Sarkozy: Zahraniční výtržníci musí pryč

Reuters, ČTK
10. 11. 2005 6:00
Paříž - Francouzská vláda dál přitvrzuje v boji s výtržníky. Ministr vnitra nařídil vyhoštění cizinců, kteří byli kvůli nepokojům odsouzeni.
V noci na úterý 8.11. zapálili "noční útočníci" v Toulouse i městský autobus.
V noci na úterý 8.11. zapálili "noční útočníci" v Toulouse i městský autobus. | Foto: Reuters

Nicolas Sarkozy v parlamentu prohlásil, že nařízení se týká i cizinců s povolením k pobytu. Dosud bylo za účast na pouličním násilí odsouzeno 25 cizinců.

Přísnější postup vůči cizincům ohlásil Sarkozy poté, co vláda umožnila místním správám vyhlašovat zákazy nočního vycházení Mimořádná opatření však mají zatím jen částečný úspěch.

Přestože počet zapálených aut každou noc klesá, počítají se stále na stovky. Tuto noc shořelo na 300 aut a policisté zadrželi více než 150 lidí.

Pro srovnání: předchozí noc bylo zapáleno 617 aut, 204 výtržníků policisté zatkli.

Poté, co se nepokoje rozšířily za hranice Paříže, shořely napříkad na severu země v Arrasu dva velké obchody, v Grasse na druhém konci země nakladatelství regionálního deníku Nice-Matin. V Lyonu řádící mládež napadla dva ruské novináře.

Francouzská vláda aktivovala zákon o výjimečném stavu, aby tím umožnila místním úřadům vyhlašovat zákaz nočního vycházení. Dosud nejdůraznějším způsobem tak reagovala na pokračující nepokoje ve francouzských městech. V metropolitní Francii bylo toto opatření použito naposledy v roce 1962 v souvislosti s válkou v Alžírsku. Zákon umožňuje vyhlásit zákaz nočního vycházení až na 12 dní. Po stejnou dobu bude možné provádět domovní prohlídky v případech podezření z nezákonné držby zbraní.

Jako první využilo tohoto opatření severofrancouzské město Amiens. Speciální zákazy nočního vycházení vyhlásila také pařížská předměstí Savigny-sur-Orge a Le Raincy, stejně jako historické město Orleans.

Premiér Dominique de Villepin v Národním shromáždění řekl, že v případě potřeby předloží vláda návrh zákona, který umožní tato opatření prodloužit. Upozornil, že místní úřady budou mít po dobu platnosti mimořádných opatření také pravomoc ukládat domácí vězení nebo naopak zakázat pobyt původcům násilností. Narušitele bude možno odsuzovat až ke dvěma měsícům odnětí svobody. Premiér zároveň řekl, že dekret o přijetí těchto kroků vylučuje jakoukoli kontrolu sdělovacích prostředků.
 

Villepin: armádu zatím nepovoláme

Francouzský premiér Dominique de Villepin přišel s celou sérií nových opatření, která by měla výtržnosti zastavit. Kromě možnosti vyhlašovat zákaz nočního vycházení, přislíbil další policejní posily. Villepin vyloučil, že by k potlačení nepokojů mohla být povolána armáda.

Přečtěte si více o tom, co premiér Villepin navrhl.

Podle analytiků se Villepinovi jako prvnímu politikovi podařilo oslovit zneklidněné Francouze způsobem, který od politiků očekávali. Místo vznešených slov o republikánských hodnotách nazval situaci krizí ve francouzských městech. Kromě odsouzení násilí se soustředil také na opatření, která by měla v budoucnu odstranit jeho příčiny.

Starší videa z nepokojů v Paříži
Sedmá noc nepokojů v Paříži
Srážky mezi policií a demonstranty
Pouliční nepokoje v Paříži
Francouzi se přou o zákaz vycházení
 

Bilance dvanácté noci

Dvanáctá noc nepokojů byla ve Francii jen o něco klidnější než ty předchozí. Zatímco v okolí Paříže panoval relativní klid, ve zbytku země pokračovaly násilnosti se stejnou intenzitou.

Podle policie shořelo během noci na 1200 aut a zatčeno bylo 330 výtržníků. Zranění utrpělo dvanáct policistů.

Na předměstí jihofrancouzského Toulouse rebelové ničili obchody a auta, o půlnoci podpálili na jedné z hlavních městských silnic i autobus. Útok na mateřskou školu a úřad práce je hlášen z Bordeaux. Na mateřské školky vandalové zaútočili také v Brestu, Le Havru a Vaulx-en-Velin.

Nepokoje vypukly na pařížských předměstích 27. října a rozšířily se později do dalších francouzských měst. Jejich roznětkou bylo dosud nevyjasněné úmrtí dvou mladíků u Paříže. Dosud při nepokojích shořelo přes pět tisíc automobilů a byla zatčena tisícovka lidí. Desítky lidí byly zraněny a nespočet budov zachvátil oheň.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy