Černým koněm izraelských voleb je Haider naruby

Roman Gazdík
7. 2. 2009 12:00
Avigdor Lieberman je sám přistěhovalec, místní Arabové jsou mu ale proti srsti
Vidím zemi velikou...
Vidím zemi velikou... | Foto: Reuters

Tel Aviv - Levicové strany dominovaly Izraeli od jeho založení celých třicet let. Teprve roku 1977 prohrála jejich zastřešující Strana práce volby a premiérem se stal Menachem Begin z pravicového Likudu.

Po další čtvrtstoletí pak existovaly dominantní síly v izraelské politice dvě.

Před nadcházejícími legislativními volbami (10. února) však Straně práce poprvé hrozí, že se ocitne na okraji mocenského spektra a skončí až čtvrtá.

Po Likudu a středové Kadimě je totiž podle průzkumů třetí nejsilnější stranou Jisrael Bejtejnu (Izrael náš domov) bývalého moldavského vyhazovače Avigdora Liebermana. Politika, který si svou rasistickou rétorikou nezadá se zemřelým korutanským hejtmanem Jörgem Haiderem či Francouzem Jeanem-Marie Le Penem.

Araby nechceme

„Izrael je pod dvojím teroristickým útokem, zevnitř a zvnějšku," prohlásil tento týden na výroční bezpečnostní konferenci v Herzlii. „A terorismus zevnitř je vždy nebezpečnější než terorismus zvnějšku."

Izraelští Arabové nejsou loajální, říká Lieberman. Například neslouží v armádě
Izraelští Arabové nejsou loajální, říká Lieberman. Například neslouží v armádě | Foto: Reuters

Vnitřní teroristé jsou podle tohoto vousatého padesátníka izraelští Arabové, kterých je v sedmimilionové zemi přibližně pětina. Jedná se o potomky Palestinců, kteří při založení států Izrael neuprchli nebo nebyli vyhnáni do okolních států, ale zůstali.

To by se však dle Liebermana mělo změnit.

Jedním z jeho návrhů je překreslit hranice Izraele a část arabské Galileje poskytnout i s jejími obyvateli palestinskému státu. Všichni izraelští občané by také podle jeho názoru měli přísahat státu věrnost a kdo by odmítl, nemohl by jít k volbám ani být volen.

Tvrdou rukou

Liebermanův volební slogan „bez loajality není občanství" v srdcích mnoha Izraelců rezonuje. Do té míry, že strana, která v minulých volbách získala podporu devíti procent voličů, v jednom z posledních průzkumů přesáhla dvacítku.

"Izrael je naše země, Palestina jejich". Přes svou nacionalistickou rétoriku propaguje Avigdor Lieberman vznik Palestinského státu
"Izrael je naše země, Palestina jejich". Přes svou nacionalistickou rétoriku propaguje Avigdor Lieberman vznik Palestinského státu | Foto: Reuters

„(Předseda Likudu Benjamin) Netanjahu říká, že je pravicový, ale Lieberman to myslí vážně," řekla deníku Guardian jedna z obyvatelek Liebermanovy domovské osady Nokdim na Západním břehu Jordánu. „Arabové mluví proti státu a škodí státu, nezaslouží si tu žít."

Kišiněvskému rodákovi se krátce po válce s Hamásem v Gaze, která v Izraeli zvedla volání po vládě pevné ruky a tvrdšímu přístupu k Palestincům, podařilo získat podporu nesourodé koalice stoupenců složené ze sekulárních osadníků Západního břehu, přistěhovalců z bývalého SSSR i středovějších voličů.

Rasismus po kišiněvsku

Liebermanův rasismus je však poněkud paradoxní. Do Izraele se přistěhoval roku 1978, stále mluví se silným ruským přízvukem a Jisrael Bejtejnu založil jako stranu, která měla bránit práva ruských přistěhovalců, kteří jsou v Izraeli terčem někdy více, někdy méně skrytého rasismu.

Příští premiér? Benjamin Netanjahu
Příští premiér? Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters

„Haider byl místní rasista, který bojoval proti imigrantům a vyvolával xenofobii," prohlásil izraelský arabský poslanec a oblíbený terč Liebermanových výpadů Ahmed Tibi. „Tady máme rasistického imigranta, který bojuje proti obyvatelům země, kteří se zde narodili."

S mužem, který vedl předvolební kampaň pokoušející se o zákaz kandidatury arabských stran, však do budoucna zřejmě musíme počítat.

Přinejmenším jako s koaličním partnerem vlády pravděpodobného příštího premiéra Netanjahua.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy