Chodorkovskij chce do Švýcarska, požádal o vízum

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 12. 2013 18:21
Za dva roky by se pak možná mohl vrátit do Ruska.
Michail Chodorkovskij (říjen 2010).
Michail Chodorkovskij (říjen 2010). | Foto: Reuters

Bern - Omilostněný ruský oligarcha Michail Chodorkovskij požádal na švýcarské ambasádě v Berlíně o schengenské vízum, aby mohl do této alpské republiky odcestovat.

Podle agentury AFP to oznámilo švýcarské ministerstvo zahraničí. Chodorkovskij nyní pobývá v Německu, média ale o jeho přesunu do Švýcarska opakovaně spekulují.

Jeden z Chodorkovského mluvčích podle DPA potvrdil žádost o vízum, neboť chce začátkem nového roku navštívit Švýcarsko, kde jeho synové chodí do školy. "Zatím ale nepadlo žádné rozhodnutí k dlouhodobým plánům," citovala DPA zmíněného mluvčího.

Schengenské vízum umožňuje občanovi nečlenské země volně cestovat po celém schengenském prostoru. Švýcarsko, které není členem Evropské unie, je ale stejně jako většina unijních zemí nebo Norsko s Islandem součástí schengenu.

Chodorkovskij by se měl v Berlíně sejít se svou manželkou a třemi dětmi, se kterými podle DPA stráví svátky a příchod nového roku. "Nebyli spolu deset let," citoval portál diepresse.com jeho mluvčí Olgu Pispanenovou.

Za dva roky zpátky do Ruska?

Chodorkovskij by se podle úterního vydání listu Izvestija mohl v roce 2015 vrátit do Ruska i bez splacení svých milionových dluhů státu. Státní duma totiž připravuje zákon, který umožní vyhlásit osobní bankrot, uvedl ruský zákonodárce Sergej Gavrilov.

Podle oficiálních údajů dluží Chodorkovskij ruskému státu 17,5 miliardy rublů (asi 11 miliard korun). Tato suma je výsledkem sporného procesu z roku 2003 v souvislosti s údajnými daňovými úniky v Chodorkovského bývalém ropném kolosu Jukos.

Někdejší nejbohatší Rus již během svého berlínského exilu prohlásil, že by se do vlasti rád vrátil, zatím tak ale neučiní, neboť se bojí, že by měl opět problémy s tamními úřady. Mimo jiné také řekl, že překážkou je i právní spor o zmíněný dluh.

Politika ho neláká

Podle svých slov se nechystá zapojit do ruské politiky a postavit se prezidentovi Vladimiru Putinovi. Obhájci lidských práv přitom doufali, že by se mohl stát "morálním symbolem", čímž by pomohl výstavbě občanské společnosti v Rusku.

Předsedkyně Rady federace, horní sněmovny ruského parlamentu, Valentina Matvijenková již v této souvislosti varovala před srovnáváním někdejšího ropného magnáta se sovětským disidentem a nositelem Nobelovy ceny za literaturu Alexandrem Solženicynem.

"Solženicyn byl člověk, který mnoho učinil a přitom situaci nepolitizoval. Byl skutečným bojovníkem za lidská práva, svobodu a rovnost," řekla Matvijenková.

 

Právě se děje

Další zprávy