Obrazem: Na Balkáně padly desetitisíce Čechů, jejich hroby objevujeme až dnes

Obrazem: Na Balkáně padly desetitisíce Čechů, jejich hroby objevujeme až dnes
Srbsko, Dublje. V místní kostnici spočívají ostatky 166 Čechoslováků. Pohled na zasklenou část kostnice. V srbské armádě nikdy nevznikla samostatná československá jednotka. Podle historika Michala Raka jsou proto tito srbští legionáři ve stínu ruských, italských a francouzských československých legií.
Srbsko, klášter sv. Jiří v Čelije: zvon věnovaný českým ministerstvem obrany na památku obětí 9. divize pražské. Snímek je z roku 2013, kdy byl zvon pokřtěn. Jen v kostnici pod klášterem jsou uloženy ostatky 3500 vojáků.
Rumunsko, Dobrudža, Medgidia: do 1. srbské divize, která se formovala v roce 1916 v ruské Oděse, dobrovolně vstoupilo téměř tisíc českých vojáků, kteří v předcházejících bojích na frontách první světové války padli do ruského nebo srbského zajetí. Pro tyto mladé Čechy bylo zajetí pouze přestupní stanicí k pokračování jejich odporu a boje proti Rakousku–Uhersku.
Srbsko 1914. Zákopová linie na vrcholu horského hřebenu.
Foto: Youtube.com
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 9. 12. 2019 13:21
Nezměrná muka zažili čeští legionáři v první světové válce na Balkáně. Na jejich hrdinství se přesto postupně zapomnělo. V regionu dnešního Srbska a okolních zemích spočívají ostatky desetitisíců našich předků. Až nyní jsou vojáci postupně identifikováni.
 

Právě se děje

Další zprávy