Poslanci chtějí konec pokut za alkohol na lodi. Pivo klidně, ale opilý vodák neplave, říká záchranář

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 4. 2018 15:50
Podle poslance Lukáše Bartoně (piráti) je hrozba vysokých pokut neefektivní a dle odhadů si až 80 procent vodáků dá při plavbě alkohol.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Vodáci by už v nadcházející sezoně mohli vyrazit na vodu v podnapilém stavu, aniž by jim hrozila pokuta. Návrh na změnu zákona o vnitrozemské plavbě předložil sněmovně pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Ten tvrdí, že už nyní návrh podepsalo 50 poslanců z osmi klubů.

Nyní se vodáci, kteří jsou pod vlivem alkoholu, mohou bát až stotisícové pokuty.

Podle Bartoně je hrozba vysokých pokut neefektivní a dle odhadů si až 80 procent vodáků beztak dá při plavbě alkohol. "Nejedná se o plnou legalizaci, spíše o dekriminalizaci tohoto jednání," vysvětluje Bartoň s tím, že policie nebo Státní plavební správa bude stále moci zakázat plavbu podnapilé osobě nebo tomu, kdo pod vlivem alkoholu ohrožuje ostatní.

"Změna je především v tom, že vodáci, kteří si dají na vodě přiměřené množství alkoholu za účelem rekreace, a tedy nebudou hrozbou pro ostatní, již nebudou za své chování kriminalizováni," vysvětluje Bartoň.

Záchranáři ale z návrhu nadšeni nejsou. "Chápu, že nulová tolerance je zbytečná, jedno pivo nikomu neublíží, ale úplně vypustit jakákoliv pravidla je také hloupé," myslí si Petr Ptáček z Vodácké školy záchrany, který loni inicioval velkou akci Voda, nebo alkohol mezi vodáky.

Podle něj je současný stav, kdy je možné v sezoně například na Vltavě vidět vodáky, kteří nejsou schopni ani vylézt z lodi, nebezpečný a hrozí nehody. "Vodní doprava je doprava jako každá jiná. Člověk musí být schopen odhadnout vzdálenost, odhadnout nebezpečnost třeba jezu a musí být hlavně schopen plavat, což v opilosti dobře nejde," dodává Ptáček.

S podnapilými vodáky má bohaté zkušenosti i majitel půjčovny lodí Potápka v Českém Krumlově Václav Kudláček. "Řešíme to tím způsobem, že pokud přijdou vyloženě opilí nebo zdrogovaní vodáci, tak jim odmítneme půjčit lodě," říká s tím, že pokud se lidé opijí přímo na lodi, těžko to mohou ovlivnit. 

Zároveň připouští, že chápe, že si vodáci dají trochu piva. "Musí to být ale v rozumné míře," zdůrazňuje s tím, že pokud opilý člověk spadne do vody, může mít daleko větší problém se zachránit. S policejními kontrolami podnapilých vodáků ale Kudláček nemá zkušenosti. "Není v silách nikoho ty lidi pořádně zkontrolovat," říká.

Policisté si ale o kontrolách vodáků statistiky nevedou. Proto ani na dotaz redakce nebyli schopni vyčíslit, kolik peněz na pokutách vodáků vybrali. 

Pokud by sněmovnou prošla zmíněná novela zákona, na řekách by se zřejmě znovu mohly objevit pojízdné bary, které nalévaly vodákům panáky tvrdého alkoholu přímo během plavby.

"Podepsaní poslanci se shodují, že požití alkoholu u vodáků není společensky nebezpečnější než pití alkoholu obecně, a není nutné ho tedy sankcionovat," píše pirát Bartoň a dodává: "Naproti tomu v běžné lodní dopravě je nutné dodržovat pravidla lodní dopravy bez ohledu na veselou náladu posádky."

V roce 2017 nezemřel podle statistiky webu Raft.cz ani jeden vodák. V roce 2016 ale zahynulo pět vodáků a v roce 2013 nepřežilo sjíždění vody dokonce 12 lidí.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Český řidič kamionu zemřel na německé dálnici, když narazil do kolony aut

Při nehodě na dálnici v německém Sasku-Anhaltsku zahynul český řidič kamionu, který zřejmě kvůli nepozornosti naboural do kolony stojících vozidel. Informoval o tom deník Leipziger Volkszeitung. Neštěstí se stalo v pondělí odpoledne na dálničním úseku mezi Halle a Lipskem poblíž města Merseburg. Čtyřiatřicetiletý řidič zůstal po nárazu do stojícího kamionu zaklíněný v kabině a na místě podlehl svým zraněním. Podle policie zatím není zřejmé, zda řidiče přemohla únava nebo nehodu způsobila chvilková nepozornost.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Nemocnici Královské Vinohrady nově povede dermatolog Arenberger

Novým ředitelem Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl jmenován dermatolog Petr Arenberger, uvedla Česká televize. Do funkce Arenbergera jmenoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na základě tendru, kterého se účastnilo celkem osm lidí. Arenberger je nyní ve vinohradské nemocnici přednostou dermatovenerologické kliniky. Dosavadní ředitel Robert Grill odejde z funkce ke konci září na vlastní žádost kvůli blížícímu se důchodovému věku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy