Čech z Doněcka: Máme právo žít v Česku. Jako Židé v Izraeli

Martin Novák Martin Novák
14. 1. 2015 11:52
Alexandr Tyškevič zvažuje, že požádá o možnost vycestovat do Česka. Část Čechů z válečné oblasti se vrací do země předků.
Ukrajinští vojáci.
Ukrajinští vojáci. | Foto: Reuters

Praha – Na jaře jsme spolu chodili po ulicích Doněcku, kde mi Alexandr Tyškevič vyprávěl o historii české krajanské komunity na Donbasu a své vlastní rodiny, která patří mezi volyňské Čechy.

Tehdy už se v některých okolních městech bojovalo, Slavjansk obsadili separatisté. Ale Doněck byl ještě klidný, přestože odpůrci nové ukrajinské vlády a revoluce na Majdanu se zabarikádovali v sídle místní správy.

Alexandr Tyškevič v dubnu v kavárně Lvov v Doněcku.
Alexandr Tyškevič v dubnu v kavárně Lvov v Doněcku. | Foto: Martin Novák

Kavárny a restaurace byly otevřené, fotbalový stadion Donbass Aréna večer krásně svítil do dálky a vypadalo to, že v milionovém městě snad žádná válka nakonec nebude.

S lékařem z Doněcka jsem se teď po osmi měsících setkal v Praze. Přijel na týden zjišťovat, jak by to mohlo vypadat, kdyby jako Ukrajinec s českými kořeny požádal o repatriaci do České republiky. V úterý odpoledne, kdy jsme spolu seděli tentokrát v pražské kavárně, zrovna na východě Ukrajiny zemřelo 12 lidí (podle posledních informací je mrtvých už 14 - pozn. red.), když granát dopadl na autobus.

"Situace v Doněcku je hrozná, a kdo má možnost, snaží se odejít. Polovina původních obyvatel je pryč. Léky a potraviny sice jsou, ale drahé. Patnáct Čechů z Donbasu už dostalo od českých úřadů povolení k návratu, brzy si jedou vyzvednout papíry na konzulát do Oděsy.

Já zatím váhám, ještě mám v Doněcku byt a práci, ale pokud se to v příštích měsících nezlepší, půjdu také do České republiky. Zatím ale zjišťuji, jaké bych tady jako lékař mohl mít uplatnění," říká muž, jehož rodiče se do Donbasu na východě Ukrajiny přistěhovali ze Žitomiru, který naopak leží západně od Kyjeva.

Mapa rozdělené východní Ukrajiny. Kdo co ovládá.
Mapa rozdělené východní Ukrajiny. Kdo co ovládá. | Foto: Aktuálně.cz

Když jsme se v dubnu v Doněcku loučili, říkal, že snad bude vše dobré, tedy pokud obě strany budou mít zájem se dohodnout a zachovají klid. Nebylo.

"Na konci léta začalo bombardování části města, kde bydlíme. Na nás to přímo nespadlo, ale okolo ano. S manželkou a dvěma syny jsme se rozhodli, že už to dál nejde. Autem jsme přejeli ukrajinsko-ruskou hranici u Novoazovsku, který tehdy ještě kontrolovala Ukrajina (nyní separatisté – pozn. red.).

V Rostově na Donu jsme chvíli byli v utečeneckém táboře, ale tam to nebylo moc k životu. Pak jsme nějakou dobu přežívali u mých příbuzných v Novorossijsku na pobřeží Černého moře, kde je také dost lidí českého původu, a v Moskvě. Ale nechtěl jsem zůstat v Rusku, moc mi to tam nesedí. Rusové mají jinou mentalitu. Vrátil jsem se, protože v Doněcku nám zůstal byt a nechtěl jsem vše opustit," vypráví Alexandr Tyškevič.

Sám o sobě tvrdí, že je pro mír a nepodporuje ani separatisty, ani Kyjev. K oběma stranám má výhrady. Obává se ale, že válka bude pokračovat.

"Už Bismarck říkal, že kam Rusko vstoupí, těžko ho někdo přinutí, aby odešlo. Rusové dodávají separatistům zbraně, to je jasné, zatímco Ukrajinci podle mě plánují něco jako Chorvatsko v srbské Krajině v polovině devadesátých let. Chvíli přestat bojovat a pak povstalecké území dobýt velkou ofenzívou," říká.

Prezidentu Miloši Zemanovi je vděčný za to, že podporuje návrat těch ukrajinských Čechů, kteří o to požádají. "Myslím si, že je to tak správně. Izrael také neodmítá Židy, kteří se tam chtějí přestěhovat. Do země svých předků," domnívá se.

O vystěhování do České republiky prý usilují hlavně třicátníci a čtyřicátníci, lidé s dětmi. Ne všichni ovládají češtinu jako on. "Jestli se vrátím, budu mít výhodu. Neztratím zbytečně čas na jazykových kurzech," usmívá se Alexandr Tyškevič.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy