"Současný text zákona rozděluje Francouze. Musí být změněn, protože právo nemá psát historii," řekl Chirac. Dotyčný zákon byl přijat loni v únoru a po listopadových nepokojích se stal předmětem sváru. Opoziční socialisté jej chtěli změnit, ale návrh parlamentem neprošel.
Zákon obsahoval kontroverzní pasáž naléhající na učitele, aby zdůrazňovali "pozitivní roli francouzské přítomnosti v zámoří, zvláště v severní Africe."
Zákon vyvolal vlnu nesouhlasu
Tato formulace vyvolala žhavé diskuse o tom, zda se Francie, jejíž vláda v Indočíně a Alžírsku skončila krvavými válkami, vůbec nějak poučila ze své koloniální éry.
Ministr vnitra Nicolas Sarkozy, kterého bouřící se mládež v listopadu obvinila z koloniálního přístupu, musel před Vánoci zrušit oficiální návštěvu zámořských departementů právě kvůli nevoli ohledně zákonné formulace.
PŘEČTĚTE SI: Francouzi si už nebudou rovni
V severní Africe, kde francouzská koloniální vláda skončila krvavou válkou za nezávislost Alžírska, vydání zákona způsobilo pozdvižení. V oblasti jsou stále živé vzpomínky na desetitisíce Alžířanů zabitých francouzskou armádou.
Otevřeně i o stinných stránkách historie
Chirac, který vyzval ke zřízení komise, která by se problémem zabývala, zároveň oznámil, že předseda dolní komory parlamentu navrhne nový text zákona, který by měl "uklidnit náladu a sjednotit národ."
"Můžeme být hrdí na naši historii, lemovanou tolika úspěchy a pozitivy. Ale teprve tehdy můžeme říci, že si s historií rozumíme, až uznáme, že má i své stinné stránky, a že se i naše země dopustila přehmatů," řekl Chirac.
Vláda po nepokojích pod tlakem
Francouzská vláda se dostala pod tlak v návaznosti na rozsáhlé nepokoje, které propukly v mnoha francouzských městech loni v listopadu. Výtržnosti otřásly celou společností a vyvolaly diskuse o rasismu, nezaměstnanosti a imigrační politice.
Interaktivní grafiku nepokojů ve Francii si prohlédněte ZDE
Chirac v projevu také uvedl, že vláda zrychlí boj proti zločinu a zdvojnásobí úsilí v boji proti ilegální imigraci. Zároveň řekl, že vláda udělá vše pro to, aby mládež z chudých předměstí měla stejné šance jako ostatní mladí lidé.
"Budu neústupný pokud jde o hodnoty vyznávané republikou: boj proti rasismu, proti antisemitismu, proti diskriminaci," řekl.