Chávez v Íránu zavelel k boji proti imperialismu

Martin Novák Martin Novák
2. 7. 2007 12:00
Vytváří se osa Caracas - Teherán - Minsk
Ahmadínežád a Chávez v Teheránu.
Ahmadínežád a Chávez v Teheránu. | Foto: Reuters

Teherán - Co mají společného Venezuela a Írán? Velké zásoby ropy a také prezidenty, kteří nemají rádi Spojené státy a vytvářejí proti nim koalici.

Potvrzuje to návštěva venezuelského vůdce Huga Cháveze, který přijel do Teheránu za svým nejbližším blízkovýchodním spojencem. Íránským prezidentem Mahmúdem Ahmadínežádem.

Shodli se, že je třeba se společnými silami postavit proti imperialismu.

"Spolupráce nezávislých zemí, především Íránu a Venezuely, bude mít významný dopad na porážku imperialismu a vízězství lidu.(...) Centra světového útlaku jsou oslabována a vytrváme-li, můžeme se dočkat vítězství," prohlásil Chávez v Teheránu.

Venezuelu a Írán spojuje ropa a nepřátelství k USA.
Venezuelu a Írán spojuje ropa a nepřátelství k USA. | Foto: Reuters

Ahmadínežád navštívil Caracas vloni, Chávez je v Íránu už potřetí od roku 2005. Dokonce dostal vysoké íránské vyznamenání.

Dnes slavnostně otevřel na jihu Íránu výstavbu závod na výrobu methanolu, kterou spolufinancuje Venezuela.

Chávez jako hlavní představitel takzvané nové vlny levicových latinskomerických vůdců, silně nepřátelských k USA, podporuje každého, kdo jeho názor sdílí.

Írán, který je nepřítelem Washingtonu od islámské revoluce v roce 1979 a označuje Ameriku za "Velkého Satana," je tedy pro něj tou správnou adresou. 

Na západní polokouli patří do Chávezova "tábora" kromě kubánského veterána Fidela Castra hlavně bolivijský prezident Evo Morales a staronový vůdce Nikaraguy Daniel Ortega.

V Evropě sází na Bělorusko, kde se zastavil před návštěvou Teheránu.

Slavnostní nástup na Chávezovu počest v běloruském Minsku.
Slavnostní nástup na Chávezovu počest v běloruském Minsku. | Foto: Reuters

A běloruský prezident Alexander Lukašenko zase v květnu v Minsku hostil Mahmúda Ahmadínežáda. Ten tak vůbec poprvé navštívil evropskou metropoli, protože politici z Evropské unie jej za jeho výroky o zničení Izraele bojkotují.

Stejně tak čelí bojkotu i Lukašenko, kterého unie obviňuje z porušování lidských práv a potlačování opozice. Běloruský lídr tak považuje Írán, Venezuelu a navíc i Kubu za své blízké spojence.

Podle specializovaného časopisu Jane´s Intelligence Digest jsou vztahy Minsku a Teheránu založeny hlavně na exportu zbraní a munice z Běloruska do Íránu. Včetně tanků a obrněných vozidel.

Nenápadně tak vzniká transtkontinentální aliance Caracas - Tehrán - Minsk. Spojuje lídry, kteří mají špatné vztahy s USA i Evropskou unií a navzájem se podporují ekonomicky i vojenskou spoluprácí.

Venezuela i Bělorusko podporují Írán  v jeho sporu se Západem o jaderný program a odmítají sankce, které na islámskou republiku uvalila Rada bezpečnosti OSN.  

 

 

Právě se děje

Další zprávy