Francie bude mít nový zákon proti teroru

Red Zah, ČTK
29. 11. 2005 17:22
Paříž Měsíc poté, co se na předměstích francouzských měst rozhořely násilné protesty, zpřísňuje pařížská vláda a parlament represivní opatření.

Národní shromáždění dnes schválilo nový protiteroristický zákon, který rozšiřuje pravomoci policie. Ta bude mít možnost zadržovat lidi podezřelé z terorismu šest dnů místo dosavadních čtyř, a to aniž by jim sdělila obvinění. Policisté také dostanou možnost monitorovat lidi cestující do zemí, o nichž je známo, že na jejich území probíhá výcvik teroristů.

Připomeňte si nepokoje na francouzských předměstích v INTERAKTIVNÍ GRAFICE.

Na základě nového zákona, jehož přijetí vehementně prosazoval ministr vnitra Nicolas Sarkozy, bude rozšířeno používání videokamer na veřejných prostranstvích. Obchodní centra, mešity i další místa, která se mohou stát potenicálním cílem teroristů, budou moci ve svém okolí instalovat kamery.

Opozice návrh kritizuje s tím, že nepřijatelně omezuje lidská práva. Aby mohl vstoupit v platnost, musí ho schválit ještě horní komora parlamentu Senát. I tam však má vláda většinu.

PŘEČTĚTE SI: Blair narazil se zákonem proti teroru

Vláda bude přísnější na imigranty

Francouzská vláda se dnes také rozhodla dále zpřísnit opatření proti přistěhovalcům. Premiér Dominique de Villepin oznámil, že lhůta, po jejímž uplynutí si může přistěhovalec vzít do Francie rodinu, bude prodloužena z jednoho na dva roky. O dva roky bude prodloužena lhůta, po jejímž uplynutí bude moci žádat o francouzské občanství cizinec nebo cizinka, kteří uzavřeli sňatek s Francouzkou či Francouzem. Dosud je to dva roky pro sňatky uzavřené ve Francii a o rok déle pro ostatní.

O mimořádných zákonech, které už vláda po vypuknutí nepokojů prosadila, ČTĚTE ZDE.

Premiér řekl, že smíšená manželství jsou nejčastější příčinou zákonné imigrace do Francie. V řadě případů však jde podle něj o manželství fingovaná. Podle televize LCI se polovina těchto manželských párů do dvou let rozvádí.

Villepin také ohlásil úmysl prověřit situaci ohledně mnohoženství, které je v zemi sice zakázané, ale v řadě případů trpěné. Během nedávných nepokojů někteří politici označili polygamii za jednu z jejich možných příčin. Počet polygamních rodin odhadují úřady až na 15 000, podle neoficiálních odhadů je jich dvojnásobek.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 25 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy