V Turecku zadrželi dva Čechy, považují je za teroristy. V Sýrii chtěli bojovat po boku Kurdů

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2016 12:01
V Turecku zadrželi dva Čechy - muže a ženu -, kteří se údajně snažili překročit hranice se Sýrií. Markéta Všelichová a Miroslav Farkas pomáhali kurdským milicím na severu Sýrie už v minulosti, svou činností se netajili. Turecká policie obvinila oba Čechy z příslušnosti k teroristické organizaci. České ministerstvo zahraničí se snaží o jejich deportaci do vlasti.
Markéta Všelichová v pořadu DVTV | Video: Martin Veselovský

Ankara/Praha - Turecké úřady ve středu zadržely dva Čechy, kteří se snažili v provincii Şirnak překročit hranici se Sýrií. Podle tureckého serveru Daily Sabah jde o bojovníky milic syrských Kurdů YPG, které Ankara považuje za teroristickou organizaci.

Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové obvinila turecká policie oba Čechy z příslušnosti k teroristické organizaci. Česká strana má podle ní informace o zadrženém muži a ženě od 13. listopadu, kdy se údajně pokusili přejít z Turecka do Iráku a při hraniční kontrole se u nich našly materiály, které zmiňují teroristickou organizaci v Turecku.

Zadržení jsou podle Lagronové v provincii Şirnak a česká diplomacie se nyní snaží o jejich deportaci do Česka. Informace o případu má Česko od právníka, který byl dvojici přidělen.

"V Turecku platí přísné protiteroristické zákony, které nám zabraňují v kontaktu s nimi (zadrženými), takže se snažíme aspoň o kontakt s jejich tureckým právníkem, který jim byl přidělen," uvedla mluvčí.

Dva Češi - Markéta Všelichová a Miroslav Farkas - se prý pokusili překročit hranici na jihovýchodě Turecka. Podle Daily Sabah je Turci zadrželi při své první operaci proti zahraničním bojovníkům YPG.

Farkas a Všelichová se svou pomocí kurdským milicím na severu Sýrie v minulosti nijak netajili a o své činnosti poskytli českým médiím řadu rozhovorů.

Markéta Všelichová je studentka České zemědělské univerzity v Praze. Snaží se pomáhat Kurdům v syrské Rojavě, občas si dle svých slov "přičichla i k bojům". "Islámský stát už finišuje, ale Turecko chce Kurdy pořádně oslabit a zkomplikovat jim život. IS jim k tomu dlouho sloužil, nyní se možná kvůli tomu spojí s Asadem," řekla před časem v rozhovoru pro DVTV.

Zadržený Čech je údajně odstřelovačem, žena se v řadách kurdských jednotek, které v severní Sýrii bojují proti organizaci Islámský stát (IS), podílela na logistice a zdravotní péči. Koordinovala prý také cesty dalších "dobrovolníků-teroristů" z Evropy do Sýrie, tvrdí citovaný turecký zdroj.

Mezi Kurdy měl Farkas podle Daily Sabah krycí jméno Serxwebun Botan a Všelichová používala označení Zelane Botan.

Milice YPG považuje Turecko za teroristickou organizaci a to mimo jiné proto, že spolupracují s tureckou Stranou kurdských pracujících (PKK), která vede s Ankarou dlouhodobý boj za autonomii kurdských oblastí na jihovýchodě Turecka. PKK řadí mezi teroristické organizace také Evropská unie či USA. Bojovníkům YPG ale Západ v boji proti Islámskému státu pomáhá.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Zeman i Babiš tento týden vystoupí s projevy v ČT

Prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO) tento týden vystoupí s projevy v České televizi. Televize o tom informovala v rámci změn ve svém programu. Babiš by měl promluvit ve čtvrtek ve 20:05, Zeman pak v neděli v poledne. Prezident vystoupil s projevem naposledy 19. března v televizi Prima. 

Další zprávy