Chávez je zklamán, hrdinu Bolívara nezabili nepřátelé

Reuters Reuters, Václav Viták
26. 7. 2011 22:35
Mezinárodní vědecký tým nenalezl důkaz, že by El Libertadora někdo zavraždil
Simón Bolívar, idol Jižní Ameriky i prezidenta Huga Cháveze
Simón Bolívar, idol Jižní Ameriky i prezidenta Huga Cháveze | Foto: Reuters

Caracas - Hrdina jihoamerického boje za nezávislost Simón Bolívar nebyl zavražděn kolumbijskými nepřáteli, jak tvrdí venezuelský prezident Hugo Chávez, mohl však zemřít na otravu způsobenou léky, které bral.

Takový je závěr vědecké komise, kterou Chávez pověřil, aby provedla forenzní expertízu Bolívarových ostatků, exhumovaných před rokem.

Velký vojevůdce Bolívar, zvaný El Libertador, osvobodil většinu jihoamerického kontinentu od španělské nadvlády. V roce 1830 však zemřel v Santa Marta v dnešní Kolumbii ve věku čtyřiceti sedmi let, údajně na tuberkulózu.

Velký jihoamerický vůdce byl v té době - navzdory svým obrovským úspěchům - zahořklý, osamocený muž a chystal se odejít z Latinské Ameriky do Evropy.

To už ale nestihl. Jeho ostatky byly pak dvanáct let po smrti převezeny do Caracasu.

Venezuelský socialistický vůdce Chávez však tvrdí, že jeho politický idol byl zavražděn. Doufal proto, že mezinárodní vědecký tým, který jmenoval, jeho předpoklad na základě rozboru Bolívarových kostí potvrdí.

Bolívarovy podobizny lze ve Venezuele nalézt na kažém kroku.
Bolívarovy podobizny lze ve Venezuele nalézt na kažém kroku. | Foto: Reuters

Chávezovým velkým snem bylo oznámit případné zjištění během letošních oslav dvoustého výročí vzniku Venezuely.

Vědci teď konstatovali: V Bolívarových pozůstatcích jsou stopy některých toxinů, například arzénu, které mohly přispět k jeho smrti.

Upozornili však, že pocházejí s velkou pravděpodobností z léků běžně používaných v Bolívarově době. Nevyloučili, že Bolívar skutečně umřel na tuberkulózu, jak uvádí většina historiků.

"Stejně ho zavraždili"

"Nepodařilo se nám stanovit, že by (Bolívar) zemřel nepřirozenou smrtí, nebo že by ho někdo záměrně otrávil," řekl venezuelský viceprezident Elias Jaua.

Socialista Chávez, který se snaží prezentovat jako Bolívarův ideologický dědic, je ale stále přesvědčen, že jeho idol zavraždila v roce 1830 kolumbijská "oligarchie".

Chávez navzdory závěrům vědeckého týmu dál trvá na svém. "Stejně myslím, že ho zavraždili," řekl v telefonickém rozhovoru přenášeném celostátně venezuelskou televizí.

"Beru na sebe pokorně odpovědnost před národem a před historií. Nemám důkaz, nevím, zda ho budeme mít, ale takhle to je."

Chávezova úcta k Bolívarovi je tak bezbřehá, že například změnil název své země na "Bolívarskou republiku Venezuela".

Když se objevuje v televizi nebo při projevech na veřejnosti, má za sebou Bolívarův portrét. Své proslovy koření odkazy na slavného vojevůdce a při každé příležitosti ho cituje.

Má rakovinu, protože otevřel Bolívarův hrob

Vůdci venezuelské opozice si ale stěžují, že Chávez cynicky zvyšuje svou popularitu u Venezuelanů tím, že se přirovnává k Bolívarovi, který je ve Venezuele uctíván téměř stejně jako Ježíš Kristus.

Chávez na Kubě během léčby rakoviny
Chávez na Kubě během léčby rakoviny | Foto: Reuters

Kritici připomínají, že venezuelský prezident si dává velký pozor, aby necitoval některé Bolívarovy výroky o svobodě a lidských právech.

Samotná exhumace Bolívarova hrobu byla podle nich jen marněním času a zbytečným vyhazováním peněz.

Někteří běžní Venezuelané si ale myslí, že Chávez byl za toto své rozhodnutí potrestán.

Podle nich stihlo venezuelského prezidenta prokletí za otevření Bolívarova hrobu a jeho důsledkem je rakovina, ze které se teď musí léčit.

 

Právě se děje

Další zprávy