Chcete práci v Británii? Tady je návod

Lenka Málková
19. 9. 2006 0:00
Seriál - Připravte se na neplacené přesčasy, byrokracii a davy konkurentů z bývalé východní Evropy. Uvnitř: GRAFIKA

Velká Británie se pro české občany hledající práci v zahraničí stala zemí zaslíbenou. Najít zde práci je přesto stále složitější.

Neumíte anglicky, zůstaňte doma

"Pokud neumíte anglicky, ani tam nejezděte. Práci, o kterou požádá Angličan a cizinec, dostane vždy Angličan. Nejsou rasisti, jen vybírají vhodnější adepty," radí případným zájemcům o práci ve Velké Británii René Jirák, který v anglickém Leedsu strávil více než rok jako opatrovatel.

České ministerstvo zahraničí právě kvůli množícímu se počtu neúspěšných žadatelů o práci ve Velké Británii vydalo varování: "Nezajišťujeme bezplatnou přepravu zpět do ČR, nouzové ubytování či poskytnutí peněžní půjčky."

Práci jsem sháněl přes inzeráty v tisku a místní pracovní úřady, a přestože jsem znal prostředí, trvalo mi to déle než 3 týdny, říká René Jirák.
Práci jsem sháněl přes inzeráty v tisku a místní pracovní úřady, a přestože jsem znal prostředí, trvalo mi to déle než 3 týdny, říká René Jirák. | Foto: Archiv René Jiráka

Případy, kdy se neúspěšný žadatel o práci ocitne bez peněz a žádá o pomoc právě stát, jsou totiž stále častější. 

Lenka Kulhavá se rozhodla odejít do Velké Británie již před dvěma lety a  na svém kontě má kromě studia marketingu na univerzitě v Leedsu dvě pracovní zkušenosti.

"Práci jsem sháněla až po příjezdu na ostrovy a celkem jsem rozeslala snad 200 životopisů. Nakonec jsem ji našla rychle a to přesto, že v marketingu je zde obrovská konkurence," říká absolventka FF MU Lenka, která nejdříve pracovala jako business sales executive v kanadské firmě organizující videokonference a později na pozici media administrator v obdobě českého Knižního klubu - Book Club Associates.

Jinou zkušenost má s hledáním práce na ostrovech programátor David Skopal. Do Londýna se rozhodl odjet až letos na jaře a po měsíčním neúspěšném hledání práce se vrátil zpět domů.

Británie Čechy láká. Najít zde práci je však rok od roku těžší.
Británie Čechy láká. Najít zde práci je však rok od roku těžší. | Foto: Reuters

"Pokud hledáte nekvalifikovanou práci, narazíte v Británii na davy Poláků. V okamžiku, kdy žádáte o pořádnou práci v oboru, který jste v Čechách vystudovali, je zde zase velká konkurence domácích žadatelů, popřípadě Francouzů nebo Němců," říká David.

Velkou Británii navíc trápí stále vyšší nezaměstnanost, takže najít zaměstnání je zde rok od roku těžší.

"Za poslední rok a půl se do Británie přestěhovalo velké množství občanů z východní Evropy. Hlavně polská komunita je velmi početná. Pomocné práce ve velkých městech jsou již téměř obsazeny, a pokud nemáte známé a kontakty, pak naslepo nemá cenu se do velkých měst pouštět," potvrzuje René Jirák.

Zřídit účet je nadlidský úkol

Co se byrokracie týká, Velká Británie si s Českem v ničem nezadá.

Podle slov Reného bývá největší problém se zřízením bankovního účtu, který většina zaměstnavatelů žádá ještě před podepsáním smlouvy. Tím však registrace v žádném případě nekončí. 

Lenka Kulhavá ve Velké Británii studuje marketing na Leeds University Business School.
Lenka Kulhavá ve Velké Británii studuje marketing na Leeds University Business School. | Foto: Archiv Lenky Kulhavé

"Žádat se musí o číslo zdravotního pojištění (National Insurance Number), ale to dostanete hned u pohovoru na nejbližším pracovním úřadu. Jako na každém úřadě vás však čekají dlouhé hodiny ve frontě," doplňuje Lenka.

Pokud práci nakonec přece jen najdete, čeká na vás další papírování. Přestože internetové stránky ministerstva vnitra slibují, že registrace pracovníků z nových členských zemí EU (The Worker Registration Scheme) bude hotova do 24 hodin, vše trvá mnohem déle.

"Vyplníte formuláře, zaplatíte 50 liber a připojíte pas, který vám pak celé týdny chybí, což není žádná legrace," říká Lenka. "Ale povolení jsem dostala bez jakýchkoliv problému." 

Podobnou peripetii musíte absolvovat pokaždé, když změníte práci. "Teprve po roce máte možnosti získat něco jako povolení k pobytu na 5 let," dodává Lenka.

Co Brit, to workholik

Pracovní doba ve Velké Británii je na evropské poměry dlouhá.

"Normálně se v kanceláři začíná pracovat kolem deváté a končí se po šesté. Výjimkou však není ani práce do 22. hodiny a placené přesčasy tu nikdo nemá," vysvětluje Lenka. 

Navíc není vůbec lehké najít si mezi Brity opravdové přátele. Mnoho Čechů proto volí variantu bydlení a trávení volného času opět s Čechy.

Existují dokonce i internetové stránky české komunity ve Velké Británii, na kterých je možné najít nabídky na bydlení, práci nebo jen informace o konaných akcích.

Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy