Oslo - Mimořádný ceremoniál předání Nobelovy ceny míru zažila norská metropole Oslo. Místo pro laureáta, čínského disidenta Liou Siao-po zůstalo prázdné. Cenu si nepřevzal ani nikdo z jeho nejbližších příbuzných, neboť jim pekingská vláda neumožnila vycestovat.
Mimořádné věci se však kvůli udělení ceny dějí i v Číně. Vláda v předtuše slavnostního ceremoniálu podle informací OSN pozatýkala desítky aktivistů za lidská práva, řady dalších jsou ve faktickém domácím vězení.
V Pekingu byla zpřísněna bezpečnostní opatření, v ulicích bylo rozmístěno množství policejních aut, ostře hlídáno je centrální náměstí, norské velvyslanectví i byt samotného držitele Nobelovy ceny. Dům se ocitl ve faktickém obklíčení, policie kontroluje každého, kdo do domu vchází včetně zahraničních novinářů. Televize CNN uvedla, že její štáb byl policií zastaven, když se chtěl k domu přiblížit.
Kdo je Liou Siao-po
- v současnosti zřejmě nejznámější a nejvýznamnější čínský disident a bojovník za lidská práva
- v protestech za demokratické reformy se angažoval už v roce 1989, čínské vedení je tehdy ukončilo brutálním zásahem na náměstí Tchien-an-men
- v tuto chvíli si odpykává 11-letý trest za podvracení státního zřízení, odsouzen k němu byl za podíl na vzniku Charty 08, tento dokument vznikl po vzoru Charty 77 a volá po rozsáhlých politických reformách v Číně
- podle manželky je Liou v dobré psychické kondici, jeho zdravotní stav však není dobrý
- je mu 54 let
Je to kriminálník, tvrdí Peking
Manželka Lioua Siao-po je držena v domácím vězení od okamžiku, kdy bylo udělení ceny jejímu manželovi oznámeno. Podle agentury Reuters policie odmítla do jejího bytu pustit skupinu německých diplomatů, kteří ji chtěli navštívit.
Čínská vláda stupňovala krátce před předáním ceny také svou ostrou rétoriku a mezinárodní protesty. Liou Siao-po označila za kriminálníka a obvinila Nobelův výbor, že se Západ jeho prostřednictvím snaží vnutit Číně svou představu o hodnotách a lidských právech.
Webové stránky CNN, stejně jako britské BBC jsou dnes v Číně blokovány. Server BBC uvedl, že se tak stalo poprvé od olympijských her v Pekingu v roce 2008.
Prázdné křeslo
Lioua při ceremoniálu v Oslo „reprezentovalo" prázdné křeslo. Podle Nobelova výboru má symbolizovat čínskou politiku izolace a represí disidentů. Laureát ceny nebyl na ceremoniálu oficiálně zastoupen poprvé od roku 1935, kdy nacistický režim zasáhl v případě udělení cenu Carlu von Ossietzkému.
Ceremoniál v Oslo se původně na čínskou výzvu rozhodlo bojkotovat osmnáct zemí. Srbsko a Argentina však svůj postoj na poslední chvíli změnily a své zástupce vyslaly. Srbská vláda tak údajně učinila na nátlak evropského komisaře pro rozšíření Štefana Fülleho.
Liou Siao-po, původní profesí básník a literární kritik, byl v Pekingu loni v prosinci odsouzen k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země.
Že se z něj čínský komunistický režim rozhodl učinit symbol, potvrdily i tajné diplomatické depeše zveřejněné serverem WikiLeaks. Podle španělského deníku El País se Peking rozhodl zvýšit loni tlak na disidenty v obavě z rostoucích občanských nepokojů při příležitosti dvacátého výročí velkých studentských protestů.
K zásahu na disidenty, jehož vyvrcholením bylo právě odsouzením Liou Siao-po, došlo navíc v době globální finanční krize, která zvýšila napětí v čínské společnosti.