím, že přeběhla k republikánům.

Přečtěte si osm důvodů, proč mu nyní voliči "vyprášili kožich".

12:10

Zatímco Baracka Obamu americká média bez výjimek označují za hlavního poraženého voleb, u Hillary Clintonové se nemohou shodnout. Ozývají se dokonce hlasy, že je vítězkou; že jí demokratický debakl může pomoci ke křeslu v Bílém domě.

Republikánům totiž letos nahrávalo rozložení mandátů, o něž se bojovalo, což přiznal i sám Obama. Za dva roky to ale tak snadno nepůjde.

Pokud bude chtít jejich kandidát v roce 2016 uspět a usednout v křesle prezidenta, bude muset získat 64 procent bílých voličů. Jen pro srovnání - pro Mitta Romneyho hlasovalo před dvěma roky 59 % bílých, čímž pokořil Ronalda Reagana v roce 1980 i George Bushe v roce 2004.

Proti ale hraje skutečnost, že s každými volbami přibývá voličů z minorit. A ti obvykle tíhnou k demokratům.

11:54

Cigaretu marihuany si budou moci dát i obyvatelé Washingtonu, D.C.

Každý občan starší 21 let u sebe bude moci mít dvě unce konopí, tedy přes 55 gramů.

11:27
Aktuálně.cz

Barack Obama se dostal do stejné pozice – přesněji stejně nezáviděníhodné pozice - jako jeho předchůdce George W. Bush v roce 2006. Musí poslední dva roky svého mandátu existovat s Kongresem, jehož obě komory ovládá opozice.

Američané prezidentovi za takového rozložení sil říkají "lame duck" - chromá kachna. Má svázané ruce a menší volnost v rozhodování, než když Senát nebo Sněmovnu reprezentantů ovládá jeho strana.

Barack Obama na pietě 11. září 2014 Foto: Reuters
11:20

Oregon a Aljaška se oficiálně staly třetím, respektive čtvrtým státem USA, které legalizují marihuanu pro rekreační užití.

11:18

Lidé v Coloradu a Severní Dakotě odmítli protipotratová opatření. Ta měla přiřknout občanská práva i plodu.

11:01

Podle aktuálních výsledků získali republikáni 24 guvernérských úřadů z možných 36, zatímco demokraté jen osm. O zbývajících čtyřech ještě jasno není.

Konzervativci hlásí guvernérské vítězství z Texasu, Floridy, Michiganu či Wisconsinu a slavili také ve státech považovaných za demokratické bašty jako Massachusetts, Maryland či Illinois.

10:49
Republikáni

Republikáni slaví, kterak porazili demokraty a ovládli Kongres. Předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner ale jejich nadšení krotí.

"Není čas slavit," vzkázal jim. Podle něj je nyní potřeba co nejrychleji přijít s řešeními problémů, jimž Spojené státy čelí.

USA - platební neschopnost - shutdown - Boehner Odpor republikánů vůči reformě zdravotnictví byl větší, než hrozba "vládní odstávky". Na snímku šéf Sněmovny reprezentantů John Boehner. | Foto: Reuters
10:21

Co znamenají výsledky voleb pro ty další, jež USA čekají za dva roky? V rámci průzkumu před volebními místnostmi byli Američané dotazováni i na své preference, pokud jde o potenciální nástupce Baracka Obamy.

Ukázalo se, že 40 % lidí by dalo přednost republikánovi, ovšem necelá čtvrtina je nerozhodnutá. Ti, o nichž se hovoří nejvíce, nedopadli nejlépe.

Například demokratku Hillary Clintonovou by za dobrou prezidentku mělo 42 % lidí. A to je bezkonkurenčně nejvíc. Republikán Jeb Bush získal kladné body u 29 %, zatímco takový guvernér New Jersey Chris Christie jen u 24 %.

9:57

Americká herečka Angelina Jolie připustila, že by mohla vstoupit do politiky.

Z jejího rozhovoru pro americký časopis Vanity Fair ale vyplynulo, že nyní o tom neuvažuje. Prý pochybuje, že by zvolením či jmenováním do nějaké takové funkce byla užitečnější než nyní, kdy se angažuje v humanitárních projektech.

"Prezidentka Jolie. To zní dobře, ne?" glosoval to nicméně časopis People píšící o celebritách.

Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně Angelina Jolie na premiéře filmu World War Z v Londýně
9:43
Demokraté

"Těžká noc," hodnotí demokratickou povolební kocovinu Nancy Pelosiová, někdejší předsedkyně Sněmovny reprezentantů a vůdkyně demokratické menšiny.

"Truchlíme, ale sjednotíme se jako rodina. Budeme opět bojovat a opět vyhrajeme," slibuje.

9:18
Sněmovna

Mapy, které demokraty nemohou potěšit: jak vypadalo složení Sněmovny reprezentantů v roce 2008 při nástupu Baracka Obamy do Bílého domu a jak vypadá nyní, po šesti letech jeho prezidentování.

9:10
Republikáni

Jako by nebylo republikánských rekordů málo, Elise Stefaniková bude nejmladší ženou, která kdy byla zvolena do Kongresu.

Třicetiletá Stefaniková uspěla v New Yorku, kde pro republikány získala okrsek, jejž dosud ovládali demokraté.

9:01
Republikáni

Republikánka Joni Ernstová se stane vůbec první senátorkou v historii Iowy. Čtyřiačtyřicetiletá žena je rovněž první veteránkou v Senátu.

Její úspěch ale poukazuje i na jeden obrovský nešvar amerických voleb. Bitva s 57letým demokratem Brucem Braleym stála oba uchazeče o post senátora celkem 78 milionů dolarů. A to je bezkonkurenčně nejvíc v historii Iowy.

8:51
Republikáni

Jednaosmdesátiletý Don Young, jediný zástupce Aljašky ve Sněmovně reprezentantů, bude zřejmě dál pokračovat v kariéře. Podle exit pollu totiž svůj post obhájil.

Republikán přitom křeslo zákonodárce poprvé získal v roce 1973.

8:45
Demokraté

"Mohlo to být horší," zhodnotil volby podle agentury AP šéf demokratického volebního výboru Steve Israel.

Podle komentátorů, kteří hovoří o "demokratické pohromě", by se našlo málo těch, kteří by s ním souhlasili.

8:37

Dosavadní výsledky naznačují, že Aljaška zřejmě zlegalizuje marihuanu i pro rekreační užití. Prozatím je sečteno těsně nad 50 % okrsků.

autoři: Pavel Tomášek, Michal Žák, Martin Novák | 4. 11. 2014 16:30

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama