Dva Češi zadržení v Turecku čekají na soud. Ankara je považuje za členy kurdských milicí

ČTK ČTK
18. 11. 2016 10:16
Dva Češi – Markéta Všelichová a Miroslav Farkas –, které ve středu ráno zadržely turecké úřady při pokusu překročit hranice se Sýrií, jsou ve vazbě a čekají na soud. Podle tureckých médií jde o bojovníky kurdských milicí YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci. Mluvčí českého ministerstva zahraničí uvedla, že je Praha v kontaktu s právníkem zatčených a jedná o jejich deportaci do České republiky.
Ilustrační foto. (Recep Erdogan)
Ilustrační foto. (Recep Erdogan) | Foto: Reuters

Ankara – Dva Češi zadržení v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím jsou obviněni z poskytování zbraní a čeká je soud. Napsal to turecký list Hürriyet.

Turecká tisková agentura Anadolu uvedla, že turečtí vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů.

O jejich zadržení informoval turecký tisk ve čtvrtek a zprávu o zatčení potvrdilo české ministerstvo zahraničí. Podle tureckého tisku dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Turecká média tvrdí, že Markéta Všelichová a Miroslav Farkas se loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím.

Anadolu napsala, že z kontaktů obou zatčených na sociálních sítích se dá vyvodit, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu. Vycestovali prý několikrát do Sýrie a do Iráku.

YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když ČR syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává.

Podrobnější informace o zadržení Čechů se liší. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi 13. listopadu, když chtěli překročit hranici z Turecka do Iráku.

Turecký tisk napsal, že mířili ze Sýrie do Turecka v oblasti jihoturecké provincie Şirnak, která hraničí jak se Sýrií, tak s Irákem.

Podle listu Daily Sabah byli zatčeni tento týden ve středu, deník Hürriyet hovoří o 13. listopadu. Anadolu uvedla, že úřady zatkly Čechy v pondělí na přechodu Habur, který je v provincii Şirnak na hranici s Irákem.

Lagronová ve čtvrtek řekla, že Praha je v kontaktu s právníkem zatčených a usiluje o jejich deportaci do České republiky.

Zajímalo mě, jak vypadá válka v Sýrii doopravdy, informace v médiích jsou zkreslené. Do syrské Rojavy jsem se ale zamilovala, říká Markéta Všelichová | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy