Červený kříž skončí s hledáním obětí holocaustu

Zahraničí Zahraničí
21. 11. 2011 11:36
Počet žádostí o vyhledání příbuzných klesnul na minimum, stejně jako počet přeživších
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ondřej Besperát

Ženeva - Červený kříž už nebude dál aktivně pomáhat s hledáním oběti holocaustu. Organizace ukončí svou roli příští rok v prosinci.

Podle Mezinárodní komise Červeného kříže počet žádostí o vyhledání příbuzných v posledních letech znatelně klesnul, stejně jako počet přeživších.

Červený kříž se vedení Mezinárodní vyhledávací služby (ITS) ujal v roce 1955. Ze sídla v německém Bad Arolsenu pomáhali pracovníci služby hledat oběti nacistických persekucí.

Spojit se díky nim podařilo tisíce rodin, stejně jako identifikovat ostatky obětí druhé světové války.

Společně s odchodem Červeného kříže se změní na konci roku 2012 i úloha ITS. Instituce začne fungovat jako výukové a výzkumné centrum.

V letech 1939 až 1945 byly nacistickým režimem systematicky vyvražďovány celé etnické, náboženské a politické skupiny, např. Romové, Poláci, Židé, občané Sovětského svazu, tělesně a mentálně postižení, političtí odpůrci, homosexuálové nebo třeba Svědci Jehovovi.

Podle odhadů celkový počet takto zavražděných dosáhl mezi 11 až 17 miliony.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Paris St. Germain koupil útočníka Icardiho za 1,5 miliardy korun

Za více než 1,5 miliardy korun přestoupil argentinský fotbalista Mauro Icardi z Interu Milán do Paris St. Germain, kde už v této sezoně hostoval. S devítinásobným mistrem francouzské ligy podepsal sedmadvacetiletý útočník smlouvu do roku 2024.

Icardi si loni odchod z Interu vytrucoval. V milánském klubu se nemohl domluvit na prodloužení smlouvy, byl vyřazen z týmu a nesměl s ním dlouho ani trénovat. V září přišel do PSG, v jehož dresu zářil. V 31 zápasech dal 20 gólů a řekl si o setrvání v klubu.

Na základě opce mohl pařížský celek získat Icardiho za 70 milionů eur, ale vzhledem k dopadům koronavirové krize souhlasil Inter podle agentury AFP se snížením částky na méně než 60 milionů eur. Podle italských médií dostane milánský klub 50 milionů okamžitě a dalších osm milionů eur v bonusech. Pokud by se Icardi vracel z PSG do italské ligy, obdrží Inter dalších 15 milionů eur.

"Děkujeme za šest let u nás a přejeme všechno nejlepší v budoucí kariéře," rozloučilo se s Icardim vedení Interu, kam přišel v roce 2013 ze Sampdorie Janov za 13 milionů eur. Za milánský tým odehrál 219 utkání a dal 124 branek.

Další zprávy