Střední Evropa se inspiruje v Rusku. Česká demokracie oslabuje, ale ne jako u sousedů, tvrdí studie

Martin Ehl Martin Ehl
11. 4. 2018 10:14
Americká nevládní organizace Freedom House jako každý rok připravila zprávu, která hodnotí stav demokracie v postkomunistických zemích střední a východní Evropy a Střední Asie.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Brusel - Útoky na opoziční strany nebo omezování svobody médií a práce nevládních organizací. Ve střední a východní Evropě se to stává novou, běžně používanou praxí, píše ve své pravidelné zprávě Nations in Transit americká nevládní organizace Freedom House.

Její závěry de facto potvrzuje nedělní volební výsledek maďarské strany Fidesz a jejího šéfa Viktora Orbána. Přesně pomocí těchto metod si Orbán pomohl k třetímu vítězství v řadě.

Zpráva už po třiadvacáté hodnotí stav demokracie v zemích, které v roce 1989 po pádu socialismu začaly budovat svobodnou společnost a tržní ekonomiku. Letos dochází k závěru, že za poslední rok nejvíce klesla kvalita demokracie od dob, kdy se zpráva o zemích v přechodu od socialismu k demokracii připravuje. Pokles hodnocení zaznamenalo 19 z 29 sledovaných států.

"Podruhé za sebou je v regionu více stabilních autoritářských režimů než stabilních demokracií," tvrdí zpráva.

Šéf organizace Freedom House Michael Abramowitz přitom poukazuje na to, jak země střední Evropy, včetně členských států EU, přebírají metody přicházející z Ruska.

"V regionu jsou čím dál běžnější kampaně vedené vládou proti občanské společnosti, proti politické opozici a novinářům, které se původně objevily v Rusku a Střední Asii," říká Abramowitz. "Už to není problém, který by se týkal jedné nebo dvou zemí. Političtí lídři by měli začít aktivně bránit principy demokracie."

Česká republika se řadí v celkovém hodnocení k těm lepším. Je na čtvrtém místě po Estonsku, Lotyšsku a Slovinsku. Za sebou nechala Litvu.

Hodnocení Česka se ale oproti loňskému roku zhoršilo v kategorii celostátní demokratická vláda. Ovlivnil ho nástup kabinetu Andreje Babiše (ANO) a jeho neschopnost sestavit funkční koalici s tím, že vláda v demisi dělá rozsáhlé změny.

Pro srovnání: Česko má hodnocení 2,29 bodu. Čím nižší, tím lepší. První Estonsko má 1,82, nejhorší Turkmenistán zase 6,96 bodu. Dosavadní hodnocení kvality české demokracie ve zprávě Nations In Transit se pohybovalo v rozmezí 2,14 až 2,25 bodu a v posledních letech mírně klesá.

Maďarsko, kde vládne Fidesz a Viktor Orbán od roku 2010 a bude vládnout nejméně další čtyřleté období, za posledních deset let pouze klesá. Jeho hodnocení je 3,71 bodu a autoři zprávy ho řadí k nestabilním demokraciím, zatímco Česko je stejně jako Polsko nebo Slovensko považované za stabilní.

Nicméně právě Polsko zaznamenalo druhý nejhorší propad v hodnocení kvality demokracie v historii zprávy. Podle autorů to způsobila hlavně soudní reforma, která brání jakékoliv efektivní obraně před vůlí parlamentní většiny. Polské hodnocení je 2,89 bodu.

V hodnocení se zohledňují kritéria, jako je volební proces, aktivita občanské společnosti, nezávislost médií, způsob vlády na centrální i místní úrovni, fungování soudů nebo míra korupce. Země jsou pak řazeny do skupiny od konsolidovaných (stabilních) demokracií po konsolidované autoritářské režimy.

Video: Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 36 minutami

Ve velké části Prahy se zvýší daň z nemovitosti

Ve velké části Prahy se zvýší daň z obytných nemovitostí, v případě komerčních nemovitostí se zdvojnásobí na celém území metropole. Vyplývá to z úpravy vyhlášky pro výpočet daně, kterou schválili pražští zastupitelé. Městské části si mohly určit, zda daň u rezidenčních domů zvýší - z těch velkých tak učinily Praha 1, 3, 7, 8, 10, 11 a 12. 

před 54 minutami

Baseballisté v kvalifikaci o Tokio podruhé prohráli, s Itálií 1:5

Českým baseballistům se výrazně vzdálil přímý postup z evropsko-africké kvalifikace na olympijské hry v Tokiu 2020. V Boloni dnes podlehli domácí Itálii 1:5 a připsali si druhou porážku.

Potřebují teď vyhrát zbylé tři zápasy a doufat ve vyrovnanost ostatních utkání, aby měli teoretickou naději na prvenství v turnaji. Spíše ale ještě můžou bojovat o druhou pozici zajišťující účast v závěrečné jarní kvalifikaci na Tchaj-wanu.

Češi měli stejně jako při středeční prohře s Nizozemskem (1:4) více odpalů než soupeř, ale doběhli jen pro jeden bod. "Hity bohužel nepřišly v situaci, kdy jsme měli běžce ve skórovací pozici, abychom z toho udělali větší drámo. A oni důležitý odpal dali," řekl první metař Petr Čech, který měl tři odpaly ze čtyř startů.

Utkání rozjel Schneider dvoumetovým odpalem a Hejma s Červenkou ho dotlačili k prvnímu bodu zápasu. V dohrávce ale Italové hned srovnali a skóre otočili v dohrávce třetí směny. Nadhazovač Chroust dal metu zdarma, dalšího pálkaře trefil a hráč s čtyřletými zkušenostmi z MLB Colabello odpálil tříbodový homerun.

"Ten homerun byl rozhodující. Podle Radima (Chrousta) měl být strikeaut, ale rozhodčí to nefoukl. Nevymlouváme se na to a v podstatě jeden švih dal Italům pohodu do zbytku zápasu," řekl Petr Minařík, který vystřídal Chrousta v páté směně.

Pětatřicetiletý Minařík sice pátému bodu domácích nezabránil, ale jinak další útok zastavil. "Kdybych to nezvládl, tak by to bylo téměř neřešitelné. Takhle jsme ještě pořád zůstali v zápase a bojovali do poslední chvíle," řekl Minařík.

Na začátku šesté směny měli Češi po dvoumetové trefě Červenky šanci snížit, ale obrana Itálie si se složitou situací poradila dvojautem a zdramatizování nepřipustila. "Byť jsme se v útoku prosazovali, tak jsme to nezvrátili," řekl Minařík.

Zákrok večera předvedl ve středním zadním poli Hejma, který rybičkou chytil míč ze vzduchu a vysloužil si aplaus. Ještě lepší počin mohl poté přidat na pálce, ale při plných metách poslal míč do vzduchu a i poslední česká šance na body padla.

V pátek čeká baseballisty od 14:30 duel s Jihoafrickou republikou. V sobotu narazí na silné Izraelce, kteří mají dvě výhry a evropské šampiony Nizozemce porazili vysoko 8:1. V neděli Češi uzavřou své vystoupení v turnaji proti Španělsku.

Další zprávy