Peking - Čínou se šíří zvěsti o smrti dlouholetého vůdce Ťiang Ce-mina. Čtyřiaosmdesátiletý politik stál v čele Číny od začátku devadesátých let až do roku 2003, ale nadále si uchoval velký vliv.
Příčinou spekulací je fakt, že se Ťiang Ce-min neukázal na oslavách devadesátého výročí založení Komunistické strany Číny.
Státní média informaci o jeho smrti sveřepě popírají, ale například tisková agentura Nová Čína neuvedla nic o důvodech, proč se bývalý lídr neobjevuje na veřejnosti.
Úřady také cenzurují na internetu veškeré zmínky o jeho smrti a blokují servery, které o údajném skonu politika informují.
Zdraví nejvyšších představitelů čínský režim pokládá za státní tajemství, které nesmí být zveřejňováno. Podle informací agentury Reuters na tom ale nedávno byl Ťiang opravdu špatně a na jednotce intenzivní péče vojenské nemocnice jej hospitalizovali po infarktu.
Ťiang Ce-min začal svoji kariéru jako stranický boss v Šanghaji, kde si jej vybral pro nejvyšší posty bývalý vůdce a průkopník ekonomických reforem z konce sedmdesátých let Teng Siao-pching.
Na oslavách se naopak minulý týden ukázal bývalý premiér Li Pcheng, označovaný za "pekingského řezníka".
Právě s jeho jménem je spojován masakr na náměstí Tchien An-men (Náměstí Nebeského klidu) v roce 1989, kdy patřil k největším stoupencům tvrdého zásahu proti demonstrujícím studentům a dělníkům.
Čína se příští rok chystá znovu na předání moci. Prezident Chu Ťin-tchao, který před devíti lety nahradil odstupujícího Tenga, opustí úřad. Jeho nástupcem bude podle všeho dosavadní viceprezident Si Ťin-pching, který rovněž pochází ze Šanghaje.