Kyjev - Ukrajina a Japonsko se dohodly na společném projektu: chtějí vypustit sérii malých družic, které budou z vesmíru sledovat jejich jaderné elektrárny Černobyl a Fukušima, tedy místa nejhorších havárií v dějinách jaderné energetiky.
Uzavření dohody oznámili šéfové diplomacií obou zemí po dnešních rozhovorech v Kyjevě.
"Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat ve vesmíru, abychom sledovali oblasti kolem Černobylu a Fukušimy," uvedl japonský ministr zahraničí Fumio Kišida.
"V tomto projektu budou využity ukrajinské rakety a velice malé družice, které vyvinula Tokijská univerzita. Vlády obou zemí souhlasily maximálně napomoci tomuto projektu, jehož první etapu plánujeme zahájit velice brzy," dodal.
Projekt podle agentury AFP počítá s vypuštěním osmi miniaturních družic (každá o váze asi 60 kilogramů), které budou sbírat informace o důsledcích úniku radioaktivity u obou elektráren.
Z oběžné dráhy ve výši 600 kilometrů, na kterou je mají vynést ukrajinské rakety, mají každé dvě hodiny fotografovat určené oblasti a zaznamenávat úroveň radioaktivity.
Japonský host navštívil elektrárnu Černobyl, kde se v dubnu 1986 v důsledku nepovedeného experimentu odehrála dosud největší jaderná havárie.
O čtvrtstoletí později, v březnu 2011, zemětřesení a přívalová vlna cunami poškodila elektrárnu Fukušima.
Jakkoli obě katastrofy byly velmi odlišné, oběma byl přisouzen na mezinárodní stupnici jaderných událostí (INES) maximální sedmý stupeň - "velmi těžká havárie".