Česko musí vrátit peníze Bruselu, použilo je špatně

Zahraničí Zahraničí
29. 9. 2009 13:50
Evropská komise požaduje vrátit od členských zemí celkem 214,6 milionů eur, od Česka necelých 200 tisíc
Drsná vládkyně bruselských zemědělských miliard Mariann Fischer Boelová chce své peníze zpět
Drsná vládkyně bruselských zemědělských miliard Mariann Fischer Boelová chce své peníze zpět | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha/Brusel - Česko bude muset vracet část peněz, které získalo z evropských fondů.

Patří totiž ke skupině členských států, které použily unijní fondy v rozporu s platnými pravidly.

Evropská komise v úterý oznámila, že bude požadovat zpět celkem 214,6 milionů eur. "Jde o peníze, které členské státy neoprávněně vynaložily  v oblasti zemědělství," uvedla Zuzana Pavlíčková, mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Peníze musí státy vrátit, protože nebyly použity správné kontrolní postupy, anebo byla porušena pravidla EU o zemědělských výdajích.

Hříšníky vede Francie

Celkem se podle údajů, jež zveřejnila komisařka Mariann Fischer Boelová zodpovědná za zemědělství, prohřešilo 18 států z evropské sedmadvacítky.

Největším hříšníkem přitom je Francie. Ta musí vrátit 71 milionů eur "za nedostatky v kontrolách na místě a nesprávné uplatnění sankcí v oblasti podmíněnosti". Na druhé straně škály stojí Lucembursko, které má vracet než čtyři tisíce eur kvůli nesprávným propočtům.

Česko má vrátit 190 tisíc eur, tedy necelých pět milionů korun. Nesprávně totiž skladovalo a odebíralo vzorky podporovaného sušeného mléka. Sousední Slovensko vyšlo bez trestu.

Evropská unie utratí okolo poloviny svého rozpočtu (asi 100 miliard eur ročně) na podporu zemědělství. Proto také komise nejvíce dbá na dodržování pravidel právě při využívání těchto fondů.

"Komise nepolevuje v úsilí o zajištění co nejlepší kontroly způsobu, jakým jsou tyto peníze vynakládány. Systém funguje lépe než kdykoli předtím a my se budeme nadále snažit o jeho zlepšování," uvedla k zveřejněným údajům komisařka.

Dnešní čísla jsou jen jakýmsi "mezisoučtem" a tak nemusejí poukazovat nutně na státy, které nejhůře zacházejí s unijními penězi, upozorňuje bruselský list European Voice.

Posledně se vracely 4 miliardy

V podobné zprávě z března letošního roku si komise vyžádala zpět 127 milionů eur. Z toho jen Dánsko mělo zaplatit 101 milionů.

Podle údajů z minulého rozpočtového období - tedy let 1999 až 2007 - byly za největší provinilce středozemní státy. Celkem se do rozpočtu vracelo 4,1 miliardy eur a Řecko jako "vítěz" soutěže o největšího hříšníka muselo vrátit 970 milionů. O moc lépe na tom nebyly ani Francie, Itálie a Španělsko, které vracely mezi 820 a 904 miliony eur.

Členské státy mají možnost se proti rozhodnutí komise odvolat k Evropskému soudnímu dvoru, připomíná European Voice.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy