Červený kříž může do syrských věznic. Jen do některých

Václav Viták
6. 9. 2011 13:42
Aktivisté varují, že režim vězní tisíce lidí jinde
Centrální věznice u Damašku, kam bude mít přístup Červený kříž.
Centrální věznice u Damašku, kam bude mít přístup Červený kříž. | Foto: Reuters

Ammán - Sýrie poprvé od začátku demonstrací proti vládě prezidenta Bašára Asada zpřístupnila zástupcům Mezinárodního červeného kříže svou hlavní věznici v Damašku.

Režim zadržel za pět měsíců tisíce lidí, o jejichž osudu není nic známo. Přístup Červeného kříže do jeho vězeňských zařízení by mohl pomoci odhalit, co se s nimi stalo.

Ochránci lidských práv ale varují před nadměrným optimismem ohledně pondělního rozhodnutí Sýrie.

Upozorňují, že mnoho zatčených nebo těch, kdo zmizeli, je drženo v různých školách a továrnách po celé zemi, do kterých se Červený kříž s velkou pravděpodobností nedostane.

"Víme, že více než 15 tisíc zadržených není zavřeno v oficiálních věznicích," řekl agentuře Reuters jeden syrský exulant a aktivista, který žije ve Washingtonu. Humanitární organizace tvrdí, že syrský režim zatkl o začátku povstání desetitisíce lidí.

"Důležitý krok vpřed"

Předseda Mezinárodního červeného kříže Jako Kellenberger je však přesvědčen, že jeho organizaci se podařilo udělat důležitý krok vpřed při naplňování jejího poslání v Sýrii.

"Syrské úřady poprvé povolily Mezinárodnímu červenému kříži přístup k zadrženým. Napřed budeme mít přístup k osobám zadrženým ministerstvem vnitra. Doufáme, že brzy budeme moci navštívit všechny zadržené," řekl Kellenberg, který včera ukončil dvoudenní pracovní pobyt v Damašku.

Ochránci lidských práv ale zdůrazňují, že se Červený kříž potřebuje dostat i do neoficiálních věznic, kde by uviděl mučírny a mohl si udělat představu o rozsahu porušování lidských práv v zemi.

"Centrální věznice v Damašku je především pro zločince, nikoli pro politické případy. Nejhorší mučení se odehrává v kobkách tajných služeb, které stojí v čele represí," říká jeden syrský právník, který si však přeje z obav o život zůstat v anonymitě.

Zatýkání a zabíjení pokračuje

Režim prezidenta Bašára Asada mezitím pokračuje v nemilosrdném potlačování nepokojů. V pondělí bezpečnostní síly zabily nejméně jedenáct osob. Jsou mezi nimi protestující i ti, kteří se snažili utéci do Turecka.

Syrské bezpečnostní síly již mají od začátku nepokojů na svědomí smrt nejméně 2200 lidí.

Ve středu má Sýrii navštívit předseda Ligy arabských států Nabíl al-Arabí, který syrským představitelům sdělí obavy, jež v arabských státech syrská vláda vyvolává svým brutálním postupem proti demonstrantům.

Mezinárodní tlak na Damašek mezitím stále roste. Britský premiér David Cameron řekl v pondělí parlamentu, že prezident Bašár Asad "musí jít", protože ztratil veškerou legitimitu.

Tím se připojil k USA a řadě evropských zemí, které se již vyjádřily, že Sýrie se musí po čtyřiceti letech autoritářské vlády změnit v demokracii.

Syrské demonstranty navíc povzbudil pád libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Bašár Asad ale nejeví nejmenší ochotu ustoupit od tvrdých represí vůči vlastnímu obyvatelstvu, mimo jiné proto, že mezinárodní společenství zatím nesáhlo na rozdíl od Libye k žádné formě intervence, která by chránila účastníky protestů a motivovala příslušníky syrské armády ke zběhnutí nebo k odmítnutí poslouchat rozkazy velitelů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy