Obrazem: Po stopách legionářů. Česká výprava přešla zamrzlé jezero Bajkal

Obrazem: Po stopách legionářů. Česká výprava přešla zamrzlé jezero Bajkal
Jezero Bajkal bylo pro mnohé z výpravy zážitkem na celý život. Někteří říkali, že se na Bajkal chtějí určitě vrátit.
Jenže od 30. kilometru začala být chůze mnohem namáhavější, led byl pokrytý sypkým sněhem, který svým skupenstvím připomínal spíše písek.
Vojcechovský byl původně carským důstojníkem, který se však již v srpnu 1917 stal jedním z legionářských velitelů. Později byl převelen k tzv. Bílé sibiřské armádě, se kterou absolvoval tragický ústup z Krasnojarska až k jezeru Bajkal. Po skončení občanské války mu nabídli službu v československé armádě, kde zastával významné velitelské funkce.
Asi 10 kilometrů před cílem začal nemohoucí členy výpravy svážet kozák se zapřaženým koníkem. "Ke cti Čechů lze říci, že vozil pouze kozáky, protože všichni Češi chtěli dojít po vlastních. Na koníkovi bylo ke konci znát, že je již notně unavený," líčí průběh pochodu Chrást.
Foto: Archiv Radima Chrásta / Kolektiv autorů
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Radim Chrást, Dan Poláček
Aktualizováno 31. 3. 2020 12:42
Na začátku března se vydala česká výprava na Sibiř. Konkrétně k zamrzlému jezeru Bajkal, které se rozhodla přejít. Akce byla pořádána ke stoletému výročí přechodu Bajkalu sibiřskou armádou, které tehdy velel pozdější československý generál Sergej Vojcechovský, kterého po válce unesla sovětská tajná policie NKVD. Vojcechovský zemřel v roce 1951 v sovětském pracovním táboře.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy