Organizátoři letních olympijských her v Pekingu se rozhodli poručit větru dešti. Za pomocí meteorologů totiž během olympijských her budou pomocí speciální vojenské jednotky sestřelovat mraky, a tím sportovcům zajišťovat neustále pěkné počasí.
"Dokážeme změnit zamračený den ve slunečný, pokud budeme mraky odstřelovat méně intenzivně, než když děláme déšť," řekl vrchní meteorolog Mien Tung-lien a představil další schopnost takřka všemocných čínských meteorologů - tvorbu deště.
Jak na to?
Jednotka "Přivolávačů deště" z Úřadu pro úpravu počasí využívá rakety, dělostřelectvo i letadla. Do mraku Číňané vystřelují speciální kapsle, které obsahují chemikálie jako jodid stříbrný společně s kostkami ledu. Tímto způsobem, podle svých slov, mohou vyvolat déšť. Letadla také mohou sloužit k umisťování kapslí přímo na konkrétní místa v mracích.
Když kapsle vybouchnou, rozptýlí krystalky, které na sebe upoutají vodní částice v mracích. Těmi se krystaly obalují, až se stanou těžkými a začnou padat k zemi jako dešťové kapky, vysvětluje Johnny Chan z univerzity v Hong-Kongu.
Kvůli olympijským hrám budou odborníci na klimatické podmínky usilovně studovat satelitní snímky, aby mohli případné mraky, které budou ohrožovat krásné počasí nad sportovišti, odstranit.
Číňané pomáhají matce přírodě
Podávat matce přírodě pomocnou ruku však není v komunistické Číně ničím novým, tvrdí CNN. Po desetiletí se Čína snaží zajišťovat déšť suchým severským regionům. Větry z pouště Gobi zde ztěžují farmářům jejich práci a zásobují 15 milionů lidí pravidelnými písečnými bouřemi.
Úřad pro úpravu počasí má také za úkol zásobovat čínská velkoměsta deštěm, který zmírňuje znečištění, zastavuje požáry a doplňuje zásoby vody v nádržích.
Minulý týden úřad uvedl, že v úterý "otevřel nebesa" vystřelením 163 kapslí o velikosti cigarety a sedmi většími raketami. Tato kombinace podle úřadu zařídila, že se na zaprášené a znečištěné hlavní město sneslo 11,2 milimetrů vody. Podle místních se jednalo o nejsilnější déšť tohoto jara.
Spojené státy se začaly snažit poroučet dešti už v 50. letech minulého století, ale jejich snaha brzy ztroskotala. Čína je teď podle Chana největším tvůrcem umělého deště na světě.
Vůle měnit počasí
Za posledních pět let Čína vytvořila tolik umělého deště, že by to čtyřikrát naplnilo Žlutou řeku, druhý největší vodní tok v zemi, uvedla státní tisková agentura Nová Čína.
Mezi lety 2001 a 2005 Číňané uskutečnili bezmála 3 000 letů, které uvedly do pohybu 210 miliard kubických metrů vody v oblasti velké jako třetina Číny, uvedlo podle Nové Číny Národní meteorologické středisko.
Armáda 3000 "vyvolávačů" má k dispozici 7000 kanónů a 4687 speciálních odpalovacích zařízení, díky kterým z mraků nad Čínou dostanou mnohem více deště.
V květnu se jim podle agentury Nová Čína pomocí umělého deště podařilo uhasit tři velké lesní požáry na severovýchodě Číny.
"Dešťová" pětiletka
I přes tato odborná čísla vědci varují, že s umělým vytvářením deště by se to nemělo přehánět, protože vyvolávači nemají představu, kolik deště by spadlo bez jejich pomoci.
"Problém je, že neexistují dva identické mraky, abyste mohli porovnat, kolik deště spadne, když do mraku vystřelíte, a kolik když ne," říká Chan.
Faktem ovšem je, že pokud chcete déšť, můžete ho mít. "Nemáte co ztratit. Čína chce déšť, na obloze jsou mraky, tak proč by si z nich nemohla vzít trochu vody," ptá se vědec.
Čínští meteorologové si vytvořili pětiletý plán, během kterého chtějí zvýšit umělou produkci deště z mraků. A jestli vše půjde podle plánu, během letních olympijských her v Pekingu zase nebude pršet vůbec.