Obrazem: Po stopách legionářů. Česká výprava přešla zamrzlé jezero Bajkal

Obrazem: Po stopách legionářů. Česká výprava přešla zamrzlé jezero Bajkal
Jezero Bajkal bylo pro mnohé z výpravy zážitkem na celý život. Někteří říkali, že se na Bajkal chtějí určitě vrátit.
Jenže od 30. kilometru začala být chůze mnohem namáhavější, led byl pokrytý sypkým sněhem, který svým skupenstvím připomínal spíše písek.
Vojcechovský byl původně carským důstojníkem, který se však již v srpnu 1917 stal jedním z legionářských velitelů. Později byl převelen k tzv. Bílé sibiřské armádě, se kterou absolvoval tragický ústup z Krasnojarska až k jezeru Bajkal. Po skončení občanské války mu nabídli službu v československé armádě, kde zastával významné velitelské funkce.
Asi 10 kilometrů před cílem začal nemohoucí členy výpravy svážet kozák se zapřaženým koníkem. "Ke cti Čechů lze říci, že vozil pouze kozáky, protože všichni Češi chtěli dojít po vlastních. Na koníkovi bylo ke konci znát, že je již notně unavený," líčí průběh pochodu Chrást.
Foto: Archiv Radima Chrásta / Kolektiv autorů
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Radim Chrást, Dan Poláček
Aktualizováno 31. 3. 2020 12:42
Na začátku března se vydala česká výprava na Sibiř. Konkrétně k zamrzlému jezeru Bajkal, které se rozhodla přejít. Akce byla pořádána ke stoletému výročí přechodu Bajkalu sibiřskou armádou, které tehdy velel pozdější československý generál Sergej Vojcechovský, kterého po válce unesla sovětská tajná policie NKVD. Vojcechovský zemřel v roce 1951 v sovětském pracovním táboře.
 

Právě se děje

před 42 minutami

Soud odmítl žalobu kraje na šumavský národní park a ministerstvo kvůli zónám

Krajský soud v Českých Budějovicích odmítl žalobu Jihočeského kraje na šumavský národní park a ministerstvo životního prostředí kvůli poslednímu návrhu zón území. Soud uvedl, že na rozhodování ve sporu nemá pravomoc. ČTK to dnes řekl právní zástupce NP Šumava Miloš Tuháček. Kraj se na soud obrátil s tvrzením, že jej národní park i ministerstvo prakticky vyloučily z jednání o rozčlenění zón ochrany přírody.

"Podobné záležitosti by asi měl spíše řešit Ústavní soud," řekl Tuháček. Krajský soud v odůvodnění usnesení uvedl, že kvůli absenci základní podmínky řízení mu nezbylo než žalobu odmítnout. Proti rozhodnutí je možné podat kasační stížnost k nejvyššímu správnímu soudu.

Jihočeský kraj žalobou reagoval na loni projednávanou takzvanou zonaci, která navrhovala park rozdělit na čtyři území s rozdílným přístupem. Návrh počítal s tím, že nejpřísnější režim, v němž se nesmí zasahovat, platí pro 27 procent rozlohy NP Šumava. Rozdělení zón kritizovali někteří vědci, kteří tvrdili, že území s nejpřísnějším režimem by mělo zabírat až polovinu parku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Testy v Premier League přinesly jeden případ nákazy v Tottenhamu

Další vlna testování v anglické fotbalové Premier League před plánovaným restartem soutěže 17. června přinesla jeden pozitivní výsledek na koronavirus. Tottenham potvrdil, že nákaza se objevila u člena klubu, jenž neměl příznaky covidu-19.

Pozitivní test pochází z pondělního a úterního testování celkem 1197 osob. Předchozí tři vlny odběrů po návratu fotbalistů k týmovým tréninkům přinesly 12 pozitivních výsledků.

Nejbohatší soutěž světa se kvůli koronavirové pandemii nehraje od března. Do konce sezony zbývá devět kol, během dvou týdnů do restartu ligy kluby čekají ještě přípravné zápasy. Tabulku vede s obřím náskokem 25 bodů Liverpool, jemuž stačí dvakrát vyhrát, aby se po třiceti letech stal mistrem.

Další zprávy