Češi jménem EU protestují proti popravě mladé Íránky

Naďa Straková
2. 5. 2009 18:21
Trest smrti byl vykonán navzdory verdiktu soudu, bez uvědomění obhájce a rodiny
Foto: stopchildexecution.org

Teherán/Praha - Írán poslal na smrt mladou dívku za vraždu příbuzného, kterou údajně spáchala v 17 letech. Podle íránských sdělovacích prostředků k popravě došlo v pátečních ranních hodinách a obhájce ani rodina dotyčné nebyli o popravě informováni. Evropská unie (EU) a organizace Amnesty International (AI) popravu důrazně odsoudily.

Třiadvacetiletá Delára Dárábíová ve vězení strávila pět let. Nejprve se tato mladá malířka k vraždě přiznala, protože podle svých slov doufala, že bude osvobozena, jelikož byla v době vraždy nezletilá. Později však tvrdila, že je nevinná a doznání učinila jen proto, aby zachránila svého přítele. O okolnostech vraždy, jejíž obětí se stal bratranec otce Deláry Dárábíové, nejsou známy žádné podrobnosti.

„Organizace Amnesty International je popravou Deláry Dárábíové šokována a zejména skutečnost, že o ní nebyl zpraven obhájce dotyčné, je velmi znepokojující," píše se na stránkách AI.

Také české předsednictví EU popravu mladé Íránky ostře odsoudilo jako "čin, který je v rozporu se závazky, jež na sebe Írán dobrovolně vzal". EU dále vyzývá Írán, aby popravy mladistvých zrušil, informují stránky českého předsednictví.

Podle britské stanice BBC předseda soudního tribunálu nedávno Dárábíové udělil dvouměsíční odklad popravy. Tu však podle vyjádření obhájce vězenští představitelé nevzali vůbec v potaz. 

Jedna z maleb, kterou Delára Dárábíová vytvořila ve vězení
Jedna z maleb, kterou Delára Dárábíová vytvořila ve vězení | Foto: nowpublic.com

České předsednictví EU proti popravě Dárábíové opakovaně protestovalo, naposledy 17. a 19. dubna.

Poslední telefonát

Delára Dárábíová, jejíž malby na motivy nelehkého údělu vytvořené během pobytu ve vězení obletěly svět, těsně před popravou zavolala matce s prosbou o pomoc. „Chystají se mě oběsit, prosím, pomož mi," cituje poslední slova nešťastné dívky britská stanice BBC. Sluchátko jí však z ruky vytrhl zaměstnanec vězení. „Vaši dceru pověsíme a vy s tím nic nezmůžete."

Lidskoprávní organizace již delší dobu Írán za popravy mladistvých kritizují. Ten se však brání tím, že popravy nezletilých vykonává až poté, kdy odsouzení dovrší 18 let.

Podle zprávy AI však íránští kati od roku 1990 popravili alespoň 42 nezletilých vězňů, z toho sedm ještě předloni. 

Islámské právo šarí'a trest smrti nakazuje za vraždu, znásilnění, únos, loupeže či obchodování s drogami. Hrdelní tresty nedospělým provinilcům uděluje ještě Saúdská Arábie a Jemen.

 

Právě se děje

Další zprávy