"Myslím, že jsem na podobný úkol připravena, protože jsem dosáhla potřebných zkušeností a tvrdě jsem pracovala," řekla ministryně v rozhovoru pro deník Le Figaro.
Vnitrostranický boj nebude
Alliot-Marieová nechce jít do souboje o Elysejský palác, do něhož už opoziční socialisté oficiálně nominovali první ženu - Ségolene Royalovou, za každou cenu.
Je rozhodnuta v boji o prezidentský post podpořit favorita vládní pravice, ministra vnitra Nicolase Sarkozy. A to v tom případě, že mu vyjádří podporu vlastní strana - Svaz pro lidové hnutí (UMP).
"Pokud se v nadcházejících týdnech ukáže, že Sarkozy má největší podporu a šanci na úspěch, samozřejmě ho podpořím. A jsem si jista, že on by to samé udělal pro mě," dodala Alliotová-Marieová.
Přestože se o úřad hlavy státu bude zřejmě ucházet více politiků - mezi nimi například lídr krajní pravice Jean-Marie Le Pen - za hlavní favority jsou považováni Sarkozy a socialistka Ségolene Royalová."
Nová tvář Royalová...
Royalové se podařilo naklonit si Francouze, nejen příznivce socialistické strany, příslibem, že změní zažité stereotypy francouzské politiky.
"Slezeme vrchol hory," prohlásila Royalová. Zdůraznila, že Francie má schopnosti se vzchopit a že ona sama k tomu chce přispět.
"Politika se musí změnit," uvedla. Slíbila boj za odstranění nerovností a slíbila, že chce sjednotit celou levici.
Ačkoli zasedala v řadě socialistických vlád, pro Francouze představuje novou tvář. A právě po nich je nyní ve Francii poptávka. Veřejnost je unavena starou politickou gardou reprezentovanou současným prezidentem Chirakem či socialistickým konkurentem Royalové Fabiusem.
Francie hledá prezidenta
...versus favorit Sarkozy
Sarkozy naopak prosazuje tvrdší přístup vůči nelegálním imigrantům, zavedení ekologické daně a chce, aby EU a Evropská centrální banka důsledněji podporovaly v Evropě ekonomický růst a snižování nezaměstnanosti.
Zvolil také ostrou rétoriku vůči násilníkům na předměstích francouzských měst a uvedl, že vláda nebude tolerovat existenci oblastí, které by policie a bezpečnostní složky státu neměly pod kontrolou.
Na rozdíl od socialistů je odpůrcem uzákonění sňatků pro homosexuální páry a je ve Francii považován za nejvíce proamerického politika.
Když se letos ve Washingtonu sešel s americkým prezidentem Georgem Bushem, socialisté ho označili za "Bushova poskoka."