U Čechů se našly uniformy. Spolupracovali s teroristy, obvinění jsou vážná, řekl turecký ministr

Michael Švec Michael Švec
Aktualizováno 13. 12. 2016 12:48
Obvinění dvou Čechů, kteří byli zadrženi na tureckých hranicích se Sýrií, jsou vážná. Řekl to v úterý v Ankaře turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu po jednání s šéfem české diplomacie Lubomírem Zaorálkem. "Existují důkazy a informace o jejich napojení na teroristické organizace PKK a YPG. Jedná se mimo jiné o uniformy," řekl turecký ministr a zdůraznil, že zmíněné "teroristické organizace mohou za nedávné útoky v Istanbulu". Dodal, že pokračuje vyšetřování, které má ukázat, jak významné napojení Čechů na kurdské skupiny bylo. Zaorálek pak podle svých slov ministra ujistil, že Češi měli v úmyslu především instalovat mobilní nemocnici.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşoğluem.
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se svým tureckým protějškem Mevlütem Çavuşoğluem. | Foto: Michael Švec

Ankara (od našeho zpravodaje) – Obvinění, které Turecko vzneslo proti Markétě Všelichové a Miroslavu Farkasovi, dvěma Čechům zadrženým v půli listopadu na syrských hranicích, jsou vážná. Prohlásili to v Ankaře ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho turecký protějšek Mevlüt Çavuşoglu. Ten zdůraznil, že oba podle Ankary spolupracovali s kurdskými teroristy a teprve vyšetřování ukáže, jak významné napojení Čechů na tyto skupiny bylo.

"Existují důkazy a informace o jejich napojení na teroristické organizace Strana kurdských pracujících (PKK) a milice YPG," prohlásil turecký diplomat s tím, že u Čechů byly nalezeny uniformy i dokumenty. Tyto organizace podle ministra mimo jiné mohou za víkendový útok v Istanbulu, při němž zemřelo na čtyři desítky lidí. "Vyšetřování ale pokračuje a vyměňujeme si nadále informace. Uvidíme, o jak významné napojení u těchto českých občanů šlo," sdělil. 

Situace je vážná i podle Zaorálka. Ten ale zdůraznil, že Češi neměli v úmyslu podílet se na teroristických útocích, ale chtěli v oblasti na severu Sýrie pomáhat. "Ujistil jsem svého kolegu, že podle našich informací tito dva čeští občané měli v úmyslu především pomoci instalovat mobilní nemocnici a že jejich úmysly byly především pomoci v humanitární oblasti na teritoriu, které takovou pomoc určitě potřebuje," řekl Zaorálek.

"Jsme přesvědčeni, že neměli žádné úmysly podílet se na teroristických akcích či činech," doplnil s tím, že Ankara v této věci Česku vychází vstříc. "Bude možné, aby se s těmito českými občany poměrně brzy setkali rodiče," podotkl. "Celkově mám z toho jednání silný dojem, že na obou stranách máme zájem, aby tento případ nekomplikoval vzájemné vztahy," dodal. Česká diplomacie je podle něj v úzkém kontaktu s rodiči zadržených, snaží se jim sehnat právníka a česká ambasáda je kvůli případu denně v kontaktu s tureckými úřady.

Český ministr uvedl, že se svým tureckým protějškem už podobné – byť méně medializované – kauzy řešili. "Je pro mě důležité, že když jsme se do něčeho pustili a něco řešili, mohl jsem se na jeho slovo spolehnout. Proto jsem řekl, že z toho mám dobrý dojem," doplnil. "Z turecké strany vidím ochotu a vstřícnost dělat kroky, které nejsou v rozporu s právním řádem a které přitom těm občanům usnadňují situaci," dodal.

Turecko podle Zaorálka velmi ocenilo, že se uzavřela kancelář, kterou chtěly v Praze jako v prvním evropském městě kurdské milice YPG provozovat. "Fakt, že ta kancelář byla otevřena, na turecké straně nevyvolal žádnou radost. A to, že končí, že se v Praze neujala, je určitě pro Turecko významná věc," podotkl. Odmítl ale potvrdit, že byla uzavřena z podnětu českých úřadů.

 

Právě se děje

Další zprávy