Odpověď Číny na Nobela. Dala truc-cenu, vítěz nepřišel

Martin Novák Martin Novák
9. 12. 2010 12:34
Ministerstvo zahraničí v Pekingu označilo ty, kteří podporují Liou Siao-poa, za šašky
Nobelova cena za mír.
Nobelova cena za mír. | Foto: Reuters

Peking - Nobelova cenu míru bude v pátek slavnostně udělena v norské metropoli čínskému disidentovi a politickému vězni Liou Siao-poovi.

V jeho nepřítomnosti, protože úřady jej odmítají propustit z vězení, ve kterém má podle rozsudku z roku 2008 strávit celkem jedenáct let.

Na protest proti tomu, že prestižní ocenění získal kritik čínských poměrů, vznikla v zemi konkurenční mezinárodní cena. Jakási "truccena."

Jmenuje se Konfuciova cena míru a poprvé ji její výbor udělil právě dnes bývalému tchajwanskému premiérovi Lien Čanovi, který se v devadesátých letech zasazoval o sblížení Číny s Tchaj-wanem a o rozvoj jejich vzájemného obchodu. 

K oznámení vítěze došlo den před tím, než v Oslo dostane na dálku svoji cenu Liou Siao-po. Podle agentury Reuters se ale ceremoniál přiliš nepovedl: první laureát si pro cenu nepřišel a musela ji tak převzít vyděšeně vyhlížející dívka, kterou organizátoři ani nepředstavili.

Liou Siao-po
Liou Siao-po | Foto: Reuters

Podle informací z čínského tisku tvoří výbor pro udělování Konfuciovy ceny intelektuálové a osobnosti, podle nichž by Čína i na tomto poli měla být ve světě aktivnější a vytvářet protiváhu jiným. Finančně výbor podporují čínské firmy, včetně soukromých podnikatelů.

Jeden ze zakládajících členů výboru nicméně uvedl v rozhovoru pro agenturu AP, že výbor "úzce spolupracuje" s čínským ministerstvem kultury.

Mezi adepty na zisk ceny byli letos prý také bývalý jihoafrický prezident Nelson Mandela, palestinský prezident Mahmúd Abbás, Bill Gates, exprezident USA Jimmy Carter nebo tibetský pančenláma, jmenovaný a podporovaný Pekingem.

Podle svědků čínský režim v posledních týdnech zesílil dohled a různá omezení pro známé disidenty. Někteří přátelé a známí oceněného disidenta jsou neustále pod dohledem, Liouvova manželka údajně nemůže přijímat návštěvy.

Foto: Aktuálně.cz

Známý ekonom a dlouholetý odpůrce vlády jedné strany v Číně, jedenaosmdesátiletý Mao Jü-š' nebyl vpuštěn do letadla, kterým měl odletět na konferenci do Singapuru.

Páteční ceremoniál v Oslo čínská vláda ostře odsuzuje. Mluvčí ministerstva zahraničí označila všechny, kteří podporují Liou Siao-poa, za šašky.

Vyhlášení se nezúčastní zástupci devatenácti států, které vyslyšely výzvu Číny k bojkotu této události.

Budou tak chybět zástupci Ruska, Ukrajiny, Kazachstánu, Tuniska, Saúdské Arábie, Pákistánu, Srbska, Iráku, Íránu, Vietnamu, Kolumbie, Filipín, Afghánistánu, Pákistánu, Súdánu, Kuby, Venezuely a Maroka.

Brusel v této souvislosti vyslovil podiv na postojem Srbska, které zahájilo rozhovory o vstupu do Evropské unie.

"Očekáváme, že země aspirující na členství v unii bude sdílet její hodnoty," řekla mluvčí Evropské komise Angela Filoteová.


 

Právě se děje

Další zprávy