Čeká se, co vyvolá protiislámský film. Zatím žaloby

rak
28. 3. 2008 13:05
Americká vláda i NATO mají obavy z protestů

Amsterdam - Evropa už ví, jak může vypadat vztek muslimů na posměšky a neoprávněnou kritiku islámu. A tak si Nizozemsko ráno oddychlo. Včerejší zveřejnění kontroverzního filmu o islámu jedním z místních poslanců se zatím obešlo bez problémů.

Terorismus, islámský fašismus, popravy, útisk žen nebo karikatura Mohameda s bombou v turbanu: snímek "Fitna" zákonodárce Geerta Wilderse zapáleně mluví o islámu a Koránu jako o hrozbě pro Evropu i celý svět.

Konzervativní politik ze Strany pro svobodu své dílo umístil na internetový server LiveLeak.com.

Více čtěte ZDE: Nizozemský poslanec pověsil protiislámský film na web

"Nizozemská vláda stojí o společnost, kde jdou svoboda a respekt ruku v ruce. Nechte nás řešit problémy spoluprací," odmítl Wildersův snímek nizozemský premiér Jan Peter Balkenende. Distancoval se od něj i zbytek ministrů.

USA i Nato sledují, co se bude dít

Společně s představiteli muslimských komunit už několik měsíců pracují na uklidnění případných protestů. Nechtějí, aby páteční modlitby v mešitách vyvolaly stejný koloběh násilí jako před lety vražda místního režiséra Theo van Gogha. Zatím se jim to daří.

 "Není to provokace, ale tvrdá realita a politický závěr," obhajoval Wilders patnáctiminutový film, jehož hlavní obrazovou skladbou je střídání Koránu se záběry z největších teroristických útoků v New Yorku, Madridu a Londýně.

Americké ministerstvo zahraničí i Severoatlantická aliance hledí na Wildersův počin s obavami. Příští měsíc bude podle nich kritický. Týká se to hlavně nizozemských diplomatických úřadů a 1600 vojáků nasazených v Afghánistánu.

Kvůli Wildersovi vyšli muslimové do ulic už dřív...
Kvůli Wildersovi vyšli muslimové do ulic už dřív... | Foto: Reuters

Film už odsoudil Írán a Indonésie. Po evropských vládách požadují, aby zabránily jeho dalšímu šíření. "Podle našeho názoru má film rasistickou příchuť a uráží islám, přitom se schovává pod svobodu slova," řekl mluvčí indonéského ministerstva zahraničí.

Ani karikaturista by mu ruku nepodal

Spojence si zatím známý kritik islámu nezískal: nikdo ho veřejně ještě nepodpořil.

Televize odmítly film vysílat, na internetu se okamžitě objevila odpověď v podobě snímku nizozemského rozhlasu "O Fitně". Zkoumá, co pravicového politika k natočení "takové propagandy", jak soudí kritici, vedlo.

Ruku by mu nepodal ani dánský karikaturista Kurt Westergaard. Právě on nakreslil proroka Mohameda s bombou v turbanu, jež Wildersův film otvírá a ukončuje. Otištění v novinách před dvěma lety vedlo k bojkotu dánského zboží a demonstracím v muslimském světě, při kterých umírali lidé.

"Karikatura je namířená proti fanatickým teroristům, kteří využívají interpretace islámu a Koránu jako duchovní dynamit," řekl ve čtvrtek dánské tiskové agentuře Ritzau.

Za zneužití své karikatury chce ještě dnes Wilderse žalovat. Přidá se tak k Nizozemské islámské federace, jež požaduje zakázaní filmu.

Wilders teď žije pod pečlivou ochranou policie. Už v únoru mu vyhrožovali teroristé z al-Káidy, že ho zabijí.

 

Právě se děje

Další zprávy