Smrt v Bohnicích: Rath žádá vysvětlení

Eliška Bártová Eliška Bártová
26. 4. 2006 18:16
Praha - Ředitel bohnické léčebny Ivan David dál odmítá odpovědnost za smrt Věry Musilové. Ta pobývala v síťovém lůžku. Ministr Rath chce vysvětlení.
Věra Musilová před rokem
Věra Musilová před rokem | Foto: archiv rodiny

Rodiče třicetileté ženy podali trestní oznámení, stížnost poslali ombudsmanovi i ministerstvu zdravotnictví.

Ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích, kde k úmrtí došlo, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že v případě smrti Věry Musilové nikdo nepochybil. Oznámil také, že napříště bude takovéto pacienty odmítat.

 "V tomto případě jsme rozhodně neselhali. Pokud chce někdo tvrdit že selhali, ať nám řekne, co jsme měli dělat," řekl Ivan David. "Resuscitace byla okamžitá. Personál působil příkladně."

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Poraďte se s někým jiným

Ředitel David z celé události vyvodí pouze jediný důsledek. " Budu hledat způsob jak zabránit přijetí takových pacientů do psychiatrické léčebny, neboť pro nás to přináší velká rizika," řekl. "Ta rodina ať už z objektivních či subjektivních důvodů selhala v péči, nestačila na to. Budeme se bránit přijímání takovýchto pacientů, abychom se vyhnuli těmto věcem."

Rodinám s podobnými problémy ředitel David vzkázal: "Musí se poradit s někým jiným. Nejsme organizace která zajišťuje péči všem."

"Pokud je toto skutečně jeho názor a postoj, pak je to důvod k řešení a pozvu si pana ředitele na důrazný rozhovor," reagoval na Davidovy výroky o odmítání pacientů ministr zdravotnictví David Rath. "Chápu, že může jít o problematické pacienty, ale psychiatrické léčebny jsou tu od toho, aby jim pomáhaly a ne je odmítaly."

Ministr Rath dnes řekl, že se obrátí na Psychiatrickou lékařskou společnost s žádostí o prošetření tohoto případu.

Věra Musilová před deseti lety
Věra Musilová před deseti lety | Foto: archiv rodiny

Kolumbus na tahu

Společnost Kolumbus, která pomáhá lidem s psychickými problémy, na základě tohoto případu vypracovává žalobu, která by měla vést k zákazu používání síťových lůžek.

"Během několika měsíců by měla být hotova," říká Lucie Rybová, předsedkyně sdružení a tajemnice Úřadu vlády pro lidská práva. Případ paní Musilové má ukázat nejen na konkrétní selhání, ale i na chybu celého systému.

"Chceme prokázat, že péče v psychiatrických léčebnách je nehumánní a není v souladu s Úmluvou o lidských právech a biomedicíně," říká paní Rybová. "Může také docházet k páchání trestných činů a omezování osobní svobody."

Podle sdružení Kolumbus je důležité, aby se zahájila reforma psychiatrické péče. "V současné době nemají psychiatričtí pacienti skoro žádnou jinou alternativu než léčebnu," upozorňuje Rybová. "Je nutné, aby ministerstvo začalo realizovat reformu a lidé se měli možnost léčit v komunitě způsobem, který bude odpovídat evropským Standardům péče o duševně nemocné."

Starali se třicet let

Věra Musilová se narodila s mentálním postižením. Rodiče ji odmítli dát do ústavu a rozhodli se postarat se o ni svými silami. Skoro třicet let se jim to dařilo.

"Nebyly s ní žádné problémy. Naučila se mluvit, poznávat barvy i některá písmena," řekla deníku Aktuálně.cz její matka Jaroslava Musilová. "Jezdila sama na kole, měli jsme z ní radost. Byla samostatná, oblékla se, najedla, sama plavala v bazéně."

Před dvěma lety se ale její stav začal zhoršovat, Věra začala mít návaly pláče a nutkání rozbíjet skleněné nádobí, někdy odmítala jíst. "Nevěděli jsme si s tím rady, tak jsme se rozhodli dát ji do psychiatrické léčebny na vyšetření," vzpomíná paní Musilová.

Uzavřený pokoj

Za poslední rok byla Věra v pražských Bohnicích třikrát, naposledy od ledna tohoto roku.

"Když jsme za ní poprvé přišli, byla v jiném pavilonu než obyčejně," popisuje paní Musilová. "Zavřená v síťovém lůžku, nahá a ostříhaná dohola seděla na igelitu. Polštář ani přikrývku, nic u sebe neměla. Na záchod ji nevodili, nechali ji se počůrat, přitom doma chodila na záchod sama. Tady neměla možnost si nikomu říct, byla zavřená v kleci, na uzavřeném pokoji."

V pátek 14. dubna odpoledne rodičům personál zavolal, že se Věra udusila vlastními výkaly. "Aby jedla své výkaly, to nikdy doma neudělala. Byla hrozně čistotná," říká paní Musilová. "Musela k tomu mít nějaký důvod, impuls, proč to začala dělat zrovna tam."

Klecová a síťová lůžka už být neměla

Před deseti dny byl na inspekční kontrole v PL Bohnice ministr zdravotnictví David Rath. "O tomto případu mi nikdo neřekl. Mohu pouze spekulovat, proč mě na to neupozornili," řekl ministr Aktuálně.cz. "Buďto to nepovažují za zásadní problém, nebo mi to chtěli zatajit."

Podle ministra se ale takové případy stávají. "V nemocnicích dochází k mnoha úmrtím, a jestliže pacientka jedla své vlastní výkaly, svědčí to o zásadním onemocnění," říká Rath. "Ale může to být také varující extrém. Takovéto případy podléhají striktnímu prošetření odborníků, počkám na jejich závěry." 

Zbyněk Svadba z Občanské komise za lidská práva, která se případem zabývá, má v názoru na případ jasno. "Tato událost potvrzuje fakt, že omezovací prostředky slouží v české psychiatrii k tomu, aby personál pacienta přemohl, nikoliv pomohl," říká Svadba. "Slečna Musilová se díky přístupu v léčebně dostala do horšího stavu, než v jakém do léčebny přišla. Tohle nepovažujeme za lékařskou péči."

Bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi pokládá případ za jasný signál. "Je to smutné, ale dokládá to neradostné poměry v české psychiatrii," říká Kubinyi, který je dnes poslancem. "Jsem přesvědčen, že by péče o pacienty měla vypadat úplně jinak. Měly by se používat modernější metody než zavírání do klecí a síťových lůžek."

Exministr Kubinyi za svého působení nařídil zrušit všechna klecová lůžka, síťová měla zmizet z českých léčeben do půl roku. Ivan David po svém nástupu do funkce ředitele tyto omezující prostředky do léčebny v Bohnicích vrátil a jsou nadále používány.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy