Piráti na Slovensku chtějí opsat úspěch od Čechů. Chybí jim grafik a 10 tisíc podpisů

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
30. 4. 2018 5:30
Také v českých městech se mohou objevovat archy s podpisy za založení pirátské strany na Slovensku. České uskupení chce svým kolegům pomoci šířit pirátské myšlenky i za hranice. Slibují si od toho posílení vlivu i v Evropském parlamentu.
Foto: ČTK

Praha/Bratislava - Čeští piráti jsou jednou z nejúspěšnějších stran svého typu na světě. Po třetím místě v loňských parlamentních volbách nyní chtějí pomoci v rozvoji i pirátům na Slovensku. Tam doposud fungoval pouze spolek a klasickou stranu se v Bratislavě založit nikdy nepodařilo. Důvodem je především nízký počet nadšenců pro myšlenku a také limit 10 tisíc podpisů nutných k založení strany.

"Celé pirátské hnutí je globální a všechny strany vychází ze vzoru švédské pirátské strany. Je přirozené, že si navzájem pomáháme. Navíc jsou mezi Českem a Slovenskem stále pevné vztahy," míní Markéta Gregorová, která má pomoc na starosti.

Piráti získali loni v parlamentních volbách 10,79 procenta hlasů a to inspirovalo i lidi na Slovensku. Pirátský spolek se zhruba šesti aktivními členy se ztrojnásobil a v březnu byl zvolen nový předseda Silvestr Buček, který studoval v Brně a byl členem českých pirátů.

"Úspěch Čechů ukázal, že pirátská politika má šanci na úspěch v naší geografické oblasti. Půjčili jsme si z Česka program a ten upravujeme pro slovenské podmínky. Také nám pomáhají v motivaci. Pokud poslanec z Česka přijde na naši schůzi, na lidi to působí pozitivně," řekl člen přípravného výboru slovenských pirátů Tomáš Vojtek. Strana chce především cílit na liberály, hlasy voličů chce ale přetahovat i od protestních hnutí.

Podle analytika Martina Slosiarika z agentury Focus strana uspět může. "Bude hodně záležet, kdo ty myšlenky ponese a jak moc dokáže přesvědčit voliče, že jsou zajímavým politickým uskupením," řekl.

V České republice měli piráti do parlamentu dlouhou cestu a nejdříve se usídlili v komunální politice. Hlasy by piráti teoreticky mohli odčerpat Richardu Sulíkovi, který vede pravicově-liberální stranu Svoboda a Solidarita.

Podobné myšlenky i program

Čeští piráti poskytli Slovákům program, aby si ho upravili, a chtějí jim pomoci i se sběrem potřebných podpisů. "Už teď domlouváme kontaktní místa v univerzitních městech, kde jsou často slovenští studenti, a umístíme tam podpisové archy. Budou v kavárnách nebo třeba v knihkupectvích," prozradila Gregorová.

V nejbližší době se podle političky má v Praze také konat mediální školení a tuzemští piráti pomohou i v předávání zkušeností slovenským dobrovolníkům. "Určitě tam ale nebudeme posílat zástupy Čechů, kteří by sbírali podpisy. Musí si to vyřešit z velké části sami," upozorňuje Gregorová. Některé lidi Slovákům ale půjčí. Například jim chybí grafik, aby navrhl vizuální podklady strany.

Pokud se podaří nasbírat 10 tisíc podpisů, mohli by slovenští piráti stihnout už podzimní komunální volby. "Asi do nich ještě nepůjdeme jako samostatný subjekt, chceme spíše někomu vyjádřit podporu," upozorňuje člen přípravného výboru Vojtek.

Strana však hledí spíše na volby do Evropského parlamentu v roce 2019. "Svobodu internetu, ochranu soukromí a další pirátská témata nelze zajistit na úrovni samotné České republiky, potřebujeme vliv i v ostatních zemích EU. Proto oslovujeme Slováky, kteří studují nebo pracují v ČR, abychom pomohli rozšířit pirátské hnutí i k našim sousedům," zdůvodňuje pirátský poslanec Mikuláš Peksa, proč by úspěch slovenských kolegů mohl razantně posílit i stranu v tuzemsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zprostředkovatelé ubytování typu Airbnb mají s úřady sdílet údaje o smlouvách

Zprostředkovatelé turistického ubytování v soukromí formou digitálních platforem typu Airbnb zřejmě budou povinni sdílet s českými úřady informace o uzavřených smlouvách. Předpokládá to novela zákona o podmínkách podnikání v cestovním ruchu, který ve středu zrychleně ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nová povinnost by mohla podle ministerstva pro místní rozvoj pomoci při trasování lidí, kteří přišli do styku s člověkem nakaženým novým typem koronaviru.

Projednání zákona ve stavu legislativní nouze zpochybňovali politici ODS. "Airbnb je vyřešeno na několik let," podotkl Marek Benda v souvislosti s nynějším zákazem vstupu cizinců do Česka. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury by byl návrh i v obvyklém schvalovacím režimu přijat dřív, než do Česka dorazí první turisté.

Ministryně Klára Dostálová (ANO) dala zákon do souvislosti s chytrou karanténou. Projekt má díky údajům z mobilních telefonů či platebních karet pomáhat odhalit, koho mohli nakazit lidé trpící nemocí covid-19.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy