* Aktualizovali jsme o Christieho oznámení, že o Bílý dům usilovat nebude
Washington - Populární guvernér státu New Jersey Chris Christie v úterý oznámil, že se nebude ucházet o republikánskou nominaci v prezidentských volbách na podzim 2012.
"Teď není můj čas," řekl politik, který by býval měl v souboji o kandidaturu i o Bílý dům velmi slušné vyhlídky.
V souvislosti s Christieho politickým vzestupem politologové a komentátoři v posledních dnech horečně řešili, jestli má v prezidentských volbách šanci tlouštík... a to pořádný.
Christie nic neskrývá. "Jen pro případ, že jste si nevšimli, mám trochu nadváhu," řekl v debatě v roce 2009 během guvernérské kampaně v New Jersey.
Ve volbách zvítězil, guvernérem se stal. Nyní, po dvou letech, se mnozí významní republikáni snaží Christieho přimět, aby se pokusil dobýt i Washington.
Jak ale upozorňují historici, poslední opravdu těžkou váhou, kterou Američané poslali do Bílého domu, byl v roce 1908 William Howard Taft.
Ten vážil téměř 340 liber (154 kg). Jenže byl zvolen v době, kdy neexistovaly televizní debaty a politici nemuseli zdaleka tak dbát na svůj vzhled jako v dnešní době všudypřítomných televizních kamer.
Nemůžu zhubnout
Američtí političtí konzultanti všem kandidátům na funkce na státní i federální úrovni vždy radí, aby si dávali pozor na váhu.
Nejvíce si to zřejmě vzal k srdci Mike Huckabee, bývalý republikánský guvernér Arkansasu a jeden z prezidentských kandidátů za tuto stranu v minulých volbách.
Huckabee před kampaní v roce 2008 shodil téměř pětatřicet kilogramů a ještě vydal knihu Quit Digging Your Grave with Knife and Fork (Přestaňte si kopat hrob vidličkou a nožem), v níž radí, jak se zbavit nadváhy.
Christie přiznává, že s obezitou bojuje třicet let a bez úspěchu. Občas o ní dokonce zažertuje a prohlásí třeba, že má 550 liber (248 kilo). Nechce ale prozradit, kolik skutečně váží.
Tento devětačtyřicetiletý někdejší právník a lobbista je od okamžiku, kdy se o něm začalo mluvit jako o dalším možném republikánském kandidátovi, terčem nemilosrdných vtipů ze strany televizních komentátorů a moderátorů.
David Letterman si například dělal ve své noční show legraci, že americká administrativa bude mít ministerstvo dortů, pokud se Christie stane prezidentem, a že tlustý guvernér New Jersey by místo invaze do Iráku obsadil IHOP, řetězec prodejen lívanců.
"Musí mít aspoň 400 liber... ale podívejte se sami... jděte na Google Earth," zažertoval také.
Tlustý, ale bojovník
Analytici si ale lámou hlavu, zda by všechno nakonec nemuselo být právě naopak. Christie je zvyklý na podobné posměšky a je to bojovník.
To poznal na vlastní kůži bývalý demokratický guvernér New Jersey Jon Corzin. V roce 2009 v guvernérské kampani také vsadil na zesměšňování, nechal v televizi vysílat nelichotivé šoty o Christiem, v nichž zdůrazňoval voličům jeho obezitu.
Během kampaně se také účastnil závodů v běhu na pět a deset kilometrů, aby ukázal, jak je na rozdíl od Christieho fit. Volby ale prohrál.
"Nevím, nevím," řekl ale agentuře Reuters doktor Philip Schauer, "dvě třetiny Američanů mají potíže s nadváhou a třetina jich je přímo obézní".
"Pokud věříte teorii, že prezident by měl reprezentovat obyvatelstvo, pak jsme v posledních třech nebo čtyřech desetiletích, kdy se obezita tak rozšířila, neměli prezidenta, který by spadal do této kategorie," připomněl.
V případném boji mezi Barackem Obamou a Chrisem Christiem by byl navíc zajímavý paradox.
Štíhlý, atletický prezident proti dýchavičnému, tlustému guvernérovi z New Jersey - první reprezentuje přebujelou, "tlustou" administrativu, druhý naopak nařídil svému státu nemilosrdnou dietu.