Střední Evropa se inspiruje v Rusku. Česká demokracie oslabuje, ale ne jako u sousedů, tvrdí studie

Martin Ehl Martin Ehl
11. 4. 2018 10:14
Americká nevládní organizace Freedom House jako každý rok připravila zprávu, která hodnotí stav demokracie v postkomunistických zemích střední a východní Evropy a Střední Asie.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš.
Maďarský premiér Viktor Orbán a český premiér Andrej Babiš. | Foto: Reuters

Brusel - Útoky na opoziční strany nebo omezování svobody médií a práce nevládních organizací. Ve střední a východní Evropě se to stává novou, běžně používanou praxí, píše ve své pravidelné zprávě Nations in Transit americká nevládní organizace Freedom House.

Její závěry de facto potvrzuje nedělní volební výsledek maďarské strany Fidesz a jejího šéfa Viktora Orbána. Přesně pomocí těchto metod si Orbán pomohl k třetímu vítězství v řadě.

Zpráva už po třiadvacáté hodnotí stav demokracie v zemích, které v roce 1989 po pádu socialismu začaly budovat svobodnou společnost a tržní ekonomiku. Letos dochází k závěru, že za poslední rok nejvíce klesla kvalita demokracie od dob, kdy se zpráva o zemích v přechodu od socialismu k demokracii připravuje. Pokles hodnocení zaznamenalo 19 z 29 sledovaných států.

"Podruhé za sebou je v regionu více stabilních autoritářských režimů než stabilních demokracií," tvrdí zpráva.

Šéf organizace Freedom House Michael Abramowitz přitom poukazuje na to, jak země střední Evropy, včetně členských států EU, přebírají metody přicházející z Ruska.

"V regionu jsou čím dál běžnější kampaně vedené vládou proti občanské společnosti, proti politické opozici a novinářům, které se původně objevily v Rusku a Střední Asii," říká Abramowitz. "Už to není problém, který by se týkal jedné nebo dvou zemí. Političtí lídři by měli začít aktivně bránit principy demokracie."

Česká republika se řadí v celkovém hodnocení k těm lepším. Je na čtvrtém místě po Estonsku, Lotyšsku a Slovinsku. Za sebou nechala Litvu.

Hodnocení Česka se ale oproti loňskému roku zhoršilo v kategorii celostátní demokratická vláda. Ovlivnil ho nástup kabinetu Andreje Babiše (ANO) a jeho neschopnost sestavit funkční koalici s tím, že vláda v demisi dělá rozsáhlé změny.

Pro srovnání: Česko má hodnocení 2,29 bodu. Čím nižší, tím lepší. První Estonsko má 1,82, nejhorší Turkmenistán zase 6,96 bodu. Dosavadní hodnocení kvality české demokracie ve zprávě Nations In Transit se pohybovalo v rozmezí 2,14 až 2,25 bodu a v posledních letech mírně klesá.

Maďarsko, kde vládne Fidesz a Viktor Orbán od roku 2010 a bude vládnout nejméně další čtyřleté období, za posledních deset let pouze klesá. Jeho hodnocení je 3,71 bodu a autoři zprávy ho řadí k nestabilním demokraciím, zatímco Česko je stejně jako Polsko nebo Slovensko považované za stabilní.

Nicméně právě Polsko zaznamenalo druhý nejhorší propad v hodnocení kvality demokracie v historii zprávy. Podle autorů to způsobila hlavně soudní reforma, která brání jakékoliv efektivní obraně před vůlí parlamentní většiny. Polské hodnocení je 2,89 bodu.

V hodnocení se zohledňují kritéria, jako je volební proces, aktivita občanské společnosti, nezávislost médií, způsob vlády na centrální i místní úrovni, fungování soudů nebo míra korupce. Země jsou pak řazeny do skupiny od konsolidovaných (stabilních) demokracií po konsolidované autoritářské režimy.

Video: Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel

Orbán vyhrál volby díky tomu, že nejlépe zná maďarskou mentalitu, myslí si český velvyslanec v Budapešti Juraj Chmiel. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy