Konec drahým večírkům. Čína změnila etický kodex strany

Roman Gazdík
26. 2. 2010 10:50
Kodex se mění po 13 letech. Důvodem jsou Číňané frustrovaní obrovskou korupcí
Foto: Reuters

Peking - Poprvé po třinácti letech vydala Komunistická strana Číny nový etický kodex, který má zamezit obrovské korupci považované za jeden z největších problémů ekonomicky rychle expandující, ale politicky stagnující země.

Čínská média, která pracují v mnohem svobodnějším prostředí než v jiných komunistických státech, poměrně často informují o podezřelém chování lokálních politiků, policistů a dalších úředníků jezdících drahými auty, bydlících v luxusních domech a pořádajících nákladné večírky.

Nový etický kodex má 52 bodů a mimo jiné členům strany zakazuje přijímat finanční dary, pořádat okázalé oslavy a vynakládat závratné sumy státních peněz na zahraniční cesty, auta a stranické centrály, které si podle korespondentů často svým vzhledem nezadají s luxusními hotely.

Problém starý 3500 let

Úředníci, kteří své místo opustí, nebudou moci po tři roky v soukromé sféře pracovat na postu, který měl cokoli do činění s jejich bývalou prací ve státní správě. Zakázáno je také se věnovat výdělečným aktivitám, například na burze, ve stavebním sektoru nebo spekulovat s pozemky, což je u dnešních státních úředníků vnímáno jako obzvláště velký problém.

Foto: Reuters

Podle agentury Nová Čína také kodex zapovídá využívat svého vlivu k prospěchu rodiny či dalších „zainteresovaných osob".

"Korupce v Číně je velice starý problém. Trvá to od starověku, nějakých 3500 let," říká sinolog a zaměstnanec Orientálního ústavu Akademie věd ČR Ondřej Klimeš. "Po roce 1980 se to zvýraznilo úzkým propojením stranických a podnikatelských vrstev, zejména za předchozího prezidenta Ťiang Ce-mina, který do strany přijal všechny ty milionáře."

Podle prohlášení ústředního výboru Komunistické strany Číny je nynější iniciativa zesílením předchozího etického kodexu vydaného na zkoušku roku 1997.

Nazí úředníci

"Coby důležitý vnitrostranický předpis je kodex zásadní pro zajištění dobrého vládnutí mezi úředníky komunistické strany... a pokroku v boji proti korupci," píše se v něm. Pokud se jím nebude 78 milionů straníků řídit, mají následovat "přísné tresty".

Foto: Reuters

Podle člena politbyra a vedoucího disciplinární sekce komunistické strany Che Kuo-čchianga by úředníci měli své síly napřít ke službě společnosti a lidu.

O korupci se nejvíc mluví v případě regionálních úřadů. V jedné provinční metropoli nedávno například úředníci rychle prodali nový mrakodrap sloužící coby stranické ústředí, když se dozvěděli, že sem míří delegace z Pekingu. Ve městě Fu-jang v provincii An-chuej je zase sídlem strany kopie Bílého domu.

Problémy se ale týkají i Pekingu. V lednu byl například k doživotnímu trestu odsouzen bývalý podpředseda Nejvyššího soudu za zpronevěru a přijímání úplatků.

Pozornost je soustředěna zejména na takzvané "nahé úředníky", jejichž ženy a děti žijí v zahraničí. Odhaduje se, že v letech 1978 až 2003 okolo 4000 uprchlých zkorumpovaných členů státní správy vyvedlo z Číny finanční částku pohybující se okolo 50 miliard dolarů. Jejich útěku předcházelo právě vycestování nejbližších příbuzných.

60 let od založení ČLR:

Pokud je úředník v Číně shledán vinným z korupce, může dostat i trest smrti. K tomu byl letos v únoru například odsouzen "tajemník Bílý dům" Čang Č'-an zodpovědný za stranické sídlo ve Fu-jangu.

Špičky ledovce

Podle Klimeše je vydání nového etického kodexu důkazem, že se Peking snaží s korupcí v Číně něco dělat. Že se však skutečně něco zlepší, za pravděpodobné nepovažuje.

Korupce zasahuje až k Chuovi, myslí si Klimeš
Korupce zasahuje až k Chuovi, myslí si Klimeš | Foto: Reuters

"Domnívám se, že to vydávají hlavně pro uklidnění lidí. Ty případy, o nichž se píše, jsou pouze špičkami ledovce. Korupce zasahuje až do nejvyšších kruhů k samotnému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi. Jediným řešením by byla změna systému," myslí si.

"Věřím ale, že se s tím opravdu snaží něco dělat. Korupce je obrovské riziko pro obraz komunistické strany. Lidé jsou velice frustrovaní," dodává český specialista na kulturní a politické dějiny moderní Číny.

Korupce pravidelně zaujímá první místo v průzkumech zkoumajících, s čím jsou dnešní Číňané nejvíce nespokojeni.

 

Právě se děje

Další zprávy