Vyšlete do Bruselu Zielence, radí vládě Věci veřejné

Domácí Domácí
28. 9. 2009 14:29
Do řady jmen možných eurokomisařů přibyl i někdejší šéf české diplomacie
Bývalý ministr a europoslanec Josef Zieleniec.
Bývalý ministr a europoslanec Josef Zieleniec. | Foto: Webové stránky europoslance

Praha - Vladimír Špidla, Mirek Topolánek, Jan Švejnar, Pavel Svoboda. Do řady jmen, o nichž politické strany hovoří v souvislosti s postem nového českého eurokomisaře, přibylo další.

Přišly s ním strany Věci veřejné a SNK ED, které se shodly na někdejším ministrovi zahraničí a europoslanci Josefu Zielencovi.

"Jedinou jeho ´nevýhodou´ je, že není aktivním účastníkem politických pletich mezi současnými parlamentními stranami a jejich lobbisty," říká předsedkyně SNK ED Markéta Reedová.

Obě strany už Zieleniece navrhly premiéru Janu Fischerovi otevřeným dopisem, který odeslaly v pátek.

Nového eurokomisaře má pravomoc jmenovat právě vláda bez následného schválení parlamentem. Všechny návrhy jsou tedy pouze orientační a premiér je nemusí vyslyšet.

V uplynulém týdnu padla hned dvě jména. Lidovci by v Evropské komisi rádi viděli Pavla Svobodu, občanští demokraté Alexandra Vondru a sociální demokraté navrhují buďto stávajícího eurokomisaře Vladimíra Špidlu, nebo Jana Švejnara.

V souvislosti s touto pozicí se objevilo i jméno předsedy ODS Mirka Topolánka. Ten však několikrát prohlásil, že o tuto funkci nemá zájem.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy