Damašek - Největší ztráty na životech od vyhlášení příměří před třemi týdny dnes podle agentury AFP zaznamenaly syrské ozbrojené síly. V provincii Aleppo přišlo o život 15 vojáků, kteří padli do léčky nastražené protivládními povstalci.
Dalších sedm bylo zabito na různých místech nedaleko metropole Damašku, ve které policie v noci na dnešek střílela do účastníků demonstrace. Dnešek si vyžádal životy také pěti civilistů a nejméně dvou povstalců.
Syřané ani více než rok od zahájení povstání nepřestávají protestovat proti vládě, přičemž v mnoha městech se demonstrace konají v noci. V damašské čtvrti Tadámun lidé vyšli do ulic už druhý den po sobě. Proti noční demonstraci policisté zasahovali nejen tam, ale také v Aleppu.
Na damašském předměstí vojáci zatýkali a prohledávali domy. V Hamá lidé volali nejen po svržení prezidenta Bašára Asada, ale žádali také mezinárodní ochranu. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (OSDH) bylo při nočních bojích zraněno pět vojáků.
OSN postupně do Sýrie vysílá pozorovatele. Mise má mít 300 členů. V Sýrii je jich podle mluvčího mise citovaného agenturou AP zatím 31. Nacházejí se ve městech v provincích Idlib, Hamá, Homs a Dará.
Opoziční Syrská národní rada (SNC) dnes pozorovatele OSN vyzvala, aby navštěvovali věznice, kde jsou ve vazbě údajně tisíce lidí. Mohli by pak konstatovat porušení plánu zvláštního vyslance OSN Kofiho Annana, který kromě příměří počítal s propuštěním lidí zadržených v průběhu revolty. Podle SNC počet zadržených od vyhlášení příměří stoupl na více než 20 tisíc lidí, včetně stovek žen a dětí.
Šéf mírových misí OSN Hervé Ladsous řekl, že armáda má stále ve městech těžkou techniku a že příměří, které mělo platit od 12. dubna, porušují obě strany.
Členské země OSN prý zatím nabídly do pozorovatelské mise jen 150 lidí, Sýrie podle něj třem ze schválených odmítla vydat vízum. Damašek už dříve upozornil, že si nepřeje, aby v misi byli občané zemí skupiny Přátel Sýrie, které podporují opozici.